Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Zamknij to okno informacyjne

STYL&DESIGN | Czasopismo Restauracja
facebook

Advertisement
Przeglądasz dział STYL&DESIGN (id:36)
w numerze STYL&DESIGN (id:36)

Ilość artykułów w dziale: 26

Rola wystroju w gastronomii

Otwarcie restauracji to poważne przedsięwzięcie. Jednym z bardziej absorbujących jego elementów jest urządzenie wnętrza lokalu. W tej kwestii improwizacja bardzo rzadko przynosi dobry efekt, dlatego też w wielu przypadkach niezbędne jest wsparcie architekta. Jako autor wielu realizacji postanowiłem dowiedzieć się, jak design przekłada się na sukces w gastronomii. W tym celu poprosiłem o rozmowę właścicieli kilku znanych warszawskich restauracji.

pws-2015-08a-42

Jakie były najważniejsze założenia podczas tworzenia restauracji?Mateusz Gessler (Warszawa Wschodnia)Wygoda klienta, ergonomia miejsca i komfort pracy to trzy czynniki, które biorę pod uwagę podczas projektowania restauracji. Podejrzewam, że jeżeli gość będzie dobrze czuł się w miejscu, w którym przebywa, to później ten dobry nastrój odda. Atmosferę tworzą ludzie, a nie miejsce. W tworzeniu restauracji wiele zależy od przestrzeni, którą się dostaje. Gdy projektowałem Warszawę Wschodnią z moją żoną Edytą, mieliśmy dość proste zadanie, bo wybraliśmy pusty budynek. Mogliśmy z niego wyrzucić dosłownie wszystko. Jestem zwolennikiem prostoty, dla mnie luksus jest rzeczą prostą, delikatną i wyrafinowaną. Nie musi być złota, krzeseł Starcka czy bardzo drogich designerskich lamp. Ważniejsza jest spójność. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać.

Daniel Pawełek (Butchery & Wine)

Nieczęsto jesteśmy w tak idealnej sytuacji, że możemy sobie pozwolić na wszystko, co potrafimy wymyślić. Zazwyczaj występuje wiele ograniczeń, od architektonicznych po finansowe. Na początku najważniejsza jest ogólna koncepcja, uwzględniająca wszystkie niezbędne części restauracji. Jest to rodzaj układanki, w której dopasowujemy swój zamysł do wnętrza. Później jest to praca z architektami, projektantami. Cały ten czas miałem na uwadze, jak ten lokal będzie funkcjonował w przyszłości.

Krzysztof Kołaszewski (Bobby Burger)

Pierwszy nasz lokal na Żurawiej tak naprawdę powstawał bez projektu. Inspirowaliśmy się stylem restauracji w Londynie i Berlinie. Beton, metal, blachy, szare ściany, przemysłowe lampy. Wtedy w Polsce industrializm był czymś bardzo unikatowym. Można powiedzieć, że to był taki recycling spowodowany oszczędnościami. Wiele materiałów, których użyliśmy do budowy lokali, pochodziło z odzysku lub ze złomu. Surowe konstrukcje regałów były z nich spawane niemalże bez projektu.

Tomek Woźniak (Kitchen Restaurant)

Dla mnie design jest elementem sztuki. Przy tworzeniu restauracji Kitchen moją inspiracją były przede wszystkim podróże oraz street art. Tak jak w kuchni łączę ze sobą różne smaki, tak przy projektowaniu wnętrz zmieszaliśmy ze sobą kilka rożnych stylów miejskich. Jedzenie na talerzu też jest sztuką, jest elementem designu.

Czy wygląd restauracji jest wynikiem analizy czy intuicji?

Mateusz Gessler (Warszawa Wschodnia)

Dla niektórych restauracja to drugi dom. Dlatego mój dom wygląda tak jak ta restauracja. Człowiek musi dobrze czuć się w miejscu, w którym pracuje, dzięki temu goście będą do niego z przyjemnością przyjeżdżali. Restauracja to styl życia. W restauracjach załatwia się biznesy, spotyka ze znajomymi celebruje. W restauracjach były pisane konstytucje, rozpoczęto nawet rewolucję francuską.

Daniel Pawełek (Butchery & Wine)

Staram się pracować z projektantami. Na początku przedstawiam swoją wizję, potem jest już ich krok. Efekt jest wypadkową tych dwóch rzeczy. Podczas powstawania restauracji wszyscy są ważni. Czasami konsultuję się ze swoimi managerami oraz szefami kuchni. Mają oni często duży wkład w podstawowy koncept restauracji. Uważam, że jak w każdym biznesie trzeba otaczać się dobrymi ludźmi, słuchać dobrych porad i współpracować

Krzysztof Kołaszewski (Bobb y Burger)

Działaliśmy intuicyjnie, ale pozytywny feedback był zauważalny w komentarzach naszych znajomych, na portalach społecznościowych czy w różnych artykułach blogerów. Było dla nas ważne, aby w każdym naszym lokalu był jakiś mural lub grafika. Zostało to przez wiele osób docenione, dlatego później już zupełnie świadomie zaczęliśmy organizować konkursy dla artystów. Tomek Woźniak (Kitchen Restaurant) Projekt powstał bez konsultacji z konsumentami. Nad projektem pracowało dwóch designerów. Chcieliśmy stworzyć miejski styl podobny do tych w Nowym Jorku czy Londynie. W każdej restauracji są lepsze i gorsze miejsca. W jaki sposób zaplanować komfortowe miejsca dla swoich gości? Mateusz Gessler (Warszawa Wschodnia) W mojej restauracji zazwyczaj to obsługa wybiera miejsce dla naszych klientów. Przez to, że mamy jedną salę, możemy dowolnie nią sterować, dowolnie układać stoły dopasowując do potrzeb. Projekt wnętrz, który został stworzony przez moja żonę we współpracy z architektami, zakładał że człowiek bez względu na to, czy przyjdzie w jeansach czy w smokingu, będzie czuł się komfortowo. Do nas przychodzą przeróżni ludzie i czują się dobrze. To jest najważniejsze.

Daniel Pawełek (Butchery & Wine)

Są ludzie, którzy preferują te stoliki, które inni uważają za najgorsze. Każdy stolik powinien być dobry, odsunięty od toalet, tak by goście czuli się komfortowo. W moich restauracjach design opieram w dużym stopniu na kwadratowych stolikach, które można dowolnie łączyć. Takie rozwiązanie daje największe pole manewru.

Krzysztof Kołaszewski (Bobb y Burger)

Uczymy się tego. Na samym początku chcieliśmy mieć niepowtarzalny duży stół, przy którym wszyscy mogą usiąść obok siebie. W Polsce niestety jeszcze nie ma trendu na tzw. stół socjalny. Obca osoba chętniej usiądzie przy długim blacie okiennym niż przy takim stole. Dziś wiele restauracji stosuje wyraźny podział na strefy domowego salonu, jadalni, kuchni. Podoba się nam to rozwiązanie i chcielibyśmy, aby było go więcej w naszych lokalach. Tomek Woźniak (Kitchen Restaurant) Najczęściej goście wybierają miejsca w zależności od charakteru spotkania. Zaobserwowałem jednak, że w Polsce ludzie wolą miejsca bardziej intymne. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii wręcz przeciwnie, wybierają otwarte przestrzenie. We wnętrzu wystarczą cztery dobrze rozstawione stoliki z gośćmi i wygląda na to, że restauracja jest pełna.

Dlaczego otwarta kuchnia?

Mateusz Gessler (Warszawa Wschodnia)

Z Adamem Gesslerem zrobiliśmy otwartą kuchnię jako pierwsi w Polsce. Kontynuuję to. Całe życie pracowałem w otwartych kuchniach. Uważam, że kucharz powinien wiedzieć, dla kogo gotuje. Kucharz jest artystą i powinien być pokazywany. Gdyby w restauracji był tylko jeden stół z gośćmi, to nie nudziliby się oglądając jego pracę.

Daniel Pawełek (Butchery & Wine)

To był świadomy wybór. Butchery & Wine to nieduża restauracja, a my chcieliśmy, aby kuchnia była jak największa. Otwierając kuchnie mamy bezpośredni kontakt pomiędzy kelnerem a kucharzem bez zbędnego przechodzenia przez korytarze itd. Otwarta kuchnia wnosi pozytywną energię do małej sali konsumenckiej.

Tomek Woźniak (Kitchen Restaurant)

Kuchnia jest sercem restauracji. Bez niej restauracja staje się jedynie martwą przestrzenią zestolikami. Jeśli jest ukryta, przestaje być ważna. Praca kucharzy może być rodzajem teatru, w którym gość bierze udział.

Jaką rolę gra oświetlenie w gastronomii?

Mateusz Gessler (Warszawa Wschodnia)

Światło jest bardzo ważnym elementem w gastronomii z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że musi oświetlać gości, aby ładnie wyglądali. Powinno więc być ciepłe i delikatne oraz regulowane w zależności od pory dnia. Drugim ważnym elementem jest oświetlenie stołu i talerza. Powinny być one wyeksponowane. Warto w tym celu zastosować naturalną barwę oświetlenia, kolorowe światła mogą mieć wpływ na wygląd potraw. Proszę sobie wyobrazić krwisty stek wołowy oświetlony niebieskim światłem. Bogumił Jankiewicz (Bobb y Burger) Światło pełni funkcję dawnej świeczki, wyznacza granicę przestrzeni każdego stolika, nawet jeśli jest ich bardzo wiele. Światło klasycznej żarówki najbardziej nam odpowiada, dlatego LED-y stosujemy jedynie w miejscach barowo -klubowych lub przy ekspozycji alkoholi. Aby mieć możliwość regulacji, w każdym lokalu stosujemy ściemniacze.

Tomek Woźniak (Kitchen Restaurant)

Oświetlenie, a także muzyka, odgrywają w mojej restauracji szczególną rolę. Bardzo ważne jest punktowe oświetlenie, którym można dowolnie sterować w zależności od pory dnia czy pory roku. Jedzenie powinniśmy widzieć wyraźnie, a twarz rozmówcy, w zależności od charakteru spotkania, powinna być oświetlona delikatnie lub wyostrzona. Czym są okna/witryna restauracji?

Daniel Pawełek (Butchery & Wine)

Dla mnie synonimem prawdziwej restauracji jest lokal na rogu. To dobre miejsce, by umówić się ze znajomymi i wejść do pełnego słońca wnętrza. Znam restauracje, które są przeszklone na całej długości, co pozwala widzieć wszystko, co dzieje się w środku. To element niezwykle zachęcający. W innych restauracjach wszystko jest zasłonięte, a ustawione w środku kotary tworzą przytulne wnętrze. Są one stworzone z myślą o komforcie klientów i zaspokojeniu potrzeby prywatności.

Krzysztof Kołaszewski (Bobby Burger)

Staramy się, aby w naszych lokalach drzwi zawsze były otwarte. To jest bardzo zapraszające. Im większa witryna tym lepiej. To jednak zależy od budynku. Często kolor i wygląd witryny są narzucone i trudno dokonać zmian. Zawsze jednak dokładamy starań, aby wnętrze było widoczne. Jaką funkcję pełni ogród przy restauracji?

Mateusz Gessler (Warszawa Wschodnia)

Duża ilość zieleni była jednym z głównym powodów, dla których zdecydowaliśmy się stworzyć tę restaurację z dala od centrum. Jestem przekonany, że drzewa i natura są niezwykle ważne, by móc się odprężyć. Nie wyobrażam sobie fajnej restauracji bez własnego ogródka. Wtedy całe życie zamknięte jest w czterech ścianach.

Daniel Pawełek (Butchery & Wine)

Ilość ogródków przyrestauracyjnych w Warszawie w przeciągu ostatnich dwóch lat znacznie wzrosła. Bywa że trudno znaleźć miejsce przed restauracją w zatłoczonym mieście, ale jeśli jest taka możliwość, to warto wykorzystać tę przestrzeń na ogródek. Jak przekłada się inwestycja w wystrój na sukces finansowy restauracji?

Mateusz Gessler (Warszawa Wschodnia)

Do restauracji ludzie nie przychodzą kupować designu, przychodzą by zjeść kolację. Musimy pamiętać o tym, że nie robimy muzeum sztuki ani modnego sklepu. My tworzymy restaurację. Ona ma być funkcjonalna i komfortowa. Większość ludzi sądzi, że sukces restauracji tkwi w tym, jak ona będzie wyglądała, ale to stanowi jakieś 20 procent. Cała reszta to są ludzka praca, zespół, jedzenie i atmosfera.

Daniel Pawełek (Butchery & Wine)

W restauracjach nie chodzi o design. W restauracjach chodzi o restaurację, czyli o ludzi, którzy tam pracują, system rezerwacji, marketingu, dobrą kuchnię, wyszkoloną i zmotywowaną załogę. Powinno być to miejsce, które poza tym, że wygląda fajnie, jest także funkcjonalne. Znam kilka miejsc w Warszawie, które położyły duży nacisk na design, szokowały, a po kilku miesiącach zniknęły z powierzchni miasta. Ludzie lubią otaczać się pięknymi rzeczami, dlatego uważam, że design jest ważny, ale dla mnie jako właściciela znacznie od niego ważniejsze jest sprawne funkcjonowanie wszystkich elementów restauracji.

Krzysztof Kołaszewski (Bobby Burger)

Myślę, że udział designu w sukcesie naszych restauracji stanowi około 20-25 procent. Wychodzimy z założenia, że nawet najlepszy produkt da się podrobić, natomiast marki, filozofii naszego stylu, marketingu czy akcji wspierania sportowców i artystów – nie tak łatwo.

Tomek Woźniak (Kitchen Restaurant)

Dziś do kolejnego projektu podszedłbym w bardziej analityczny sposób. Nauczony doświadczeniem wiem jak ważne jest, by właściwie wyważyć inwestycję w design względem potrzeb i oczekiwań gości.

pws-2015-08a-43

pws-2015-08a-44

pws-2015-08a-45

Architekt na spacerze po Krakowie

Każdy ma swój sposób patrzenia na miasto. Poprosiliśmy architekta, aby pospacerował po Krakowie. Oto co z tego wyszło.

pws-2015-06a-56

W ostatnich tygodniach wiele czasu spędziłem w tym pięknym mieście nadzorując realizację jednego z moich projektów. O powstawaniu winnicy przy gruzińskiej restauracji w samym sercu Krakowa postaram się szczegółowo opowiedzieć przy kolejnej okazji. Podczas pobytu wolny czas przeznaczyłem na poznanie najciekawszych wnętrz krakowskich restauracji. Swoją uwagę skupiłem na niebanalnych i stworzonych z konsekwentnym zamysłem miejsc. Pierwsze moje kroki skierowałem w okolice Rynku Głównego.

pws-2015-06a-57

The Dorsz, Świętej Anny 4

Jest to miejsce o charakterze brytyjskiego fish & chips. Piękne, surowe wnętrze robi wrażenie. Atmosferę tworzy starannie zaprojektowana ściana z fragmentów sklejki, kolorowe krzesła przy białych stołach uzupełnione licznymi elementami w stylu retro. Ten przestronny lokal ma dwa poziomy. Ściany w piwnicach z nagiego jasnego wapienia zostały podkreślone pomalowanym na czarno sklepieniem. Jest to miejsce, w którym cyklicznie odbywają się prezentacje filmów, koncertów. Osobny bar umożliwia organizowanie imprez zamkniętych. Bardzo prostym rozwiązaniem jest zastosowanie wielkich drewnianych szpuli na przewody elektryczne jako stołów. Widziałem już takie pomysły, ale w tym lokalu prezentują się bardzo efektownie. W The Dorsz została zastosowana posadzka z szarej żywicy epoksydowej. Liczne bakelitowe puszki łączące przewody wiszących lamp tworzą spójnie zaplanowaną i konsekwentnie zrealizowaną całość. Ed Red, Sławkowska 3 Odkryciem była restauracja Ed Red nieopodal Rynku Głównego. Tuż po wejściu do środka mój wzrok przykuła wielka szafa chłodnicza, a właściwie co najmniej kilkaset kilogramów wiszącego w niej mięsa. Ta szafa to tzw. maturmeat, w niej kruszeje wołowina używana do potraw. Kilkusetmetrowe wnętrze restauracji ma pięć sal utrzymanych w surowym, industrialnym klimacie. Dominującymi materiałami we wnętrzu są drewno, stal, szkło i skóra. Na podłodze oraz barze ułożony jest stary dębowy, lekko podniszczony parkiet. Ściany pokrywa lamperia z surowych, lecz pomalowanych w kilku kolorach desek. Stoły oraz krzesła wykonane są z olejowanego drewna. Usiąść można również na wygodnych kanapach pokrytych brązową lub ciemnoniebieską skórą. Na uwagę zasługuje bardzo dopracowane pikowanie. Liczne elementy z surowej stali: haki, stalowe okucia, emaliowane lampy podwieszone na bloczkach, uzupełniają wnętrze, nadając Ed Red indywidualnego stylu. Tworzą przemyślaną i spójną z charakterem restauracji całość. Na szczególną pochwałę w Ed Red zasługuje otwarta dla oczu gości kuchnia. Efektownie przesłonięta taflą szkła, umożliwia obserwowanie pracy kucharzy. Przyciąga wzrok i budzi zaufanie klientów. Jestem zwolennikiem takiej filozofii prowadzenia restauracji i chciałbym spotykać się z nią jak najczęściej. Z pewnością jest to lokal, który warto zobaczyć.

Charlott e, pl. Szczepański

Fragment otwartej kuchni odnalazłem również w miejscu bardzo popularnym zwłaszcza w porze śniadań. W luźnej atmosferze można podziwiać przygotowanie i wypiek pieczywa. Charlotte posiada dwa poziomy. Kuchnia, o której wspomniałem, znajduje się w piwnicy, w dużej sali o przemysłowym charakterze. W stropie podtrzymywanym na wysokich żelbetowych podporach znajduje się duże okno, przez które wpadają promienie słońca, wprowadzając ciepły i pogodny nastrój do tego przemysłowego wnętrza. Na parterze znajduje się antresola, z której można obserwować cały plac Szczepański. Wnętrze jest niezwykle proste, świeże i z klimatem.

Moaburger, Mikołajska 3

Jego niewielkie wnętrze jest niezwykle proste, wręcz ascetyczne. Elementem, który przykuł moją uwagę, jest plątanina czerwonych kabli z żarówkami. Właśnie to rozwiązanie wraz z kraciastymi obrusami nadaje klimat. To przykład tego, jak niewielkimi środkami można nadać wnętrzu indywidualny charakter.

U R oma na, Św. Tomas za 43

Restauracja mieści się na dachu budynku Akademii Muzycznej. Centrum tego miejsca stanowi taras z przepięknym widokiem na panoramę starego Krakowa. Warto je odwiedzić, by choć na chwilę spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Plac Nowy 1

Trzy poziomowy lokal jest niezwykle przestronny. Można usiąść w przeszklonym patio wśród bujnej roślinności porastającej ściany lub w wysokiej głównej sali restauracyjnej. W wielkich donicach rosną okazałe drzewa oliwne. Całości dopełnia instalacja świetlna utworzona z misternie ułożonych czarnych kabli zakończonych żarówkami. Wprawne oko dostrzeże dbałość twórców o każdy detal. Pięknie fakturowana podłoga, instalacje z miedzianych rur czy specjalnie zaprojektowane sofy to tylko nieliczne elementy zwracające uwagę. Wnętrze ze względu na wykorzystanie naturalnych materiałów sprawia wrażenie nowoczesnego i przyjaznego. Betonowa podłoga, surowa cegła na ścianach, mnóstwo drewnianych, dębowych elementów tworzy spójną i niebanalną przestrzeń. Przez olbrzymie okna można obserwować życie Krakowa. Liczne lampy tworzą oprawę dla spotkań towarzyskich i biznesowych. Dobry przykład miejsca stworzonego z dbałością o każdy detal.

Miejsce Bar, Estery 1

Niewielki lokal na krakowskim Kazimierzu utrzymany w stylistyce lat 70. Odrapane, odpadające tynki, wystające, niezdarnie poprowadzone po ścianach kable stwarzają prosty, niezobowiązujący charakter. Wiele lamp, starych popularnych włączników i licznych detali żywcem wyjętych z czasów PRL zostało zestawionych w bardzo pogodny i przyjazny sposób. Miejsce, którego urok przyciąga rzesze młodzieży zwłaszcza późnymi wieczorami. Warto się zatrzymać choćby na chwilę, by zerknąć na design lat 70. Lokal ten nie aspiruje do miana idealnego i zapewne w tym tkwi jego sukces, trwający od 2007 roku.

Atelier, plac Nowy 7

Wejście wciśnięte w sam róg placu nie rzuca się w oczy. Utrzymane w ciepłej i świeżej kolorystyce. Liczne sofy obite szarą materiałową tapicerką, okrągłe pufy i fotele nawiązują do charakteru nowoczesnego apartamentu. Na uwagę zasługuje bardzo duży zadaszony ogród. Wśród licznych stołów i ogrodowych foteli znalazło się nawet miejsce na huśtawkę dla dzieci. To jedno z niewielu miejsc, gdzie ogród jest równie duży co wnętrze.

Miodova, Szeroka 3

Kolejne na mojej drodze wnętrze, gdzie można obserwować pracę kucharzy. Utrzymane jest w chłodnych, eleganckich barwach. Liczne poduchy poukładane na wygodnych materiałowych sofach, świeże konwalie na każdym stoliku starannie nakrytym płóciennym bieżnikiem, nadają przytulny charakter. Wielkie lustra i kryształowe lampy dopełniają efektu świeżego i eleganckiego wnętrza, w którym z przyjemnością można spędzić czas. Starałem się nie tylko dokonywać powierzchownej oceny wystroju, ale również odebrać to co nieuchwytne, czyli klimat danego wnętrza. Restauracje, które odwiedziłem różnią się od siebie pod wieloma względami i mimo że każde z tych miejsc ma swój indywidualny charakter, to zawsze jest on niezaprzeczalnie wpisany w duszę Krakowa.

Ogródki od A do Z

W długie słoneczne dni niemal każde miejsce może być odpowiednie by rozłożyć obrus, a potem przy pysznym jedzeniu delektować się urokiem otoczenia. Należy to wykorzystać, ale z głową.

pws-2015-01i-52

Jak mogą wyglądać takie chwile, zaobserwowałem pewnego wiosennego dnia przy jednej z bardzo ruchliwych uliczek Amsterdamu. Na niewielkich schodkach prowadzących do wejścia, przy ulicznej kamienicy, siedziało dwoje młodych ludzi. Nie byłoby w tym zapewne nic niezwykłego, gdyby nie kilka szczegółów, które przykuły moją uwagę. Schody te nakryte były niewielkim lnianym obrusem. Na nim stały dwa duże kieliszki wypełnione do połowy białym winem, obok deska z serami i dwie bagietki. Posiłek przy winie na kamiennych schodach dla tych ludzi był sytuacją tak oczywistą i naturalną, że wydawali się nie zwracać uwagi na dziesiątki ludzi przechodzących nieustannie obok ich ,,stołu”. Podczas ciepłych dni pokusa posiłku na świeżym powietrzu jest tak duża, że wiele osób właśnie tam szuka miejsca dla siebie. Restauratorzy, myśląc o tym, tworzą dla swoich gości ogródki przy kawiarniach, barach i restauracjach. Jak się do tego zabrać?

pws-2015-01i-53

Lokalizacja

Aby stworzyć przyciągające swoją aurą miejsce, powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniej lokalizacji, najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji. Większość lokali w dużych miastach wykorzystuje przestrzeń przed wejściem. Jest ona często pozbawiona roślinności i dosyć głośna. W mieście jest to naturalne, jednak jeśli mamy możliwość usytuowania naszego ogródka w atrakcyjniejszym otoczeniu, z pewnością powinniśmy z niej skorzystać.

pws-2015-01i-54

Układ funkcjonalny

Najistotniejsze jest, aby goście mogli czuć się komfortowo i swobodnie. Cechą szczególną jest bliskość natury i niezobowiązujący charakter ogródków. Należy pamiętać, że powinny być przede wszystkim kontynuacją wnętrza restauracji, zachować spójność, zarówno w kwestii wystroju, jak i dostosowania do oferowanego menu. Szczegółowo zaplanowany układ zaprocentuje w przyszłości. Powinniśmy przewidzieć miejsca dla gości oraz zadbać o odpowiednia komunikację. Odległości pomiędzy stolikami powinny być możliwe duże, aby każdy mógł czuć się swobodnie. Należy powstrzymać się przed pokusą umieszczenia jak największej ilości miejsc. W przypadku ogródków takie rozwiązanie może być fatalne w skutkach. Jeśli mamy dostatecznie dużo przestrzeni, stwórzmy w ogródku kilka stref. Warto aby pojawiły się pojedyncze stoliki dla par, większe stoły dla rodzin czy nawet duże, wygodne loże. W niektórych lokalach sprawdzają się leżaki, w innych hamaki rozwieszone pomiędzy drzewami. Wszystko zależy od konkretnego miejsca i specyfiki lokalu. W większych ogródkach restauracyjnych dużą wygodą dla rodzin jest miejsce zabaw dla dzieci lub chociażby na pozostawienie wózka. Dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju elementy modułowe, które możemy na bieżąco dostosowywać do naszych potrzeb. Taka swoboda w kształtowaniu przestrzeni jest w ogródkach niezwykle cenna.

Wielu gości w okresie letnim chętnie korzysta z jednośladów, więc warto zaplanować miejsce na ich pozostawienie. Rowerzyści cenią trwałe elementy, do których mogą przypiąć rower, dlatego pamiętajmy o tym przy planowaniu. Przy niektórych lokalach sezonowo serwujących dania z grilla możemy spotkać specjalnie wydzielone miejsce. Planując je pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości i zdrowym rozsądku.

Wyposażenie/meble

Gdy plan naszego ogródka nabiera już kształtu, warto przystąpić do wyboru rozwiązań i materiałów, z których skorzystamy przy jego budowie. Kluczowym dla wygody i estetyki będzie wybór wyposażenia. Meble, które wybierzemy, powinny być dostosowane do charakteru naszego lokalu i, co niezwykle istotne, odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Nie wszystkie wytrzymają deszcz, wiatr, silne słońce i wahania temperatur. Najbardziej popularne meble do ogrodów wykonane są z drewna, stali, aluminium bądź technorattanu. Drewniane meble ogrodowe są zdecydowanie najbardziej popularne. Mają liczne zalety. Poza naturalnym wyglądem i trwałością są również ciepłe w dotyku nawet w niższych temperaturach. Duża część mebli wykonana jest z drewna krajowego, ale możemy dostać również wykonane z egzotycznego. Jest ono znacznie bardziej trwałe i odporne na wilgoć. Narażone na zmienne warunki meble różnią się od tych stosowanych we wnętrzach. Blaty i siedziska drewnianych mebli są zazwyczaj ażurowe, dzięki temu nawet po wielokrotnym zalaniu drewno nie rozkleja się, tylko wysycha w naturalny sposób. Przy niektórych lokalach można spotkać meble wykonane z drewnianych palet. Efekt, jaki można uzyskać z niektórych ogólnie dostępnych materiałów, może być zaskakujący. Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia. Drewniane meble bardzo często łączone są z żeliwną bądź stalową konstrukcją. Nadaje im to optycznej lekkości. Żeliwo i stal to klasyczne materiały, z których od wieków wykonywane są meble ogrodowe. Ich estetyka dobrze sprawdza się przy restauracjach w klasycznym stylu. Żeliwne meble powstają w procesie odlewu w specjalnych formach. Bardzo ozdobne i misterne wzory trudne są do wykonania innymi metodami. Mogą być chromowane, oksydowane lub malowane proszkowo. Tak zabezpieczone przed korozją są w stanie przetrwać długie lata. Bardziej współczesne konstrukcje wykonane są z aluminium. Naturalnie odporne na warunki atmosferyczne, a przy tym lekkie, są świetnym rozwiązaniem do wielu ogródków. Gama produktów z aluminium jest niezwykle szeroka. Aluminiowe meble charakteryzują się często prostą i zarazem nowoczesną stylistyką. Bardzo łatwo znaleźć meble odpowiednie do naszych potrzeb i charakteru lokalu. Coraz większą popularnością cieszą się natomiast nowoczesne i wygodne meble wykonane z rattanu oraz technorattanu. Tradycyjny i naturalny rattan to roślina należąca do rodziny palm. Meble z niej wykonane są niezwykle atrakcyjne zarówno pod względem wyglądu, jak i wygody, a przy tym zaskakująco lekkie. Ich wadą jest natomiast ograniczona wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Materiałem, który powstał na jego wzór, jest technorattan. Jest to syntetyczny odpowiednik tego pierwszego. Takie meble są również ręcznie wyplatane. Poza atrakcyjnym wyglądem charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością i odpornością na zabrudzenia między innymi tłuszczami, solą, kawą czy alkoholem. Z tego powodu często pojawiają się przy eleganckich i luksusowych restauracjach, hotelach, SPA czy nawet plażach. Materiał ten jest niezwykle uniwersalny, dlatego oprócz typowych mebli ogrodowych możemy wybrać również kosze, lampy, sofy i wiele innych ciekawych dodatków. Meble z technorattanu są jednak z reguły droższe od mebli z tradycyjnych materiałów. W ostatnim czasie stają się jednak coraz bardziej przystępne cenowo. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie różnych starych bądź lekko podniszczonych mebli. Nadając im nowy kolor bądź ubierając w nowy materiał możemy uzyskać bardzo ciekawy zestaw mebli na letni sezon. W każdym przypadku kierujmy się przede wszystkim wygodą gości. Bez względu na materiał, z którego będą wykonane, należy przemyśleć, jakich tak naprawdę mebli potrzebujemy. W niektórych przypadkach priorytetem będą wygodne krzesła przy obszernym stole, w innym przypadku wygodne sofy z niskimi stolikami. Wygodą może być zastosowanie leżanek lub huśtawek, ale w większości przypadków podstawą będzie stół.

Stół

Stoły bardzo często zmuszeni jesteśmy postawić na nierównym podłożu, dlatego sprawdźmy dokładnie ich stabilność, zanim pojawi się pierwszy nasz gość. Chyboczący się stół bywa niezwykle irytujący. Dopasujmy jego wielkość do charakteru naszego lokalu i oferowanego menu. W zależności od naszych potrzeb możemy pozostawić odkryty blat lub przykryć go obrusem. Mamy do wyboru wiele materiałów, począwszy od naturalnych bawełnianych po syntetyczne, odporne na zabrudzenia. Gdy wybierzemy spośród wielu faktur i kolorów ten najbardziej odpowiedni, warto abyśmy przypięli go do blatu odpowiednimi klipsami. Będzie to pomocne, zwłaszcza przy wietrznej aurze.

Parasol

Jednym z najbardziej efektownych elementów w ogródkach restauracyjnych są parasole. Nie dość że chronią przed deszczem i słońcem, to potrafią nadawać malowniczy charakter. Odpowiednio dobrane przyciągną klientów. Warto aby były na tyle duże, by osłaniały gości podczas ulewnej pogody, a w upalne dni chroniły ich przed słońcem. Bardzo dobrze sprawdzają się jasne tkaniny, które nie nagrzewają się podczas upałów, a przy tym przyjemnie rozpraszają światło słoneczne nawet w pochmurne dni. W mniejszych ogródkach w bezpośrednim sąsiedztwie lokali można zastosować rozwijane markizy. Pamiętajmy o tym, aby przy wyborze rozwiązań dostosować się do charakteru okolicy

Oświetlenie

Aby zbudować odpowiedni nastrój, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na oświetlenie. W zależności od efektu, który chcemy uzyskać, i specyfiki lokalu, możemy wybrać różne źródła światła. Do tworzenia kameralnego i intymnego charakteru niezastąpione jest oczywiście naturalne światło lampionów, świec czy pochodni ogrodowych. Jeśli jednak nie mamy możliwości ich doglądać, warto wybrać lampy elektryczne. Oprawy te mogą oświetlać całą przestrzeń lub pojedyncze stoliki. Ciekawym rozwiązaniem jest podświetlanie drzew lub innych elementów naszego ogródka, które chcemy wyeksponować. Warto do tego celu używać przyjemniejszego w odbiorze, ciepłego koloru światła. W wielu lokalach najważniejsze będzie oświetlenie okolic stołu, tak by móc docenić wygląd potraw. Tu źródło światła powinno być bardziej intensywne. Bardzo rozsądnym jest wybrać kilka rodzajów oświetlenia tak, aby dostosowywać je do aktualnych potrzeb.

Ogrzewanie

Aby nasz ogródek był komfortowym i ciepłym miejscem również w chłodniejsze dni, można zastosować jedno ze sprawdzonych rozwiązań. Bardzo popularne są promienniki podczerwieni, które ogrzewają bezpośrednio przedmioty, na które padają ich promienie. Promienniki są najczęściej montowane pod parasolami lub na innych stałych elementach. Alternatywnym rozwiązaniem są promienniki gazowe ogrzewające powietrze w najbliższym ich otoczeniu.

Zieleń/Rośliny

Zieleń w naszym ogródku może być jedynie uzupełnieniem wystroju. Kwiaty w wazonach czy niewielkich donicach z pewnością wprowadzają miły nastrój. Rośliny mogą jednak pełnić również ważniejsze rolę, jak ochrona przed wiatrem czy miejskim hałasem. Świetnie sprawdzą się w tym celu wysokie krzewy lub drzewa. Najwygodniej umieścić je w dużych donicach. Warto wyróżnić grab pospolity (carpinus betulus), gęsty liściasty krzew, z którego można zbudować dowolne kompozycje. Jest to świetna roślina do tworzenia zielonych ścian. Czasem warto sięgnąć po jeden z gatunków pnączy. Bardzo popularne i mało wymagające w uprawie jest dzikie wino, tzw. winobluszcz pięciolistkowy (parthenocissus quinquefolia). Szybko rośnie i pięknie przebarwia się na jesieni. Powyższe rośliny powinny pozostać na zewnątrz również w zimie. Są to oczywiście tylko przykłady. Roślin jest naprawdę wiele. Możemy tworzyć kompozycje z wielu egzotycznych gatunków. Wszystko zależy od charakteru naszej restauracji.

Na surowo w Kwadransie

Kwadrans Cafe – to wbrew nazwie restauracja na warszawskim Mokotowie. Ma jedynie 26 metrów kwadratowych i zasłużoną dobrą renomę, którą budowała przez piętnaście lat istnienia.

pws-rs-01-2015-57

pws-rs-01-2015-58

W przerwie na popołudniową kawę odbieram telefon: ,,Dzień dobry, chcemy aby zaprojektował pan dla nas restaurację”. Tak zaczyna się kilkumiesięczna historia przemiany Kwadrans Cafe na warszawskim Starym Mokotowie. Przede mną pierwsza rozmowa z inwestorami. To jedna z ważniejszych chwil. Zrozumienie wszystkich potrzeb jest kluczem do dalszej pracy. Odwiedzam ten niewielki lokal w przedwojennej kamienicy. Wnętrze wymaga radykalnych zmian. – Mamy wielu stałych gości, niesamowite jak bardzo rożnych – mówi Agnieszka Frączek, która wraz z mężem Piotrem prowadzi lokal. – Miłośnicy piwa, studenci, aktorzy, biznesmeni. Niektórzy z nich mają nawet swoje ulubione miejsca. Aby skonfrontować wszystko to, czego się dowiedziałem, z rzeczywistością, zaczynam obserwację okolicy i konkurencyjnych restauracji. Wczuwam się w klimat Mokotowa. Z pozoru znajduję się w środku miasta, a jednak dzielnica emanuje kameralnością i spokojem. Wśród niewysokiej zabudowy kamienic np. przy ulicy Narbutta, z detalami w stylu art deco, mijam liczne restauracje, zwracam uwagę na niewielkie, o przyjaznym i wyrazistym charakterze. Jest serwująca amerykańskiego hamburgera, a także specjalizująca się w wytwornej kuchni śródziemnomorskiej. Ta różnorodność jest zaspokojeniem potrzeb mieszkańców Mokotowa, starszej pani, rodziny z dziećmi czy studenta. Z każdym z nich zamieniam kilka słów. To dla nich mam zaprojektować restaurację. Chcę, aby stało się ulubionym, do którego będą zapraszać swoich bliskich, w którym powinno znaleźć się jeszcze jedno wolne miejsce.

Nieoryginalnie do kosza

Wyrzucamy z Kwadrans Cafe dosłownie wszystko, aby przywrócić pierwotny, surowy charakter kamienicy. Chcę aby ta przestrzeń była prawdziwa i autentyczna. Jak najwięcej miejsca pozostawiam gościom i potrawom. Gdy wizja nabiera kształtu, na budowie trwają już prace. Wiele decyzji muszę podjąć w ich trakcie. Teraz okaże się, czy pomysł na odsłonięcie cegieł będzie mógł zostać zrealizowany. Mnóstwo pyłu i gruzu. Dłuta skuwają tynk odsłaniając czerwoną przedwojenną cegłę. Wygląda dobrze, chociaż miejscami ściany wymagają uzupełnień. Zrywamy stare kable oraz usuwamy wszystkie nieoryginalne elementy. Przeglądam ogłoszenia w poszukiwaniu starej rozbiórkowej cegły. Kilka telefonów i udaje się ją zdobyć w jednym z podwarszawskich gospodarstw. Ponieważ trudno dziś o gotową zaprawę wapienną, zlecam murarzowi, by przygotował ją w tradycyjny sposób łącząc piasek, wodę i wapno gaszone. Nagie cegły należy też zabezpieczyć przed kruszeniem. Stosujemy więc kilka warstw impregnacji. Dobieramy taki preparat, aby zachowały naturalną matową powierzchnię. W naszym przypadku najlepiej sprawdziły się specjalistyczne impregnaty, takie jak ProtectGuard czy Remmers Funcosil. Nie są to tanie produkty, ale wzmacniają cegłę, zachowując przy tym jej naturalną barwę. Alternatywą jest rozpylenie na ścianę z cegły gruntu do ścian. Następny etap to skucie popękanej podłogi. Odkrywamy wiele starych warstw. Chcę pozostawić surowy i prosty charakter wnętrza. Okazuję się, że wyrównanie poziomu istniejącej posadzki byłoby bardzo kosztowne. Zapada więc, decyzja o wykonaniu tzw. posadzki betonowej utwardzanej powierzchniowo. Taka typowo przemysłowa podłoga jest niezwykle wytrzymała, a koszt jej wykonania okazuje się ponad dwukrotnie niższy od pozostałych rozwiązań. Aby ją położyć, potrzebujemy fachowej ekipy, która po wylaniu betonu przez kilkanaście godzin będzie czuwać nad jego wysychaniem używając specjalnej zacieraczki. Po dwóch dniach widać już pierwsze efekty. Z gruzowiska wyłoniła się czysta, naturalna przestrzeń. Konsekwentnie korzystam z prostych, by nie rzec pierwotnych rozwiązań. Surowa posadzka stała się doskonałym tłem dla oryginalnych czarno-białych płytek cementowych. To piękny materiał, nadal ręcznie wytwarzany z cementu, piasku, marmuru oraz pigmentów. Zamówiłem kilkanaście wzorów wymieszanych razem, tzw. patchwork. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, przez wiele godzin szukam miejsca dla każdej z nich.

pws-rs-01-2015-56

Efekt w detalach

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na charakter wnętrza jest światło. W projekcie zastosowałem stare, masywne lampy przemysłowe. Kupiłem je od pewnego kolekcjonera, u którego czekały w ciemnej piwnicy na nowe życie. Nie maskuję przewodów. Wręcz przeciwnie, wykorzystuję je jako walor architektoniczny. Wszystkie kable zostają poprowadzone na zewnątrz i przypięte do sufitu bakelitowymi mocowaniami. W efekcie z grubych przewodów powstaje precyzyjny rysunek na czarnym suficie. Aby lampy mogły zaświecić, montujemy natynkowe włączniki, również bakelitowe. Kable o wysokim napięciu zostały zebrane w miedzianych rurkach. Chropowatą strukturę ścian podkreślamy technicznymi oprawami. Efekt dopełnią edisonowskie żarówki, subtelnie oświetlające wybrane fragmenty wnętrza. Pozostaje jeszcze wiele detali czekających na opracowanie. Zastanawiam się, w jaki sposób wykonać kran w łazience, używając jedynie naturalnych materiałów. Przypominam sobie tradycyjne rozwiązanie: miedziane rurki łączone lutem. Właśnie taki piękny w swojej prostocie kran powstał w Kwadransie. Aby umożliwić właścicielom czasowe zmiany aranżacji, zaprojektowałem stoły o module 60 cm. Mogą być zestawiane w kilku konfiguracjach, zapewniając maksymalną ilość miejsc w tej niewielkiej przestrzeni. Wykonana na zamówienie żeliwna podstawa okazała się niewiele droższa od typowych katalogowych rozwiązań. Decyzja o zmianie grubych dębowych blatów na niewiele cieńsze bukowe pozwoliła zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Jeszcze tylko skórzane siedziska na wzór tradycyjnego chesterfielda i kilka thonetowskich krzeseł. Prosta, kopiująca rytm schodów drewniana poręcz dopełnia efektu. Transformacja Kwadrans Cafe to również wynik ścisłej współpracy architekta z inwestorami i wykonawcami. To konstruktywna komunikacja i zaangażowanie każdej ze stron. Wspólnie, krok po kroku, staraliśmy się, aby realizując moją wizję, zadbać również o portfel właścicieli lokalu. Dzięki tej konieczności wykorzystaliśmy wiele tradycyjnych i tańszych rozwiązań, nie rezygnując przy tym z aktualnych trendów w nowoczesnym projektowaniu.

Oświetlenie w trzech krokach

Choć za stworzenie klimatu restauracji odpowiedzialne są głównie zmysł węchu i smaku, to jednak najwięcej informacji dociera do klientów za pomocą wzroku. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu, harmonizującemu z ogólnym wystrojem wnętrza, można wykreować przyjazny nastrój.

Po pierwsze w lokalu powinno dominować ciepłe, relaksujące światło, spójne z tonacją kolorystyczną wnętrza. Ważne jest również połączenie rozproszonego światła ze światłem akcentującym i odpowiednie jego rozmieszczenie. Doskonale sprawdzają się kinkiety, reflektory punktowe i lampy stołowe. Ważne są także żyrandole, jako główne źródło światła. Jeśli pozwala na to przestrzeń można umieścić także lampy postawione na szafce bądź bezpośrednio na podłodze. Należy upewnić się, że każdy stolik jest oświetlony w taki sposób, aby stanowił sferę prywatną i wypoczynkową gości. To tutaj spędzamy czas delektując się nie tylko jedzeniem, ale także tym co nas otacza.

Oświetlenie stolików nie może być zatem zbyt intensywne. Tu chodzi o to aby stworzyć wrażenie intymności i komfortu. Lampy ustawione na stołach nie mogą być duże, aby nie przytłaczały zastawy i dań. Powinny dawać ciepłe i niezbyt intensywne światło. Po drugie restauratorzy skupiają się często na sali, a zapominają, że goście testują lokale po wyglądzie łazienki. To strefa najbardziej intymna i poza czystością oraz miłym zapachem, powinniśmy zadbać o to jak ona wygląda. W tym wypadku oświetlenie jest bardzo pomocne. W toaletach ważne jest oświetlenie lustra i punktowe doświetlenie strefy ceramiki łazienkowej. Istotne jest również zagwarantowanie komfortu wzrokowego w rejonie wejścia i wyjścia. Właściwe oświetlenie zewnętrzne zapewnia nie tylko dobre pole widzenia, ale stanowi informację o lokalizacji miejsca. Po trzecie mówiąc o oświetleniu trzeba wspomnieć także o materiałach z jakich wykonane są jego poszczególne elementy. Dobra jakość tych elementów podnosi standard i walory estetyczne miejsca. Lampy nawiązujące kanonem do trendów panujących w światowym designie lub te zaprojektowane przez topowych artystów są elementem, który podnosi standard, a co za tym idzie przenosi go także na charakter dań i przekrój gości odwiedzających dany lokal. Obserwując kierunek projektowania oświetlenia na świecie zauważamy nacisk na jakość detali i niebanalny kształt bryły. Detale składające się na ogólny wystrój wnętrza determinują klientelę szukającą estetycznych doznań nie tylko na talerzu. Takie osoby to trendsetterzy, którzy szukając modnych miejsc, promują je później na blogach i wśród bogatych yuppies.

Potęga Targów w Mediolanie

Milan Design Week to czas mody naszej codziennej przestrzeni domowej i zawodowej. Te coroczne targi od ponad 50 lat przyciągają kilkuset projektantów, tysiące wystawców i setki tysięcy zwiedzających. Tylko najciekawsze prace mają szanse oczarować świat. Tak było na ostatniej wystawie Salone del Mobile Milano.

rs-2014-05-27

Targi mediolańskie to również atmosfera, która im towarzyszy. Zagospodarowanie samych standów wystawowych też daje dużo inspiracji. Projektanci z całego świata czerpią wzorce z tych targów. Poranki zapełnione są gonitwą między halami, design, modern czy też oświetleniem. Te ostatnie niestety są organizowane raz na dwa lata, ale jak już się pojawią, to aż zapierają dech w piersiach. Atrakcje rozsiane są po całym Mediolanie. W hotelu Nhow bywa dodatkowa wystawa Moooi na Via Tortona 35. Warto zwiedzić wystawę prywatnych mieszkań światowych projektantów Shigeru Ban, Mario Bellini, David Chipperfield, Massimiliano i Doriana Fuksas, Zaha Hadid, Marcio Kogan, Daniel Libeskind, BijoyJain. Znana marka Vibia zaprezentowała nową lampę cosmos. Jej kształt niczym księżyc doskonale sprawdza sie jako dekoracyjne oświetlenie nad stolikami. Daje bardzo intymne światło. Różnorodne kształty, wymiary oraz bogata paleta kolorów daje możliwości wyboru. Lampę Wireflow możemy sami dowolnie komponować. Doskonała do zastosowania nad barem czy nad wejściem do restauracji. W wersji pojedynczej, z widoczną instalacją elektryczną świetnie zagospodaruje nam przestrzeń sufitu oraz doświetli stoliki. Design lampy moim zdaniem numer jeden. Lampa RHYTHM lewituje w powietrzu. Deseczki nadają jej rytm. Chyba stąd ta nazwa. Moooi zawsze zaskakuje. Krzesło golden chair zaprojektował Nik Zupanc. Świetnie się wkomponuje w lekko stylizowane wnętrze, gdzie połączenie nowoczesności z klasyką prezentują ciekawy design. Projektant Ross Lovegrove stworzył krzesło Diatom dla włoskiej marki Moroso. Zaprezentował go na tegorocznych targach. Krzesło o wyglądzie futurystycznym wykonane jest z aluminium, którego forma wycinana jest laserowo. Jego design zachwyca. Funkcjonalność cieszy. Na targach w Mediolanie można zobaczyć projekty niebanalnych artystów współpracujących ze znanymi firmami, które wytyczają kierunki sztuki użytkowej. Możliwość prezentacji jest tam prawdziwym zaszczytem. Jest to nagroda za pomysł, wizje i talent. W tym roku swoje dzieła prezentowały też polskie firmy: Comforty, Paged Meble, Kler, Sed-Ja, Fameg. Po targach przychodzi chwila refleksji, nostalgii i analizy przeżytych tam wrażeń.

rs-2014-05-29

Zabawa kolorami

Poprzez dobór kolorów do wnętrza restauracji możemy optycznie modyfikować jej proporcje, wyznaczać strefy funkcjonalne i ukrywać słabe strony pomieszczeń. Zapraszając klienta do restauracji kusimy go nie tylko smaczną kuchnią.

Dużą rolę odgrywa tutaj kolorystyka, ponieważ barwy budują odpowiedni nastrój i znacząco wpływają na naszą sferę psychiczną. W restauracji — w szczególności na apetyt, dlatego warto zastanowić się, jakie odcienie będą dominowały oraz na co należy zwrócić uwagę wybierając określone kolory do wnętrza. Kolor to potężne narzędzie psychologiczne, które subtelnie zachęca do kupna potraw, odstrasza, denerwuje lub uspakaja potencjalnego klienta. Jego znaczenie determinuje także kultura i język.

Kolory w zależności od wnętrza

Nasze zachowanie bardzo często pozostaje jednak tajemnicą. Są lokale, które pomimo barwy, która powinna odstręczać od spożycia, mają rzesze klientów i wywołują przyjazne emocje. Wszystko zależy od indywidualnych przyzwyczajeń, skojarzeń, upodobań. Intensywne, nasycone kolory ciekawie prezentują się we wnętrzach. Przy ich wyborze wskazany jest umiar i dopasowanie intensywności koloru do wielkości i przeznaczenia wnętrza. Jeśli chcemy poszerzyć małe pomieszczenie, jego ściany i sufit powinny być pomalowane na kolor o delikatnej tonacji. W przypadku jasnej podłogi, jasnej ściany tylnej oraz ciemnych ścian bocznych i ciemnego sufitu stworzymy wrażenie tunelu. Pomieszczenie utrzymane w jednej kolorystyce o zdecydowanie ciemniej barwie pozornie traci swój zarys, kształt. Przestrzeń wnętrza można w łatwy sposób powiększyć wybierając jasne kolory lub zmniejszyć decydując się na ciemną kolorystykę. Wnętrze, które ma ciemną podłogę i taki sam ciemny sufit będzie wydawało nam się optycznie szersze oraz niższe. Natomiast w zbyt długim i wąskim pomieszczeniu ciekawym rozwiązaniem może być pomalowanie krótszych ścian na ciemny kolor. Kolory w restauracji to nie tylko ściany, ale również inne elementy wyposażenia: meble, detale, bibeloty, które również kreują nastrój wnętrza. Połączenie wszystkich elementów w jedną dobrze funkcjonująca całość jest kluczem do gastronomicznego i finansowego sukcesu.

Żółty

rs-2014-04-35

Kolor ten często pojawia się w miejscach przeznaczonych do spożywania posiłków. To kolor słońca, symbol radości, aktywizuje wspomnienie dobrych czasów — np. wakacji. Klient otoczony żółtym czuje optymistyczne wibracje w mózgu, który uwalnia więcej serotoniny odpowiedzialnej za chemiczne poczucie szczęścia. Wystrój restauracji z elementami żółcieni stwarza poczucie radości i przyjaznej, rodzinnej atmosfery. Wszystko to sprawia, że stajemy się spokojni i … głodni.

Czerwony

rs-2014-04-36

Jest najbardziej apetycznym z kolorów, często związany z emocjami. Może zwiększyć częstość oddechu, a nawet ciśnienie krwi. Czerwona żywność i czerwone elementy wystroju wnętrza stymulują apetyt, tworząc poczucie intymności i energii. W naturalny sposób czerwień przyciąga oko potencjalnego klienta i wprowadza go w stan ekscytacji, kojarzony z energią, dlatego nie należy z tym kolorem przesadzać. Zbyt dużo czerwieni wzbudza agresję.

Pomarańczowy

rs-2014-04-37

Jest połączeniem optymizmu koloru żółtego i energii pochodzącej z czerwieni. Ze względu na podobieństwo do czerwieni również pobudza apetyt. Często wykorzystywany jest w dekorowaniu restauracji, szczególnie tych szybkiej obsługi.

Niebieski

rs-2014-04-38

Tłumi apetyt. Pobudza nasz organizm do produkcji noradrenaliny — hormonu, który uspokaja. Jest kolorem z gamy barw zimnych i nie jest wskazany do stosowania we wnętrzach restauracji.

Czarny

rs-2014-04-39

To symbol władzy, inteligencji, elegancji, ale także zła. Na zachodzie symbol żałoby, wywołujący przy tym silne emocje. Nie należy używać go zbyt dużo, bo łatwo jest przytłoczyć nim potencjalnego klienta.

Złoty

rs-2014-04-40

To symbol bogactwa i obietnica lepszych czasów, idealny w połączeniu z czernią lub bielą. Bardzo często stosowany w barach azjatyckich.

To symbol bogactwa i obietnica lepszych czasów, idealny w połączeniu z czernią lub bielą. Bardzo często stosowany w barach azjatyckich.

Wystrój najlepszych restauracji

Wystrój wnętrz miejsc, w których na stolik trzeba czekać po kilka miesięcy, czyli o tym co mnie urzekło w wystroju trzech z 50 najlepszych w konkursie The World’s 50 Best Restaurants.

1. Le Bernardin, Nowy Jork, USA szef kuchni - Eric Ripert , II szef Chris Muller

rs-2014-03-41

Silnie skoncentrowana na byciu najlepszą na świecie restauracją serwującą owoce morza. Wnętrze jest proste i delikatnie sugerujące to czego możemy oczekiwać po menu. Głównym elementem, jaki przykuł moją uwagę, jest piękny drewniany panel z naniesionym widokiem wzburzonego oceanu. Dzięki takiemu elementowi uzyskano jednoznaczne skojarzenie wystroju wnętrza z serwowanym menu. Konsekwentnie dobrano także takie elementy wystroju wnętrza jak drewniane panele w ciepłym odcieniu miodu, elementy z metalu wypolerowanego na wysoki połysk i wygodne skórzane krzesła. Wszystkie kojarzą się z tematyką oceanu. Sala jadalna już na pierwszy rzut oka wygląda niczym luksusowy katamaran, z którego rozpościera się cudowny widok na wzburzone fale.

2. Attica, Melbourne, Australia szef kuchni - Ben Shewry

rs-2014-03-42

Restauracja położona w pobliżu molo w pięknej dzielnicy Brighton w Melbourne. Niepozorna z wyglądu fasada zaprasza nas do ciemnego wnętrza, głównym aktorem są stoły podświetlone snopem światła uwydatniane przez śnieżnobiałe obrusy. To właśnie ten charakterystyczny element sprawił, że ta restauracja zwróciła moją uwagę. Mimo coraz bardziej powszechnego trendu odchodzenia od bawełnianych obrusów – tutaj grają one pierwsze skrzypce. Czarne ściany, na których umieszczono skromne widoki australijskiej przyrody, łączą z naturą i nawiązują do kraju, w którym się znajdujemy. Patrząc wokoło nie mamy punktu odniesienia, tak jak w bezkresie interioru. Nowozelandzki szef serwuje w tym tajemniczym miejscu potrawy wywodzące się wyłącznie z Australii a ich stylistyka jest silnie naznaczona wpływami australijskiej fauny i flory.

3. The French laundry, Yountville, Kalifornia, USA

rs-2014-03-43

Restauracja położona w przepięknym winnym regionie Kalifornii Napa Valley. Stylistyką przypomina dom z zeszłego stulecia i nieco tajemniczą winiarnię. Miękkie, wygodne krzesła i duże okrągłe stoły zachęcają do długiego testowania wielu gatunków wybornych win. Ściany wyłożono kamieniem – tak jak to się robi w piwnicach, w których dojrzewa wino. Jest to element, który zawsze kojarzy się z klimatem winnych piwnic i tutaj konsekwentnie go wykorzystano. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskano efekt przeniesienia trochę tajemniczego klimatu piwnicy do poziomu restauracji. Sufit wyłożono popularną w USA białą drewnianą boazerią. Stylistyka miejsca nawiązuje do sennego regionu, w którym usytuowana jest ta malownicza restauracja.

Steki z kangura

Dziewięć tysięcy kilometrów po to by spróbować steku z krokodyla, emu albo kangura, czyli pomysł na gastronomiczny biznes w środku czerwonej pustyni.

rs-2014-02-51

Trasę po Australii zaplanowałam tak, aby dotrzeć w najbardziej niedostępne rejony czerwonego lądu. A tam spróbować przysmakiów z których czerpię atmosferę tych miejsc. Australia zaskakuje pod tym względem na każdym kilometrze.

Australijczycy lubią swoją kuchnię

W dużych aglomeracjach, takich jak Adelajda, Melbourne czy Sydney, znajdziemy wszystkie kuchnie świata. Ludzie mają tu świadomość tego co jedzą i dużą uwagę przywiązują do produktów pochodzących w stu procentach z Australii. W marketach znajdziemy na półkach specjalnie oznaczone warzywa, owoce i mięso z upraw ekologicznych. Australijczycy mają duże uprawy bananów, ananasów i mango, szczególnie w okolicach Queensland. Docenia się także mięso emu i australijskich krów.

Pod tym względem prym wiedzie Rockhampton, zwane stolicą australijskich steków. W ostatnich latach Australijczycy coraz bardziej rozsmakowują się w kangurzym mięsie, ponieważ ma bardzo niską zawartość tłuszczu i jest naprawdę smaczne. Australijczycy uwielbiają grillować. Duże soczyste steki wpisały się na stałe w kulinarną tradycję kontynentu. Bardzo popularne są publiczne grille, szczególnie w parkach i przy plaży. Wieczorami – szczególnie w weekendy – można spotkać wiele australijskich rodzin, które spędzają długie godziny na takim biesiadowaniu. W kraju otoczonym bezkresnym oceanem bardzo popularne są także proste fish & chips, czyli świeża ryba pieczona na głębokim tłuszczu z frytkami, podawana w zawiniątku z papieru pakowego. Bary serwujące te przysmaki można spotkać w każdym miejscu, najczęściej jednak blisko plaży, co nie ma raczej wpływu na cenę dania. Najpopularniejszą rybą jest tutaj flake.

Gruby soczysty filet o śnieżnobiałym kolorze obtoczony w cienkim naleśnikowym cieście. Podczas naszej długiej podróży najsmaczniejsze fish & chips jedliśmy wzdłuż Great Ocean Road w Warrnambool i Lorne. Coraz większą popularność, szczególnie w dużych miastach, zdobywają mobilne przyczepy serwujące żywność wegetariańską. Sałatki, burgery, grillowane warzywa, a nawet wyszukane desery zachęcają przechodniów do zatrzymania i skosztowania zdrowej przekąski. Miejsca te wyróżniają się dosyć ciekawą stylistyką w stylu eco i są bardzo popularne wśród młodych osób.

rs-2014-02-54

Bary zaopatrywane przez Road Train

W całej Australii spotkamy także azjatyckie bary prześcigające się w serwowaniu pikantnych dań na tysiąc sposobów. Nie dotyczy to samego sushi, które nie jest tutaj popularne. Jadąc w głąb lądu w kierunku Ayers Rock spotkać można wiele przydrożnych pubów serwujących burgery, steki i zimne piwo. W takich miejscach jak Barrow Creek Hotel – najstarszy pub na tej trasie, człowiek marzy tylko o butelce zimnego miejscowego piwa XXXX Gold i zacienionej ławce. Miejscowi osadnicy, którzy wybrali życie z dala od wielkich aglomeracji, nie mają zbyt dużego wyboru. Jedzą to co dostarczą do sklepów słynne wielkie ciężarówki zwane Road Train. Aborygeni, których spotykaliśmy, żywią się głównie mięsem krów, kangurów i warzywami. Jedzenie jest bardzo proste i przyrządzane na ogniu. Przemierzając bezkresną pustynię Northern Territory w pobliżu Alice Springs natrafiliśmy na zajazd Stuarts Well Roadhouse – miejsce, które szczególnie utkwiło mi w pamięci.

Camping i zajazd prowadzony przez Judy i Petera Murphy ugościł nas zimnym piwem i opowieściami o pytonie mieszkającym w ścianie z tyłu baru. Kiedy zmęczeni podróżą siedzieliśmy w knajpie, w której czas się zatrzymał, obserwowałam rodzinę Aborygenów zaopatrującą się w wieczorne zakupy. Z auta wysiadło osiem dorosłych osób i dwa psy. Kobieta, która mówiła w niezrozumiałej odmianie angielskiego, kupiła dwa mrożone kangurze ogony. Ku mojemu zdumieniu miejscowa kucharka zachwalała smak i łatwość przyrządzenia mięsa. Pokryte sierścią mrożone ogony zawija się w srebrną folię i piecze na rozżarzonych węglach. Była to bez wątpienia najbardziej oryginalna potrawa, jaką udało mi się spotkać.

Pizzeria pod ziemią wśród opali

Konkurs na najbardziej oryginalną restaurację, jaką odwiedziłam, wygrała pizzeria w górniczym Coober Pedy. Położona kilkanaście metrów pod ziemią w wydrążonych skałach obfitujących w najsłynniejsze australijskie opale. Moje oczekiwania wobec czerwonego lądu zostały zaspokojone emocjonalnie i kulinarnie. W pamięci został zapach eukaliptusów, spotkania z jadowitymi zwierzętami i wschody słońca na dzikich plażach. Polecam podróżowanie kamperem ze względu na niezależność i możliwość wyboru wielu miejsc, do których dociera nieliczna grupa turystów, zagubionych pośród australijskiego Outbacku.

Żółto – czarno – biały multi fast-food

Burgery, hot-dogi i pizze we wnętrzu inspirowanym nowojorską stacją metra to nowy multi fast-food 88th Street, który powstanie na dworcu PKP Kraków.

rs-2014-02-55

Główną inspiracją przy tworzeniu koncepcji 88th Street było metro, a także Nowy Jork. Żółto-czarno-biała kolorystyka nawiązuje do słynnych nowojorskich taksówek, okrągłe stoliki z hokerami wyglądają dokładnie jak te w miejskich barach, a wrażenie dodatkowo potęguje grafika przedstawiająca Wielkie Jabłko z lotu ptaka. Układ wnętrza, rozmieszczenie stolików, lady oraz tablice z menu nawiązują do charakteru nowojorskich knajpek. Jednocześnie elementy drewniane, takie jak długie stoły czy wykończenie ścian, nadają nieco cieplejszego i bardziej europejskiego klimatu. Centralnym elementem lokalu jest lada – tutaj znajduje się ekspozycja z szybkimi daniami na wynos i jednocześnie miejsce obsługi klientów. Nad tą częścią umieszczone zostało podświetlane menu z wybranymi pozycjami, a obok – nowoczesna tablica z tradycyjnym spisem wszystkich dań. Za tą częścią ulokowano otwartą kuchnię, w której goście mogą podejrzeć, jak ich dania są przygotowywane.

rs-2014-02-56

Boczne części lokalu to miejsca dla gości. Z jednej strony mieszczą się wspomniane wysokie stoły, natomiast z drugiej – bardziej kameralne, okrągłe stoliki. Ciekawym elementem są półki z książkami i akcesoriami rodem z Nowego Jorku. Na uwagę zasługuje również oświetlenie – duże lampy z kloszami oraz nastrojowe, kolorowe światełka. Identyfikacja wizualna opiera się na połączeniu trzech kolorów - czarnego, białego oraz żółtego. Komunikacja 88th Street prowadzona jest poprzez wygląd lokali, ich zadaniem jest tworzenie świadomości nowej marki jako przystępnej, przyjaznej i oferującej dobrej jakości dania. Na witrynie zostało zaplanowane miejsce na prezentowanie bieżących ofert czy edycji limitowanych, które mogą zainteresować stałych bywalców. Wysoka jakość jest dodatkowo komunikowana poprzez literę Q w znaku firmowym – komunikat ma być jasny: „najlepsze składniki, najlepszy smak”.

Projektowanie okien pod okiem konserwatora

Historyczny budynek? Zabytkowe sztukaterie? A zatem do wnętrza naszej restauracji należy zaprosić konserwatora zabytków. Na przykładzie stołecznej restauracji Dawne Smaki opowiadamy między innymi o tym, jak rozmawiać z urzędnikami.

rs-2014-01-57

Po:

rs-2014-01-59

rs-2014-01-60

W kamienicy Bentkowskiego przy Nowym Świecie 49 w Warszawie mieści się restauracja Dawne Smaki. Otwarcie tego miejsca nie było łatwe, bo trzeba było wziąć pod uwagę zalecenia stołecznego konserwatora zabytków. Zaledwie stumetrowa powierzchnia sali głównej pozwoliła na zaaranżowanie przestrzeni dla pięćdziesięciu gości. Gruntownego remontu wymagało także duże zaplecze kuchenne.

Wytyczne konserwatora

Poprzedni najemca lokalu zaaranżował go na kawiarnię szybkiej obsługi. Ekipy budowlane zdewastowały zabytkowe gipsowe sztukaterie. Zwieńczenia glifów okiennych i sufit ucierpiały najbardziej. Nowy inwestor podobnie nie wiedział, że ściany pokryte płytami kartonowo-gipsowymi kryją pod spodem stare sztukaterie. Zobaczono je dopiero w momencie planowanej przebudowy ścian. Gdy informacja dotarła do konserwatora zabytków, ten nakazał inwestorowi przywrócenie ich do stanu pierwotnego. Zgodnie z zaleceniami wysłany urzędnik sfotografował je i skatalogował. Dostarczył także raport, w którym szczegółowo opisał każdą z nich oraz stwierdził, że nadają się do odtworzenia tradycyjną metodą z szablonu. Trudnością było znalezienie dobrego rzemieślnika.

Duże znaczenie także miał czas realizacji, ponieważ czynsz za wynajem powierzchni w tej okolicy jest naprawdę duży i przesunięcia czasowe w otwarciu inwestycji wiązały się ze stratami finansowymi. Analizy stanu i konieczność przywrócenia sztukaterii do stanu pierwotnego przesunęły o trzy miesiące planowany termin otwarcia lokalu i przede wszystkim podniosły koszty związane z jego remontem. Przystępując do rozmów z konserwatorem trzeba mieć na uwadze długi proces decyzyjny. Trzeba liczyć się także z możliwością odrzucenia propozycji aranżacji wnętrza i koniecznością stworzenia zupełnie nowej koncepcji – zgodnej z zaleceniami urzędników. Mają oni prawo nakazać przebudowę lokalu wedle własnych oczekiwań. Ponadto nie są zobligowani do wydawania decyzji w szybkim czasie, na czym w takich przypadkach najbardziej zależy chętnemu do współpracy inwestorowi.

Oczekiwania inwestora

Konserwator zabytków nie dyktował architektom, w jakim stylu ma być utrzymane wnętrze. Miało oddawać klimat ciepłego domu, w którym każdy czuje się swobodnie i może dobrze zjeść. Inwestor oczekiwał stonowanej elegancji z użyciem dużej ilości drewna. I tak powstało wnętrze, w którym dominuje jesion. Wszystkie meble i ręcznie rzeźbione detale zostały zaprojektowane indywidualnie dla tej inwestycji. Ta idea powstała jako kontynuacja i nawiązanie do florystycznych motywów z tkanin. Na szczególną uwagę zasługują ręcznie rzeźbione szyszki i mosiężne wstawki z umiejętnie wyeksponowanym logo restauracji – elementy okazałego baru. Siedziska, które okalają całą salę, zostały podzielone na przytulne boksy mieszczące od sześciu do dziesięciu osób.

Każdy oddzielony mini przegrodą ze zwieńczeniem wykończonym fazowanym szkłem. To właśnie te małe szybki wprowadzone w wielu miejscach lokalu są jego bardzo charakterystycznym znakiem rozpoznawczym. Na centralnej ścianie restauracji umieszczono talerzownik, który okala sztukateria. Warto zwrócić uwagę na bardzo dobrą jakość stolarskiego rzemiosła i żeliwne żyrandole. Podobnie jak mniejsze elementy, zostały one wykonane w Hiszpanii na indywidualne zamówienie. Od samego początku duży nacisk kładziono na detale. Są one bardzo ważne, bo nadają wnętrzu niepowtarzalny styl, a goście od razu je zauważają. Tworzą one bowiem atmosferę wnętrza, dla którego goście przychodzą do konkretnej restauracji. Są i tacy klienci, którzy chcą przenieść wybrane elementy stylistyki do swoich mieszkań czy inwestycji.

Wykorzystać przestrzeń

Dzięki fachowej pracy warszawskiego rzemieślnika można podziwiać w lokalu to, co widzieli goście dawnej powojennej Warszawy. Sztukateria została odnowiona tradycyjną metodą. Najpierw zdjęto odciski z tych elementów, które zachowały się w najlepszym stanie, a następnie, po wykonaniu specjalnej formy, odnawiano krok po kroku każdy centymetr bezpośrednio na ścianie. Użyto ręcznego gipsu ceramicznego, który najdokładniej odwzorował detal. Charakterystycznym elementem w lokalu są przepięknie uszyte zasłony.

Hiszpańska bawełna w motywy kwiatowe dopełnia elegancji i jest idealnym wykończeniem wysokich glifów okiennych. W łazienkach zastosowano wysokie drewniane lamperie i trawertyn z dodatkiem onyksu, który wyłożony jest także w holu wejściowym. Nowoczesna armatura i ceramika dopełniają eleganckiej całości. W holu zastosowano ogromne lustro w jesionowej ramie, które odbija wnętrze sali jadalnej i powiększa optycznie przestrzeń. Aby najpełniej wykorzystać przestrzeń holu i zapewnić komfort gościom, zamiast odrębnego pomieszczenia na szatnię zastosowano wolno stojącą szafę i mały kontuar pełniący rolę recepcji. Duża kotara zasłaniająca wejścia do toalet daje poczucie intymności i, podobnie jak wysokie drzwi do sali jadalnej, podnosi optycznie wnętrze.

Co to jest stół?

Stół to najzwyklejszy przedmiot w restauracji, a zarazem jej kwintesencja. Przedmiot codziennego użytku, który składa się z blatu na nodze lub nogach. Ułatwia utrzymanie sylwetki ciała w pionie. Wysokość stołu jest uzależniona od poziomu siedziska. O czym przekonujemy się będąc w Japonii.

rs-2013-06-37

rs-2013-06-38

Pierwsze stoły pojawiły się 4,6 tys. lat temu już w Egipcie. W dzisiejszych czasach stół ma swój indywidualny charakter. Jako że XXI wiek jest wiekiem przesytu i konsumpcji, mamy do wyboru całą gamę stylów, materiałów i kolorów mebli. Faktem jest też, że stół ma swoją symbolikę. Jest jednym z pierwszych mebli, które kupujemy urządzając mieszkanie. Można odnieść wrażenie, że stół towarzyszy historii ludzkości. Bez stołu nie byłoby kawiarni ani restauracji. Przykłady prezentowanych stołów to stoły największego kunsztu designu. Sygnowane znaną marką mooi, dla której projektują najlepsi projektanci współczesnego świata. Stół Common Comrades, jak sama nazwa („wspólni towarzysze”) wskazuje, został zaprojektowany przez Neri & Hu. Jest on prosty w swojej formie. Masywne nogi ze złocistym logo podtrzymują stosunkowo nieduży blat. Mebel ten świetnie się sprawdzi w romantycznorustykalnych wnętrzach. Cała seria Container została zaprojektowana przez Marcela Wandersa, jednego z najbardziej rozpoznawalnych projektantów. Jego prace są obecne na najważniejszych pokazach kolekcji wzornictwa i wystawach na świecie, takich jak Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku, San Francisco, w Londyńskim Victoria & Albert Museum i wielu innych.

rs-2013-06-39

Jego seria mebli Container znajdzie zastosowanie w każdym eleganckim wnętrzu. Stolik Chess charakteryzuje ciekawa forma, zaprojektowany został przez grupę Front, a stworzono go do gier. Można użyć go do restauracji, a wtedy goście nie będą się nudzić czekając na posiłek. Fikuśny stolik typowo dekoracyjny to stolik świnka. Tutaj bardziej niż funkcjonalność liczy się pomysł. Zaprojektowany przez grupę Front. Bardziej standardową propozycją pozostaje projekt firmy Hay. Dowolne wykończenia gwarantują unikatowość. Stół okrągły przeznaczony jest do minimalistycznych wnętrz. Pasuje do restauracji serwujących kuchnię molekularną. Jego kosmiczne nogi dobrze korespondowałyby z tego rodzaju posiłkiem.

Stolik kawowy Bella ma przeróżne wymiary i wybarwienia drewna. Dobrze wkomponuje się w offowe miejsca ceniące eko design. Bez stołu nie ma wygodnego spożywania posiłku, nie ma decydujących rozmów, nie ma rodzinnego obiadu. Poza tym do prywatnych wnętrz są inne propozycje niż do użytku masowego. Z tego też wynika potrzeba mnożenia propozycji projektów. Wybór danego egzemplarza stołu zależy od jego ceny, przeznaczenia i charakteru kupującego. Pokaż mi swój stół, a powiem ci kim jesteś.

Małe jest piękne

Przytulny kąt, otulające ciepło wnętrza, zapachy i muzyka w tle wystarczą, aby pobudzić ciekawość przechodnia i sprowokować go do zatrzymania się w biegu. Takich miejsc potrzebujemy na co dzień. Systematyczne odwiedzanie ulubionej restauracji czy kafejki gwarantuje odczucie przyjaznej atmosfery „jak u siebie”.

rs-2013-05-40

rs-2013-05-39

1. Hay About a chair – wygodne, głębokie krzesło. Nogi są drewniane, a siedzisko tapicerowane. Wybór tapicerki jest szeroki i do każdego wnętrza uda się je dopasować. Różnorodna kolorystka i rozmiary.

2. Stolik Magis Happyhour – jak sama nazwa wskazuje doskonale sprawdza się w przestrzeniach restauracyjnych. Jedyna noga kwadratowego stolika bazuje na krzyżaku niczym choinka. Różnorodna kolorystyka i rozmiary.

3. Magis – stołek barowy. Został wykonany z aluminium. Ma bardzo ciekawą linię. Prostota bryły prezentuje ciekawy design.

4. Muuto – krzesło barowe jest wykonane z drewna. Jest lekkie i wygodne. Zabiera mało przestrzeni.

Tak jak do pretensjonalnego, dużego wnętrza, np. sklepu, urządzonego na „bogato”, wchodzi niewielka grupa klientów, którym z góry, z panującej tam atmosfery, narzucona jest sztuczność i sztywność, tak w podobnej restauracji będzie wykwintnie, ale nieszczerze. Małe, urocze lokale kuszą ciekawym wystrojem. Miejsca te często są zaprojektowane i wykończone bardzo małym nakładem finansowym. W małym bistro można pograć w szachy albo scrabble. We wnętrzach dominują jasne kolory z ciemnymi akcentami. Kolorowe lampy wprowadzają niepowtarzalny klimat. Często drewno, cegła, a nawet beton sprawiają, że są to miejsca o nowoczesnych trendach. Projekt małej przestrzeni restauracji zależy od pomysłu menu, od lokalizacji, od ludzi, do których miejsce jest adresowane. W małej włoskiej trattorii, w której najbardziej liczy się klimat, wnętrze jest ciemne, rozświetlanie punktowe dzięki świecznikom. Na ogół pojawia się cegła na ścianie i wygodne tapicerowane siedziska.

rs-2013-05-41

Miejsca, w których serwuje się kuchnię molekularną, tak w ostatnich czasach modną, urządzane są raczej w skandynawskim stylu przypominającym japoński minimalizm. Biel i beton ocieplają dodatki z drewna. Sufit na ogół czarny, posadzka z ciemnych paneli PCV, które doskonale imitują drewno i są łatwe w utrzymaniu. Kolorowe designerskie lampy rozświetlają wnętrze, krzesła – każde inne, pochodzące z rąk znakomitych projektantów, dodają nowoczesnej elegancji. W każdej z tych małych przestrzeni liczy się pomysł. Jednym z takich miejsc jest The coffee shop w Atenach. Można tam kupić wyśmienitą kawę, ale przede wszystkim ją degustować. Zielona roślinność na ścianie stanowi tło dla wszystkich innych elementów w tym wnętrzu.

Designerskie meble i lampy wkomponowane są w przestrzeń łączącą cement z drewnem i stalą. Długie stoły gwarantują, że dobrą kawę wypijemy zawsze w czyimś towarzystwie. Zupełnie inny klimat panuje w restauracji Negro de Anglona w Madrycie. Jest ona nominowana do nagrody magazynu Wallpaper w kategorii najlepszych nowych restauracji. W strefie wejściowej panuje atmosfera kolonialnego klubu. Kolory są stonowane. Dominuje zielono-szara tapicerka oraz beż podłóg i paneli. Wygodne, obszerne fotele z okrągłymi stolikami oświetlonymi małymi lampkami zapewniają wygodę w iście pałacowym stylu. Aranżacja wnętrza jest prosta, a zarazem z klasą. Jest zaprzeczeniem przepychu widniejącego na fototapecie.

W części restauracyjnej dominuje biel. Białe, proste i pełne krzesła stoją godnie przy biało nakrytych stołach. Niewielka restauracja Osteria Francescana w samym centrum urokliwej Modeny wabi gości ponadczasowym menu. Wnętrze restauracji jest skromne. Nie ma zbytecznej dekoracji, są stonowane kolory, gładkie, jasne ściany zdobią czarnobiałe portrety kobiet z ubiegłej epoki. Ważnym elementem w tym wnętrzu jest oświetlenie. Jego natężenie jest zwiększone nad każdym okrągłym stołem. Kontrastem są fotele. Ich ciemnobrązowy kolor uwydatnia prostotę projektu. W małej restauracji najważniejszy jest podział przestrzeni na strefę wejścia, strefę baru oraz strefę restauracyjną. Ważną rolę odgrywa dobór wielkości stolika.

Jeżeli zależy nam na swobodnej aranżacji wnętrza, często stosowane są wymiary 60x80, 70x80 lub większe 80x80. Stoliki prostokątne są łatwiejsze w zmianie kombinacji niż okrągłe. W małych przestrzeniach każdy centymetr się liczy. Muszą być zaaranżowane tak, żeby nie sprawiały wrażenia zagraconych. Małe lokale lubimy za bezpośredniość, za to, że są naszą codziennością i nie są wymagające. Znajdują swoje miejsce we wspomnieniach. Jak kawiarnia Pożegnanie z Afryką w Warszawie, działająca niezmiennie od wielu lat, lub lodziarnia U Włocha na Hożej z lodami Spumoni.

Agata Abramczuk. Pierwsze kroki stawiała w biurze
architektonicznym w Hong Kongu, gdzie zaprojektowała
lounge room dla firmy Chevron. Pracując
w Madrycie oraz Berlinie zaprojektowała szereg
hoteli, takich jak Tryp Berlin. www.madama.pl

Oddech lata

Lato to słońce. Słońce to energia i czas pozytywnego nastawienia do otaczającej rzeczywistości. Jest to pora mobilizująca do aktywności, podróży i spędzania czasu blisko natury. Odpoczynek jest niezbędnym elementem letniego dnia. Restauracje, bary, kawiarnie otwierają swoje przestrzenie w otoczeniu zieleni i kwiatów.

rs-2013-04-55

Prawdziwą atrakcją są miejsca w otoczeniu wody. Powstają one z potrzeby ludzi. Z chęci obcowania obok jakiegoś nurtu. Chodzi też o to, aby nie tylko zmysł smaku został zaspokojony, ale też zmysł wzroku. Krajobraz to podstawa. Szum morza, oceanu, czy piękno jeziora poprawia walory estetyczne. Projektanci mają nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni. Paleta barw, wykończeń materiałowych nie zna granic. Pole do popisu ma wyobraźnia architekta.

rs-2013-04-56

Wnętrze Beach Baru w Australii zostało zaprojektowane przez Paula Burnhama. Atutem są kolory lata: żółty, zielony, pomarańczowy i niebieski. Wnętrze jest swobodne i lekkie. Długie stoły zachęcają do biesiad. Niezobowiązujące, proste meble: drewniane ławy i plastikowe stołki zachęcają plażowiczów do posilenia się i korzystania z widoku na morze. Lampy z tkaniny zwisają niczym sieci na kutrze rybackim. Dobry i uniwersalny pomysł doskonale wpasował się w klimat otoczenia. Ciepły wieczór zobowiązuje do stworzenia odmiennego klimatu. Panorama rozświetlonego miasta i gwiazd roztacza się z niejednego dachu w najróżniejszych zakątkach świata. Przykładem może być The Peninsula New York Hotel. Okrągłe stoliki nakryte zwiewna materią, lekkie krzesła obite podobną tkaniną, ażurowa kanapa z biało-zielonymi poduszkami na tle wieżowców zachęcają do odpoczynku w tym właśnie miejscu. Jak niewiele potrzeba do zaaranżowania przyjaznego lokum pokazuje przykład kawiarni na deptaku w Bangkoku. Rattanowe meble, kolorowe lampiony na stolikach i gustowne donice z roślinnością stanowią tło dla odwiedzających. Przestronna drewniana altana, której dach przypomina styl zakopiański, z siedziskami przyozdobionymi kolorowymi poduchami, pośród kwiatów i zieleni, również zaprasza do Bangkoku.

W każdym zakątku świata, gdzie jest ciepło i można odczuć oddech lata, powstają oazy relaksu. Wszędzie ludzie są tacy sami. Łakną towarzystwa, kontaktu z otoczeniem i możliwości wyjścia z domu. Nieważne stary, czy młody, bogaty, czy biedny. Zawsze chodzi o to samo. Mieć kontakt z naturą, nie być samotnym. Nie trzeba znaleźć się na 30. piętrze na Manhattanie, aby cieszyć się letnim wieczorem. Wystarczy wystawione przez sąsiada krzesło, szklanka wody i pogawędka, aby poczuć powiew lata. Sztuką jest luźna konwersacja z nieznajomymi, wzajemna życzliwość, łagodność i brak puszenia się, co łatwiej przychodzi latem.

Ogródkowe restauracje

Przychodzi taki moment, kiedy bujny rozkwit przyrody skłania ludzi do spędzania czasu w jej otoczeniu. Szczególnie daje się to zaobserwować w klimacie umiarkowanym, gdzie zima trwa kilka miesięcy. Bez świeżego powietrza nie ma dobrego nastroju, zdrowia i energii.

 

Do prawidłowego rozwoju materii ożywionej (człowiekowi szczególnie) niezbędne jest słońce i pożywienie. Architekci i projektanci – ci wykwalifikowani i samoucy – idąc za głosem natury stworzyli niezliczoną liczbę miejsc przestrzeni restauracyjnej. Ale czy kilka stolików wystawionych przed budynek stanowi zachętę do zatrzymania się i skorzystania z oferty menu? Mając do wyboru estetykę, design, wygodę, co wybierzemy?

 

KOYA, Ryga


rs-2013-03-53

Restauracja Koya zlokalizowana jest w przemysłowej części Rygi. W opustoszałym porcie rosyjskim stworzono artystyczne i eleganckie miejsce. Na drewnianym pomoście tuż nad wodą ustawiono biało czarne pufy i stoliki niczym gigantyczne żelki. Przestrzeń portową połączono z salą restauracyjną poprzez ruchome, przestronne drzwi tarasowe. Pomiędzy nimi rozmieszczono ceglane kolumny. Drewniane belki w suficie oddają charakter i historię tego wnętrza. Miejsce to doskonale wpasowuje się w otocznie. W projekcie zadbano o każdy detal. Całość nawiązuje do nowoczesności. Zróżnicowane materiały tworzą kontrasty i współgrają z dekoracjami. Kojący widok zachęca do skorzystania z przystanku w „porcie”.

 

RIJKSMUSEUM, Amsterdam


rs-2013-03-54

Odmienną scenerię i inne otocznie znajdziemy w Rijksmuseum Restaurants projektu Studia Linse. Restauracja została zlokalizowana w jednym z najważniejszym zabytków holenderskich. Dramatyzm i historia otoczenia powoduje dość pompatyczną atmosferę. Dominuje prosta forma i naturalizm. Marmurowe posadzki i schody wyraźnie odcinają się od czerwonych, ceglanych ścian. Meble symbolizują holenderski modernizm. Będąc propozycją znanych projektantów są niczym prezentowane w muzeum elementy sztuki. Sceneria prowokuje nas do przemyśleń, intelektualnych konwersacji i kulturalnego zachowania. Adaptacja do otoczenia jest przecież domeną homo sapiens.

 

COFFEE SHOP, Ateny


rs-2013-03-55

Krainę mchu i paproci znajdziemy w Atenach. Na 300 metrach kw. mamy poczuć się jak w ogrodzie botanicznym. Zadziwia pomysłowość projektu i jego wykonanie. „Żywa” ściana niczym skała pokryta roślinnością połączona jest z betonem i gipsową płaskorzeźbą. Biała podłoga celowo odcina się od zieleni. Meble są nowoczesne i designerskie. Przezroczyste, plastikowe fotele na drewnianych nogach świetnie pasują do lekkich stolików. W strefie środkowej rozmieszczono czarne, sofy o ostrych kątach i niskie stoliki. Dominujące kolory to zieleń, biel i czerń. Betonowe kolumny pokryte tak zwaną sztuką street artu nadają wyraz unikalności tego wnętrza.

Architekci jako ludzie obdarzeni darem tworzenia sztuki mają niełatwe zadanie połączenia artyzmu z użytecznością publiczną. Estetyczne zagospodarowanie przestrzeni zapewnia wyzwalanie pozytywnej energii. Wpasowanie dodatkowego elementu do naturalnego środowiska powinno pomagać naturze, a nie ją wypaczać czy obrażać. Efekty te są również widoczne w „ogrodowych” restauracjach i kawiarniach. Życzliwość i szacunek do odbiorcy daje się zawsze odczuć. Tak jak wiele jest charakterów ludzkich, tyle będzie wyborów miejsca relaksu. Jedni gustują tylko w drogich, topowych, pałacowych restauracjach. Inni w fast foodach. Jeszcze inni nigdzie nie chodzą.

Często udamy się do miejsca z „prostotą”, ale nie byle, jakością. Pragniemy otoczenia, w którym panuje przyjazna atmosfera, miła, sprawna obsługa i smaczne gustownie podane jedzenie.

Meble restauracyjne wygodne i ładne?

Targi Meblowe Salone Internazionale del Mobile (09-13.04) w Mediolanie to najważniejsza impreza branży meblowej na świecie. Młodzi artyści mają okazję zaistnieć w branży. A architekci czerpią inspiracje.

 

rs-2012-02-52

rs-2012-02-53Wiodące firmy - Kartell, Vitra, Magis, Moroso, Edra, Kler, Tonon, Dedon, Roda i inne prezentują trendy w meblarstwie, które służą architektom wnętrz w codziennej pracy. To oczywiste, że marzeniem każdego projektanta jest udział w tym prestiżowym spotkaniu.

Poczynając od „słodkiej” kanapy My Beautiful Back Side firmy Moroso projektu Nipa Doshi i Jonathana Leviena, która urozmaici wnętrze kącika kawowego w ciekawej restauracji, a kończąc na znanych z lat 60 plastikowych krzesłach na drewnianych nogach firmy Vitra projektu Charles & Ray Eames - jestem pewna, że wszystko będzie doskonale prezentowało się w przestrzeni restauracyjnej.

Ta ostatnia firma zaprezentowała niedawno ciekawy projekt tworzenia przedziałów za pomocą zgrabnych sof ze ścianą odgraniczającą, co daje intymność i spokój. Obłe kształty i dobrana kolorystyka zgodna z naturą gwarantują pozytywne reakcje.

Ponadto możemy się zainspirować delikatnym, okrągłym lub kwadratowym stolikiem z krzesłami o nazwie Aida projektu Richarda Sappera dla firmy Magis. Ich lekkość i małe rozmiary to atut w aranżacji niejednego wnętrza sympatycznej, niezobowiązującej restauracji.

Odnajdźmy jeszcze prince chair firmy Hay zaprojektowany przez Louisa Cambella, czyli ażurowy fotel do letniej kawiarni lub ogrodu zimowego. A może lepiej sofy-huśtawki?

rs-2012-02-54


Każde wnętrze, w tym restaurację, można zaprojektować zgodnie z jego otoczeniem i przeznaczeniem. Oferty wyposażenia restauracji są bardzo różnorodne. Sztuką jest dobór materiałów. Podstawą jest trafny pomysł projektu restauracji. Trudnością jest jej umeblowanie.

 

Agata Abramczuk. Pierwsze kroki stawiała w biurze architektonicznym w Hong Kongu, gdzie zaprojektowała lounge room dla firmy Chevron. Pracując w Madrycie oraz Berlinie zaprojektowała szereg hoteli, takich jak Tryp Berlin. www.madama.pl

Najlepsze z najlepszych

Dobra sława restauracji szybko rozniesie się po okolicy. Sztuką jest, aby wieść ta dotarła poza granice regionu, miasta, kraju, a szczytem marzeń – aby obiegła cały świat.

Kluczem do sukcesu są przede wszystkim ponadczasowe smaki. I to zarówno smaki kuchni, jak i otoczenia. Harmonia, dobra energia i współgranie w działaniu przenikają do potraw i wypełniają przestrzeń je otaczającą. To wszystko tworzą ludzie.

 

rs-2013-01-52El Celler de Can Roca

W konkursie The World’s 50 Best Restaurants ta restauracja zajmuje zaszczytne, drugie miejsce. Serwowana tam kuchnia nosi miano free-style. Mimo że awangardowa, to jednak inspirowana kuchnią katalońską i tradycjami przodków. Restauracja to kontynuacja rodzinnych tradycji gastronomicznych w kolejnym pokoleniu. Znajduje się w przepięknej katalońskiej miejscowości Girona. Dom z kamienia z klasyczną symetrią, z charakterystycznymi okiennicami ma typowy południowy charakter. Wnętrze stonowane, ciepłe, odczuwa się w nim rodzinną atmosferę. Stoliki i krzesła ustawione na miękkim dywanie stwarzają poczucie domowej jadalni.

 

rs-2013-01-54

 

Per Se

Usytuowana w samym centrum Nowego Jorku na Manhatanie. Jest najlepszą restauracją Ameryki Północnej w konkursie The World’s 50 Best Restaurants. Z okien restauracji rozciąga się widok na serce Nowego Jorku, czyli Central Park. Urocze błękitne drzwi wejściowe zapowiadają wejście do zaczarowanego świata smaków kulinarnych. Okrągłe stoliki nakryte na biało, z wiklinowymi, kolonialnymi fotelami nadają temu wnętrzu lekkości i gustownego stylu.

rs-2013-01-53

 

Narisawa

Odmienny kontynent, inny klimat, inne założenia i 27 pozycja w The World’s 50 Best Restaurants. Restauracja zlokalizowana jest w Tokio. Jest w niej powiew minimalizmu. Oszczędność form, kolorów i materiałów. Pewnie po to, aby nie przyciemniać czaru potraw. Składniki do nich staranie dobiera szef kuchni. Ochrona środowiska to przewodnie hasło tej restauracji. Elewacja jest skromna i czysta. Pięknie odbija się na niej światło. Elegancka posadzka, stoliki prostokątne, nakryte dwoma obrusami, w podobnym kolorze, o różnej tonacji, Nadają miejscu schludny charakter.

 

 

Agata Abramczuk. Pierwsze kroki stawiała
w biurze architektonicznym w Hong Kongu,
gdzie zaprojektowała lounge room dla firmy
Chevron. Pracując w Madrycie oraz Berlinie,
zaprojektowała szereg hoteli, takich jak Tryp
Berlin

Styl kontra design

Naśladownictwo, monotonia wyrazu, powtarzalność tych samych cech – czym jest styl? Znana jest charakterystyka minionych epok i panujących wówczas trendów. Uczymy się o tym już w szkole podstawowej, czytamy w artykułach, przypominają nam o tym media. Wyczucie stylu jest bardzo subiektywne. Natomiast definicja designu to jakby wyższa półka. To nowoczesność, oryginalność. Podziwiamy i doceniamy twórców designu. Ale takie produkty mają zazwyczaj wysoką cenę. Tylko nielicznych stać na modny design. Czy to snobizm? Czy design jest potrzebny? Komoda Diamond Boca do Lobo (cena ponad 90 tys. zł), fotel Egg w obiciu ze skóry Arne Jakobsen Fritza Hansena (50 tys. zł), szezlong LC4 Le Corbusiera za 16 tys. zł?

 

Symbioza między kawą a czytaniem (fot. 4)

Wnętrze Starbucks w Tokio zaprojektowane przez architektów z pracowni Nendo jest zaskakujące. Architekci stworzyli wnętrze, w którym panuje symbioza między piciem kawy a czytaniem. Regały pełne książek zachęcają, aby sięgnąć po jedną z nich. Książki są w dziewięciu różnych kolorach. To kolor decyduje, jaką kawę otrzymamy przy ladzie. Styl tego wnętrza jest bardzo minimalistyczny, w bieli połączonej z elementami drewnianymi i bez zbędnych dekoracji. Stylowe w stu procentach.

  

Imitacja stodoły (fot. 3)

Farma Creaton (projekt Minas Kosmidis) – imitacja stodoły. Przekraczając próg, wchodzimy w świat farmy. Wita nas słoma oraz dwie tekturowe krowy. Sufit gdzieś wysoko, ale w niektórych miejscach całkiem nisko. Do czarnych belek przymocowane są wiszące abażury. Po bokach świecą niby naftowe lampy. Proste, drewniane regały naśladują grzędy dla kur. Nie brakuje też owiec. W tym wnętrzu liczy się pomysł. Trzeba przyznać jest on niespotykany. Stoły, które są wykonane z beczek, również rozweselają to wnętrze.

  

Zmysł wzroku (fot.1,2)

W Home Delicate zapominamy o ruchliwym Mediolanie i oddajemy się relaksowi. Zmysł smaku zostaje nagrodzony tym samym, co zmysł wzroku. We wnętrzu widzimy przedmioty, które należą do kolebki historii designu, np. meble Le Corbusiera. Dzięki temu łączą się tutaj minimalizm nowoczesny z klasycznym. Ścianę udekorowano dużymi klatkami dla papug, w których zamknięto po siedem lampek. Ogródek jest bajkowy. Siadając do zielonych koszyków, czujemy się jak rośliny. Te same, które rosną dookoła.

  

Świat Chagalla (fot. 5)

W jednej ze stref restauracji Pisacco nowoczesne i bardzo dobrze zaprojektowane grafiki zdobią ściany. Neony i kwiaty na nich przywołują świat Chagalla. Małe, czerwone krzesła ocieplają i umilają to wnętrze. Druga strefa – niczym z włoskiej trattorii – ma ceglany sufit, łuki i wszystko w bieli. Akcent nowoczesnego oświetlenia, czyli pęki kabli z żarówkami, jest bardzo udany.

  

Mówi Moskwa (fot. 6)

Restauracja Fresh zlokalizowana jest w Moskwie Zaprojektowana przez Sundukovy Sisters Studio, które tworzą wnętrza zgodnie z panującą ostatnio modą. Betonowa posadzka, zielone drewniane deski na ścianie połączone ze znanymi designerskimi krzesłami, między innymi firmy Vitra, dobrze scaliły to wnętrze.

  

Agata Abramczuk.

Pierwsze kroki stawiała w biurze architektonicznym w Hong Kongu gdzie zaprojektowała lounge room dla firmy Chevron. Pracując w Madrycie oraz Berlinie zaprojektowała szereg hoteli takich jak Tryp Berlin. www.madama.pl

100 proc. Interior Design

Na pierwszy rzut oka... można rozpoznać projekty największych architektów świata. Nawet te, które dotyczą restauracjiWnętrza resturacji wychodzące spod cyrkla i ekierki Karima Rashida zaskakują. Połączenie obłych, kolorowych form jest zgodne z naturą i przyjazne. Czerpanie inspiracji z nauk Gaudiego sprawdza się. Jak w Parku Guell pastelowe, słoneczne kolory falują na ścianie, tak błękitne kanapy falują przy stolikach.Philippe Starck – ikona nad ikonami.


Jeden z najbardziej znanych projektantów form użytkowych na świecie. Jego krzesła są kopiowane przez wszelkie możliwe fabryki mebli, ale nigdy nie dorównają oryginałowi. Wnętrza Starcka wzbudzją zachwyt. Hotel Peninsula w Hong Kongu, czy też wnętrze baru restauracji Le Lan w wieży w Pekinie robią niesamowite wrażenie. Każdy detal jest doparacowany. Krany-łabędzie świecą – mistrzostwo. Wnętrze restauracji Mama Shelter to niekonwencjonalne podejście do sufitu. Zastosowanie materiału farby kredowej, po której można pisać codziennie inne teksty świadczy o tym, że wnętrze zmienia się, żyje problemami gości. Prostota ław z litego drewna, ławek i krzeseł oddaje niezobowiązującą, sielską atmosferę. Le Paradis du fruit – tutaj podświetlona ściana barowa gra pierwsze skrzypce. Charakteru dodają wyeksponowane kolorowe butelki czy też kryształy.Zaha Hadid – jedna z najbardziej wpływowych kobiet w świecie architektury.


Jej budynki znajdują się w każdym zakamarku globu ziemskiego. W Warszawie też taki mógł być, jej projekt startował w konkursie na Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Niestety nie przekonał jury. Znakiem rozpoznawczym jest jej opływowa bryła. Zachwyt jaki wzbudzają zaprojektowane przez nią lampy zawsze cieszą się wielkim uznaniem na targach w Mediolanie. Moonsoon Restaurant – kwintensecja jej stylu to ostre, ale obłe formy. Czy płyniemy małym kajakiem z pomarańczowo-żółtym żaglem, czy siedzimy w restauracji? Kolejne wnętrze to kosmiczne wariacje. Coś w stylu ostrzy noży, bądź odłamków szkła.Agata Abramczuk

Autorka ukończyła warszawską Akademię Sztuk
Pięknych otrzymując stypendium ministra kultury
i dziedzicwa narodowego, jest architektem
wnętrz w firmie Madama www.madama.pl

Restauracje w podróży

Podróżowanie i zwiedzanie bez miejsc, gdzie możemy odpocząć i dobrze zjeść, wydaje się niepełne. Przy wyborze restauracji przydrożnej sugerujemy się często jej zewnętrznym wyglądem. Duże przeszklenia są jak najbardziej wskazane.

 

Dzięki nim widać, co dzieje się w środku. Wystrój wnętrza nie musi być jak z amerykańskiego snu, wystarczy, że będzie z pomysłowy, schludny i estetyczny. Coraz częściej restauracje przydrożne stają się miejscami, gdzie architektura współgra z otaczającym krajobrazem. Wnętrza zachwycają, a posiłki pozwalają nam zapomnieć o trudach podróży.

 

Tajemnica gór - Troll Wall Restaurant

Takim miejscem jest Troll Wall Restaurant zaprojektowana przez Reiulf Ramstad Architects, znajdująca się w Norwegii w Trollveggen, w Møre og Romsdal. O tym miejscu można napisać: idealna kompozycja, genialna bryła. Doskonale wkomponowana w otoczenie gór. Wielkie przeszklenia pozwalają na podziwianie otaczającej natury. Elewacja drewniana wtapia się w kolorystykę górskich szczytów. Po prostu idealne miejsce na odpoczynek. Wrażenia estetyczne i z pewnością kulinarne są gwarantowane w 100 proc.


Lolita

Hiszpańska pracownia architektoniczna Langarita-Navarro Arquitectos postawiła na nowatorskie rozwiązania. Bryła budynku jest wkomponowana w otaczającą ją przestrzeń. Elewacja jest podświetlona, dzięki czemu już widać ją z daleka. W dodatku zaskakuje wnętrze. Zamiast spodziewanego surowego, minimalistycznego designu jesteśmy otoczeni nowoczesnymi krzesłami, stołami. Całość spina podświetlony sufit. Wszystko to daje poczucie czystości. Przestronna przystań jakby zapewnia, że nie zapanuje tu tłok i chaos.

 


 

The Rock Restaurant – Zanzibar

Finezja i fantazja przechodzi najśmielsze oczekiwania. Restuaracja jest usytuowana na morzu. Nie tylko pasażerowie jachtów i łódek mogą się tutaj zrelaksować. Można do niej dotrzeć również pieszo, płytką wodą. Specjalnością restauracji są owoce morza - konsumpcja na panoramicznym tarasie pozostanie w pamięci na zawsze.

 Vesu

Jest zlokalizowana w tętniącym centrum Walnut Creek. Architekci z firmy Arcsine Architecture zachwycili się szkłem i drewnem. Wysokie okna wręcz zachęcają do wejścia. Drewniana elewacja doskonale komponuje się z wystrojem wnętrza. Nie ma zbytecznych dekoracji, przez co jest elegancka w formie. Ciemna posadzka, czarne, bufiaste siedziska krzeseł nadają designerski ton. 

 

 

 

 

 

Agata Abramczuk

Autorka jest architektem wnętrz w firmie Madama www.madama.pl

Sky is the limit

Co warunkuje, że restauracja staje się niepowtarzalna? Lokalizacja? Wystrój? Najlepszy szef kuchni? Restauracje zlokalizowane nawet w najdalszych zakątkach świata nie gwarantują wrażenia unikalności.Najlepszy szef kuchni też nie zapewni sukcesu i pozytywnej opinii. Smaki zapadają w pamięć tylko chwilowo. To atmosfera i ludzie zgromadzeni w tej przestrzeni i czasie odpowiadają za niezapomniane wrażenia. Jeżeli zagospodarowanie przestrzeni odbyło się w sposób harmonijny, zgodny z naturą przyrody i psychiki ludzi – to jest to, o czym mówimy. Projekty stworzone w niecodziennej lokalizacji oczywiście potęgują zawrót głowy. Dla jednych to „widzimisię”, dla drugich oazy piękna. W czasach popkultury powinno się cenić jednak oryginalność.Niebo w gębie


Jedną z niepowtarzalnych restauracji, gdzie pobudzone są wszystkie zmysły jest „Dinner in the sky”. Na wysokości pięćdziesięciu metrów nad ziemią mieszają się wrażenia kulinarne z estetycznymi. Z takiej wysokości miasto wygląda tajemniczo. Patrząc w dół, widzimy pędzących ludzi i niepowstrzymany potok pojazdów. My siedzimy spokojnie, obserwujmy i mamy czas na refleksję. Pomiędzy „stolikami” mieści się miejsce dla kucharza oraz kelnera. Odczucie wyjątkowości kolacji potęgują muzycy grający muzykę na żywo na podwieszonej platformie. Zjeść „dinner in the sky” można w różnych zakątkach świata, od Angli zaczynając, na Dubaju kończąc. www.dinnerinthesky.com.

Water World


Restauracją znaną na całym świecie z przepięknym widokiem na podwodny świat jest Ithha zlokalizowana w kompleksie Condrad Maledives Rangali Island. Jest to jedna z pierwszych restauracji podwodnych. Nie ma chyba nic bardziej ekskluzywnego niż miejsce, gdzie przy świecach, w stłumionym świetle i w rytmach muzyki serwują znakomitą kuchnię malediwsko-zachodnią. Nad głową panoramiczny widok – nic tylko podziwiać piękny żywioł wody.Leśny zew


Restauracja o nazwie „The Redwoods Treehouse” to dowód na nieobliczalność kreatywności i pomysłowości architektów. Jak sama nazwa wskazuje, restauracja jest zbudowana na drzewie. Przypomina, że marzenia z lat dziecinnych są do zrealizowania zawsze i wszędzie. Zbudowana dziesięć metrów nad ziemią pomieści trzydziesci osób, które mogą się delektować przepysznym jedzeniem. Ta nietypowa restauracja zlokalizowana jest na północy Auckland (Nowa Zelandia).

Piraci z Karaibów


Jeden z piękniejszych widoków na ziemi można podziwiać w restauracji w Maroma Resort&Spa na Karaibach. Idealne miejsce do odczuwania piękna, ukrytego w zakątkach dżungli Jukatan. Miejsce to zapewnia harmonię między lądem a morzem. W powietrzu unosi się powiew starożytności. Dech w piersiach zapierają rafy koralowe i plaże z krystalicznie białym piaskiem. W restauracji El Sol & Restaurant Tapas stworzony jest swobodny klimat. Mimo ekskluzywnosci obiektu, restauracja ta nie powoduje nieśmiałości i niezręczności. Prostota menu w połączeniu ze wszystkimi smakami świata dostarcza pełnej ekscytacji posiłkiem. Ta wyjątkowa grupa restauracji to uczta dla oka, ducha i podniebienia.


Gastro-voyage


Podróże kulinarne stają się coraz bardziej popularne. Warto, żeby na naszej mapie przyszłych podróży pojawiły się miejsca, które przedstawilismy. Możemy korzystać z przewodników, bądź sami je wyszukiwać. Wyjątkową może być prosta tawerna gdzieś w Grecji, gdzie cudownie nas ugoszczono, gdzie byliśmy szczęśliwi. Niezapomnianą będzie oryginalna lokalizacja: na drzewie, na wieży, w chmurach, pod wodą , na linie, na skale, ale zawsze w połączeniu z atmosferą wytworzoną przez ludzi – gości, właścicieli i pracowników.
Autorka tekstu, Agata Abramczuk, jest architektem wnętrz w pracowni MADAMA (www.madama.pl)

Retro modernizm

Stołeczna Starówka do tej pory kojarzy się z mrocznymi restauracjami i ciężkim jedzeniem. Ten schemat przełamuje Bistro Warszawa

Lokal, mieszczący się na warszawskiej Starówce przy ulicy Jezuickiej 1/3, to nowa restauracja na mapie starej i klimatycznej Warszawy. Miejsce, w którym spotykają się ludzie ceniący dobre jedzenie i niepowtarzalny klimat. Bistro Warszawa to doskonała atmosfera, piękne, jasne wnętrze i muzyka na żywo.

 Wszystkie te elementy tworzą z Bistro miejsce inne niż wszystkie pozostałe, które można było dotychczas spotkać na warszawskiej Starówce. Właściciel restauracji Norbert Kabaczyński ma nadzieję, że na Stare Miasto uda się przyciągnąć nie tylko turystów, ale również mieszkańców Warszawy, którzy często omijają Starówkę w obawie przed zbyt ciężką staropolską kuchnią i wystrojem restauracji. Bistro Warszawa to bowiem miejsce, gdzie można zjeść romantyczną kolację, lunch biznesowy, urządzić imprezę firmową, zorganizować przyjęcie weselne, komunię czy chrzest. Odwiedzać je będą zarówno rodziny z dziećmi, turyści, pary, starsze osoby, które lubią wygodę i tradycję, a także młodzi ludzie chcący się rozerwać i posłuchać muzyki na żywo.

  

Świeże spojrzenie

Bistro Warszawa to miejsce, gdzie nowoczesność styka się z tradycją. Wszystko, począwszy od wystroju, a na jedzeniu skończywszy jest proste, eleganckie, bez zbędnej przesady, z nowym świeżym spojrzeniem na polską tradycję. To Stara Nowa Warszawa i przedwojenne polskie smaki w nowym wydaniu, jak również stare zdjęcia, doskonałe wina w cenie detalicznej, melodie z tamtych lat i koncerty na żywo... Sala główna restauracji ma ok. 100 m²; w ustawieniu teatralnym pomieści 80, a w koktajlowym 100 osób.

  

Latem na gości czeka dodatkowo przestronny ogródek o powierzchni 150 m², który dysponuje miejscami siedzącymi dla 100 osób. Bistro to również idealne miejsce dla miłośników świetnej muzyki. Cykliczne koncerty są kontynuacją muzycznej idei Jazzowni Liberalnej, mieszczącej się poprzednio w lokalu zajmowanym obecnie przez Bistro Warszawa. W każdą niedzielę goszczą tu zespoły, które tworzą miłe dla ucha niszowe brzmienia. W piątkowe i sobotnie wieczory gościom towarzyszy gra na fortepianie połączona z przyjemnym wokalem. Rozpoczął się również cykl środowych imprez z serii „Sławek Uniatowski&MoodChillers – Cover Jam Night”.

 

Gabriela Hankus

Minimalizm – czystość formy

Agata Abramczuk

 

Minimalizm to styl architektoniczny powstały w XX wieku, w okresie modernizmu i postmodernizmu jako przeciwieństwo baroku. Oznacza redukcję zbędnych elementów, ozdób i ornamentów. Wnętrza minimalistyczne charakteryzują się harmonią, dopracowaniem detalu, precyzją wykonania. Cechuje je prostota wykorzystująca jako budulec naturalne surowce: cegłę, stal, tekturę. Koniecznym elementem, którego nie może zabraknąć to przestrzeń. Czystość formy zapewnia współgranie światła i brył oraz ograniczenia trójwymiarowości. Na czterech przykładach różnych restauracji w rożnych zakątkach świata chciałabym zwrócić uwagę, że mimo odleglości, mimo różnic kultur mają one wspólny mianownik jakm jest styl, jakość oraz prostota. Podstawowe formy geometryczne nadają im wyraz porządku. Utrzymane w jednorodnej kolorystyce, bez zbyteczych dodatków tworzą intrygujace chłodne, a zarazem ciepłe wnętrza. Tworząc takie wnetrze trzeba pamietać o takich materiałach, jak pleksi, szkło, drewno, żywica, mdf lakierowany, stal nierdzewna, oświetlenie ledowe etc. Minimalizm stara się wydobyć głębię naszego wnętrza, zwiększając funkcjonalnść i jednocześnie minimalizując zbędne dodatki.

 

 

El Tubo

Doskonałym przykładem minimalizm jest wnętrze baru El Tubo w Limie w Peru. Bar mieści się w budynku z 1820 r. będącym niegdyś neoklasycznym pałacem. Obecnie budynek jest opakowaniem, a w środku mieści się niespodzianka. Odcienie bieli, niemal szpitalnej sprawiają, że pomieszczenie staje się większe. Biel wywołuje uczucie chłodu i o to w tym wnętrzu chodzi. Podświetlony bar z pleksi, połączony ze stalą i mdf-em lakierowanym stanowi główny punkt, który przyciąga uwagę. Bez zbędnych dodatków, bez widocznych butelek alkoholi. Lampa stanowi dopełnienie wnętrza. Wszystkie detale krzeseł, baru itd. zostały dokładnie przemyślane i zaprojektowane. Widać metalowe, prostokątne uchwyty na kieliszki. Kształt półek na kieliszki jest dopełnieniem formy krzesła barowego. Regulowane kolory oświetlenia niebieskiego, fioletowego i żółtego nadają temu wnętrzu kosmiczny charakter. Niepowtarzalne miejsce zaprojektowane przez Felipe Assadi oraz Francisca Pulido Architects (fot.: Felipe Assadi,www.felipeassadi.com)

 

 

Nat Fine Bio Food Restaurant

Przykładem minimalistycznego wnętrza jest restauracja ekologiczna Nat. Fine Bio Food Restaurant w Hamburgu, zaprojektowana przez Eins architekten oraz Studio Uwe Gärtner. Połączenia jasnej wyrazistej soczystej zieleni z bielą oraz z naturalnym kolorem drewna świetnie się zgrały. Obłe formy sufitowe stanowią formę dekoracyjną wnętrza. (fot.: Studio Uwe Gaertner/Hamburg).

 

Cristal Bar

Cristal Bar znajduje się na dziewiątym piętrze wieżowca w Hong Kongu. Samo wejście już zapowiada przejście do innego wymiaru. We wnętrzu tym największą rolę odgrywają graficzne motywy, które przeplatają podłogę, sufit, ściany tworząc jeden wspólny motyw. Projektantka Katrin Olina miała wielce inowacyjny pomysł. Wnętrze to przypomina Alicję w krainie czarów, gdzie za każdym rogiem czeka na nas coś zaskakującego. (fot.: Harlim Djauhar Winata)

 

Kumo

Kumo zlokalizowane w Los Angeles to jeszcze inny przykład minimalistycznego wnętrza. Zaprojektowany został przez SFJones Architects. Tutaj też króluje biel. Białe krzesła, stoliki, biały bar, białe swiatło, tylko dla kontrastu wykładzina jest granatowa. Obłe formy sufitowe, a w nich ukryte swiatło nadają zadziorności i oryginalności temu wnętrzu. (fot.: SFJones Architects, Inc, sfjones.com) Autorka jest architektem wnętrz w firmie Madama

Bajkowe klimaty

W czasach nieustannego pędu, wiecznego niepokoju, wyczerpujących napięć i ciągłych zmian potrzebne są oazy spokoju, enklawy ciszy i zakątki fantazji, w których można oddać się relaksującym fantazjom i niewinnym powrotom do krainy dziecięcych snów.


 

Miejsca takie czarują smakami, zapachami, ale przede wszystkim widokami. Wnętrza jak z bajki muszą być projektowane ze szczególną starannością i dbałością o każdy detal. Ich zadaniem jest tworzenie pozytywnych klimatów. Kłopoty zostają przed zaczarowanymi drzwiami. Za nimi błogość, dobre samopoczucie, pełne odprężenie, wkraczamy w krainę dobroci i magii. Projektanci powinni pamiętać, że tu liczy się przede wszystkim pomysł, a im dziwniejsze wykorzystanie znanych materiałów i ich zestawienie, tym lepszy efekt.Świat Alicji

Restauracja „FANTASY CAFÉ DINING Alice of Magic Word” zlokalizowana w Tokio i zaprojektowana przez Katsunori Suzuki & Eiichi Maruyama (Fantastic Design Works) zachwyca od samego wejścia. Architektom projektującym tę przestrzeń udało się w każdym detalu przedstawić fantastyczny świat książki Carroll Lewis. Tak jak Alicja zwiedza różne krainy, tak i w tej restauracji istnieje obok siebie kilka światów. Już w progu wiadomo, że inna rzeczywistość jest na wyciągnięcie ręki. Recepcja urzeka i od razu przenosi w kręgi czarów, otaczają cię wielkie księgi, masz wrażenie, iż zawitałeś do innego wymiaru. Wszystko utrzymane jest w czerwieni i czerni, bo to przecież Królestwo Damy Pik. Lampy stylizowne są na Ingo Maurer, na której zaczepione są karty przypominające o złej królowej. Karciana grafika na blatach stołów potęguje wrażenie wyjątkowości tego miejsca.Idąc dalej, wkraczamy w klimaty z lekka cukierkowe. Jesteś już u królika na herbatce. Bajkowe białe ramy, a w nich wielkie tafle szkła, pozwalające poznać kolejne światy. Białe krzesła są niczym królewskie trony. Zapraszają swoim kształtem do rozgoszczenia się i poddania sielskiej atmosferze. Nowatorskie podejście do obicia siedzisk, polegające na połączeniu sztucznej trawy z wygodnymi poduchami, tworzy obraz labiryntu . W tym wnętrzu wszystko jest przemyślane, wykoncypowane i dopracowane. Architektom udało się stworzyć wyjątkowo fantazyjną przestrzeń.

 

Obietnica czarów

Disneyland to sen o krainie mlekiem i miodem płynącej. W Enchanted Garden króluje bajka. Obietnice czarów kryją się już w przepięknej kutej bramie. W środku wykładziny przypominające łąkę. Uczucie to potęguje błękitny jak niebo sufit. Białe, kute płotki oddzielają jadalnię od lad barowych. Okrągłe stoliki z krzesełkami sprzyjają beztroskiej konsumpcji. Odmienną od Enchanted Garden stylistykę reprezentuje Crystal Lotus, serwujący wyśmienite posiłki kuchni chińskiej – tu można zjeść najlepsze na świecie Dim Sum. Wnętrze jest pełne elegancji. Wszystko tam harmonizuje z zasadami feng fhui. Każdy drobiazg jest wychuchany: wykładzina ma specjalnie zaprojektowany wzór, lampy przypominają ukwiecone lamiopny. Meble, okładziny ścian, zastawa i inne detale są po prostu doskonale ze sobą zgrane.

 Radość życia

Kolejny przykład bajkowego wnętrza to Gjelina. Mimo że nie nawiązuje do treści żadnej bajki, w pełni zasługuje na miano „baśniowej restauracji“. Jej wystrój jest oszczędniejszy w wyrazie od poprzednich. Ciekawe są połączenia materiałów: drewno na suficie, cegła na podłodze. Razem tworzą urokliwy klimat. Głównym elementem dekoracyjnym wnętrza jest jedna ze ścian, gdzie widać połączenie czterech materiałów. Na ogół trzeba się bać takich kompozycji, ale tutaj świetnie ze sobą współgrają. Długie, surowe stoły z twardymi stołkami niby narzucają dyscyplinę, ale w rzeczywistości sprzyjają nawiązywaniu sąsiedzkich kontaktów i braterstwu. W końcu – wspólny posiłek to radość życia.

  

Autorka tekstu, Agata Abramczuk,
jest architektem wnętrz
w pracowni MADAMA
(www.madama.pl)

Warszawska Herezja

HEREZJA Restaurant Gallery Club to trzypoziomowy lokal w centrum Warszawy, którego wystrój jest inspirowany hinduskim przepychem. Są tu trzy bary, duży dancefloor i wiele sal i zakamarków w niepowtarzalnym klimacie.

 Głównym rodzajem działalności Herezji jest restauracja, oferująca potrawy kuchni indyjskiej i tajskiej. Na zorganizowane większe imprezy można ustalić również menu z kuchni europejskiej. Doskonały smak orientalnych specjałów i rozsądne ceny oraz wyjątkowy wystrój to jest to, z czego słynie lokal na Chłodnej. W ciągu tygodnia Herezja oferuje korzystną ofertę lunchową. Od poniedziałku do piątku w godzinach 12-16 można tu zjeść wyszukane dania tajskie lub indyjskie za jedyne 19 zł. Do wyboru są zawsze dwa zestawy, np.: zupa indyjska z kurczakiem i kukurydzą i Muton Curry (jagnięcina w sosie curry) lub tajska zupa z owocami morza i mlekiem kokosowym oraz pieczone żeberka w sosie sojowo – miodowym z ryżem, po tajsku. Natomiast w każdą niedzielę restauracja zaprasza na brunch rodzinny, w cenie 49 zł za osobę. Dzieci mogą podczas brunchu zagrać na konsoli Xbox Kinect, do którego obraz wyświetlany jest na olbrzymim ekranie w sali na poziomie. Jednak to nie wszystko, co oferuje ten ukryty na bliskiej Woli lokal. Herezja to również klub, w którym można poszaleć na weekendowych imprezach oraz często organizowanych koncertach. I choć wystrój nie pozostawia żadnych wątpliwości co do orientalnego charakteru lokalu, to muzyka na imprezach i koncertach w Herezji ma niewiele wspólnego z tymi klimatami.

  

Rock i zakupy

W każdy pierwszy piątek miesiąca na mocnych, głośnych i rockowych imprezach z cyklu ANTYRADIO Cover Live Stage można posłuchać na żywo największych rockowych przebojów w wykonaniu ANTYRADIO COVERBAND (oficjalnego zespołu stacji radiowej Antyradio) oraz zapraszanych przez nich muzyków - gości specjalnych. Natomiast w pozostałe piątki klub zaprasza na Sheesha Before Party - jedyne w swoim rodzaju imprezy, doskonale przygotowujące do całonocnych eskapad w miasto: gorące hity lat 80’ i 90’ na parkiecie, wyjątkowe promocje na barze, shisha oraz bufet imprezowy, czyli wybór ciepłych i zimnych tajskich i indyjskich przekąsek w cenie 39 zł za osobę - płacisz raz i jesz ile chcesz w godzinach od 21:00 do 24:00. Soboty w Herezji to różnego rodzaju koncerty lub imprezy klubowe – aby sprawdzić repertuar na dany termin najlepiej zajrzeć na regularnie aktualizowaną stronę internetową lokalu www.herezja.com. Herezja to także galeria, w której można zakupić indyjskie i kolonialne meble i elementy dekoracyjne, stanowiące wyposażenie tej klubo – restauracji (czy też raczej restauracjo-klubu). Podoba ci się stół przy którym właśnie zjadłeś kolację? Nie sprawy - jeszcze tego samego wieczoru możesz go kupić i zabrać ze sobą do domu. Niewątpliwie jest wiele pretekstów, by spotkać się w Herezji

Kawiarnie pod zieloną chmurką

Pierwsze cieplejsze dni powodują reorganizację przestrzeni na zewnątrz budynków, które pełnią funkcję gastronomiczną. To wtedy w centrach miast wielu restauratorów oraz hotelarzy decyduje się na przygotowanie letniego ogródka piwnego, restauracyjnego czy kawiarnianego. Pamiętajmy, że ich wygląd musi spełniać określone warunki estetyczne, aby współgrać i podkreślać zaplanowaną przestrzeń miejską. Ale jak sprawić, aby nasz ogródek przyciągał i stał się jednym z ulubionych miejsc klientów?

 


„Jak cię widzą, tak cię piszą”. To stare powiedzenie znane jest wszystkim i niejeden pensjonat czy restauracja, znajdująca się zwłaszcza w pobliżu drogi, mogła się o tym przekonać. Bardzo często bowiem klienci zatrzymują się przy obiektach, które po prostu „wpadną im w oko”. Dla pewnej grupy ludzi niezwykle ważne jest nie tylko, gdzie dana restauracja jest usytuowana, ale także jak wygląda. Dobrze zaplanowana przestrzeń wokół małych obiektów szybko zaprocentuje. Klienci, którzy wybrali raz nasz obiekt ze względu na jego lokalizację, a oprócz tego wizualnie przypadł im do gustu, z większym prawdopodobieństwem powrócą do tego miejsca i, co ważne, polecą go swoim znajomym.

Zielona wizytówka firmy…

Pamiętajmy, że to, co widzimy dookoła budynku czy firmy, to jej wizytówka. Potencjalny klient lub współpracownik już na tej podstawie wyrabia sobie zdanie o tym, jak on sam może zostać tu obsłużony czy potraktowany. Korzystny wizerunek kształtowany także przez zadbane otoczenie firmy jest w dzisiejszych czasach tak samo niezbędny, jak własna strona internetowa. Liczy się bowiem i treść, i forma. Otoczenie powinno być więc estetyczne i starannie utrzymane. Na odpowiedni design ma wpływ mnóstwo czynników: styl, w jakim obiekt jest urządzony, jakość i sposób wykonania poszczególnych elementów, a także to, jak są one konserwowane. W dużych aglomeracjach miejskich może być o tyle trudniej, gdyż aby się wyróżnić, należy przyjąć zaskakujące i niesztampowe rozwiązania. Co ciekawe, to właśnie w tych miastach konkurencja wymusza na właścicielach kreatywne rozwiązania. W małych miejscowościach najczęściej właściciele nie wychodzą poza przyjęte schematy, aranżują przestrzeń przy pomocy firmowych parasoli, stołów i krzeseł. Klientom potrzeba jednak czegoś więcej. Coraz więcej Polaków podróżuje i widzi najnowsze trendy, ich upodobania estetyczne się zmieniają, dlatego należy dostarczać im nowych bodźców. Okazuje się, że w poprawie wizerunku obiektu bardzo przydatne do tego mogą być rośliny. Nie tylko wizualnie pomogą upiększyć przestrzeń, ale też wpłyną pozytywnie na ludzi. Bo kto z nas nie chciałby przebywać w miejscu pełnym koloru i zapachu w otoczeniu bardziej naturalnym i przyjaznym?


Jak uniknąć niechcianych błędów…

Rozpatrując sposoby aranżacji zieleni przy samych tylko wejściach do restauracji, mamy niezbite dowody na to, że mimo starań nie zawsze są to rozwiązania trafione. Po pierwsze - nieodpowiednio dobrane rośliny. Same zimozielone gatunki nie są najlepszym pomysłem, zwłaszcza w miastach i przy drogach. Na skutek zanieczyszczenia powietrza i suszy iglaki szarzeją lub rudzieją. Zdecydowanie lepiej byłoby więc łączyć je (lub wręcz zastępować) różnobarwnymi, kwitnącymi gatunkami liściastymi, które przecież w każdym sezonie mają nowe, świeże liście. Po drugie - niewłaściwy dobór kolorystyczny roślin. Projektując kwietniki miejskie należy zwrócić uwagę na pewne uniwersalne zasady kompozycyjne. To, co widzimy ma tworzyć obraz, a w tym obrazie zachowana powinna być harmonia. Dlatego przy aranżowaniu kwietników pomocne okażą się zasady doboru kolorów w oparciu o koło barw. I tak, korzystając z trzech głównych zasadach, możemy skomponować kwietnik monochromatyczny, czyli z kwiatów o jednym odcieniu. Po drugie możemy stworzyć analogiczną kompozycje kwiatową złożoną z kwiatów o barwach podobnych do siebie. Natomiast jeśli chcemy podkreślić indywidualny charakter naszej restauracji skorzystajmy z zasady doboru kwietników kontrastowych, wtedy nasz kwietnik będzie skomponowany z barw biegunowo odległych od siebie. Przykładem mogą być śnieżnobiałe kwiaty tuż koło krwistej czerwieni.Po trzecie – nieodpowiednio dobrane materiały, z których wykonane są pojemniki. Nie każdy materiał wszędzie pasuje, np. drewniane donice przy marmurowych ścianach wyglądają dość… kontrowersyjnie. Oczywiście, za ich stosowaniem przemawia fakt, iż drewno jest lekkie. Duża donica ceramiczna lub ze sztucznego kamienia, wypełniona ziemią, po prostu nie da się przesunąć! Im większa roślina, tym większy system korzeniowy, a więc chcąc mieć duże rośliny musimy zapewnić im duże pojemniki. Na nie z kolei nie zawsze jest miejsce – blokują przejścia, utrudniają komunikację. Styl letnich ogródków w mieście często dyktuje wielkość dostępnej przestrzeni. I tu pojawia się problem trzeci, czyli nieodpowiednia skala. Przy dużych budynkach, dużych oknach czy wejściach powinny być adekwatnie duże pojemniki z roślinami i odpowiednio duże same rośliny. Często jednak jest to po prostu niemożliwe, ponieważ większość restauratorów ogranicza właśnie metraż, zwłaszcza jeśli swoje ogródki organizują na chodniku, przy głównej ulicy, deptaku czy zabytkowym rynku. Jak więc wybrnąć z takiej sytuacji?

Kwiaty naturalnym sprzymierzeńcem…

Rozwiązaniem tych problemów mogą być kwiatowe wieże, skrzynki z kwiatami czy rozmaite pojemniki wiszące, które z łatwością skoncentrują uwagę i zatrzymają wzrok przechodniów. Ich przewaga nad tradycyjnymi donicami na rośliny polega na tym, że konstrukcje te są niemal całe pokryte zielenią i kwiatami. Mają zróżnicowaną wysokość, albo też można je umieszczać na różnej wysokości, przez co zapewniają dobrą ekspozycję roślin. Są również mobilne – łatwo je przestawić na inne miejsce, a wraz z końcem sezonu zdemontować i schować na zimę. Co roku mogą być ustawiane gdzie indziej i w nowej konfiguracji. Do posadzenia takich kwiatów nadaje się w zasadzie każdy pojemnik. Nie każdy jednak ma tak szerokie możliwości zastosowania jak te, oferowane przez firmę Terra®. Przy użyciu kwiatowych wież dekoracja firmowego wejścia nie stanowi już problemu. Wystarczy je ustawić po obu stronach drzwi, schodów, furtki lub bramy. Wieże mogą stać pojedynczo, albo też w grupach czy rzędach – w takim układzie przydają się jako kolorowe bariery oddzielające chodnik od jezdni lub też jako szlabany, wyznaczające kierunek jazdy i wygradzające miejsca parkowania dla samochodów klientów od placów gospodarczych. W zależności od ilości wolnego miejsca (czy nasz budynek usytuowany jest tuż przy ulicy i dysponujemy jedynie wąskim chodnikiem, czy też mamy rozległy podjazd) kwiatowe wieże można stawiać nie tylko bezpośrednio na nawierzchni z płyt bądź kostki, ale także na trawnikach. Warto się wówczas pokusić o ustawianie ich w kompozycjach o zróżnicowanej wysokości. Ciekawym rozwiązaniem jest obsadzanie podstaw wież roślinami obwódkowymi, albo też wpasowywanie ich w duże klomby czy rabaty sezonowe, z bylin lub krzewów. Tarasy, kawiarniane i restauracyjne ogródki, placyki wypoczynkowe na terenie obiektów, skrzyżowania i ścieżki łączące poszczególne budynki, to także miejsca dobre dla tych efektownych, widocznych już z oddali kwietników. Wieże nie muszą stać samotnie. Do kompletu dla nich przewidziano skrzynki i pojemniki, dzięki specjalnym uchwytom bezpiecznie montowane na balkonach i parapetach, elewacjach, rozmaitych barierkach, balustradach, ogrodzeniach posesji, a także latarniach, słupach, masztach, kolumnach i pod okapami dachów, czyli we wszystkich dotąd trudno dostępnych miejscach, gdzie wcześniej brakowało zieleni. Kwiatowe misy można zawiesić niemalże wszędzie, dodatkowo zawieszone na ścianie mogą maskować mniej dekoracyjne elementy znajdujące się za nimi, skupiając całą uwagę na sobie. Staną się przepięknym dodatkiem dla letnich ogródków, niczym naturalny sznur pereł stworzą oazę w miejskiej dżungli. Problemem restauratorów może być jednak fakt częstych zniszczeń oraz kradzieży skrzynek kwiatowych. Obecnie rynek specjalizujący się w aranżacji małej przestrzeni miejskiej niesie nam rozwiązania na tego typu problemy. Firma Terra®. proponuje swoim klientom skrzynki z systemem antykradzieżowym. Dzięki zaawansowanemu systemowi, skrzynki nie można ukraść, przewrócić, zdjąć z miejsca jej montażu. Dlatego bez żadnego problemu mogą pozostać i zdobić ogródki przez cały sezon. W przestrzeń letnich ogródków można, a nawet należy użyć elementów, które wprowadzą pewną dynamikę. Zwykle małe miejskie ogródki dają się ogarnąć wzrokiem, ważne jest zatem, by wszystkie elementy harmonizowały ze sobą, na przykład, aby donice z kwiatami przyciągały uwagę, a ogrodowe meble grały pierwszoplanową role w kompozycji. Pamiętajmy aby nie używać linii, które dochodzą do granicy pod innym kątem niż prosty ponieważ „ciasne” rogi trudno zagospodarować. Wprowadzenie kilku odrębnych, lecz połączonych ze sobą płaszczyzn stwarza złudne wrażenie przestronności. Przy odpowiednim doborze gatunków roślin i ich właściwej pielęgnacji, i te wiszące, i te stojące konstrukcje kwietnikowe dają efekt kolorowych kaskad, ukwieconych parasoli i kul. Dzięki roślinom niemal każde miejsce można rozjaśnić i ożywić, albo wręcz przeciwnie – uspokoić i stonować. W aranżacji naszej małej przestrzeni ważne jest by brać pod uwagę charakter i kolorystykę otaczającej architektury, tak aby ogródek, który stworzymy współgrał z przestrzenią miejską oraz by było to wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce dla klientów.

Paulina Baer jest specjalistką ds. wizerunku w firmie Terra,
info@terra-pl.eu