Syreni Śpiew nieco dalej od rozbiórki
 





 




Syreni Śpiew nieco dalej od rozbiórki

2016-06-29

Oddala się widmo rozbiórki gastronomicznego aneksu hotelu Powiśle, w którym znajduje się bar Syreni Śpiew. Poczynione zostały pierwsze kroki, by bryła stała się zabytkiem.

 

Whisky bar Syreni Śpiew jest chronologicznie drugim lokalem z portfolio Grupy Warszawa (PKP Powiśle, Stacja Mercedes, Fokim, Weles, Biała Francuska 2). Zlokalizowany jest w charakterystycznej, brutalistycznej bryle PRL-owskiego, nie działającego dziś hotelu Powiśle, który ostatnio należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Lokal miał wcześniej przeznaczenie gastronomiczne, ale dopiero Grupa Warszawa doprowadziła do jego rewitalizacji, i to dosłownej – stał się jednym z najbardziej znanych miejsc na imprezowej mapie stolicy.

Obiektem, stojącym na skraju dużego parku w niezwykle atrakcyjnej biznesowo-apartamentowej okolicy zainteresowali się jednak deweloperzy i w tym roku długo wisiało nad nim widmo rozbiórki. Sprzeciwiali się jej zarówno bywalcy klubu (powstał fanpage „Nie dla wyburzenia budynku Syreniego Śpiewu. Ratujmy warszawski modernizm!”), jak również aktywiści. Ci ostatni odnieśli niedawno pierwszy sukces, o którym inicjatywa Miasto Jest Nasze poinformowała na Facebooku:

„Pierwszy sukces naszej koalicji (TONZ, Miasto Jest Nasze, Tu było, tu stało) w walce o zachowanie budynku Syreniego Śpiewu!

Jak właśnie poinformowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie „do wojewódzkiej ewidencji zabytków wprowadzona została karta pawilonu restauracyjnego hotelu „Powiśle” – obecnie mieści się tam klub Syreni Śpiew. Oznacza to, że teraz obiekt ten powinien zostać wpisany do gminnej ewidencji zabytków, tym samym projektowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakłada rozbiórkę tego budynku, będzie musiał być ponownie uzgadniany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków”.

Grupa Warszawa otworzyła ostatnio częściowo swój najnowszy projekt – bar ogrodowy na Saskiej Kępie pod adresem Francuska 2. W przyszłości otwarte mają też zostać wnętrza willi na tej działce, a restauracja będzie mieć nazwę Biała. Współwłaściciele Grupy Warszawa dementują jednak pogłoski, jakoby ich nowy projekt był próbą „skompensowania” przewidywanej straty wynikającej z wyburzenia Syreniego Śpiewu. Ten ostatni lokal, znajdujący się w sądziedztwie innych – Na Lato, Gabinetu i Dyletantów – zyskał ostatnio nowy taras letni.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail