Restauratorzy: najpierw liczenie strat, potem decyzje
 


 


Restauratorzy: najpierw liczenie strat, potem decyzje

Obroty w punktach gastronomicznych ulokowanych w centrach handlowych spadną o ponad 450 mln zł, a pracę może stracić niemal 2 tys. osób. Takie skutki ma przynieść wchodząca w życie 1 marca ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele.

 

 rs 2018 02ai 20

 

  Prezydent Andrzej Duda podpisał 30 stycznia 2018 r. ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. – Ustawa ograniczająca handel w niedziele przywraca normalność i jest faktycznym pokazaniem wewnątrzspołecznej, polskiej solidarności. Nowe prawo wprowadza zakaz handlu w niedziele etapami, a także przewiduje cały szereg wyłączeń: i co do dni, i co do branż, w których działalność jest prowadzona – powiedział Andrzej Duda.

Zgodnie z zapisami ustawy, od 1 marca 2018 r. handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany – początkowo do dwóch niedziel w miesiącu w 2018 r. a następnie do jednej niedzieli w 2019 r. Od 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele. Nowe prawo zawiera listę wyłączeń spod zakazu handlu. Nie obowiązuje on m.in. na stacjach paliw płynnych, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w placówkach pocztowych, w środkach transportu, na dworcach i w portach lotniczych i co ważne w placówkach handlowych z przeważającą działalnością gastronomiczną, a także w sklepach internetowych i na platformach internetowych oraz w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Ustawa określa ponadto, że wprowadzone zakazy nie obowiązują w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiejnocy oraz w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, przy czym jeżeli w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca lub sierpnia przypada święto, stosuje się wprowadzone uchwaloną ustawą regulacje dotyczące zakazu handlu. Ustawa zawiera przepisy karne ustalające za naruszenie zakazów określonych ustawą karę grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł. 

 

Polacy chcą całotygodniowego dostępu do restauracji

 

Z najnowszego badania Kantar TNS wynika jednak, że aż 76 proc. Polaków jest przeciwko zakazowi handlu, a popiera propozycję zagwarantowania pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu bez konieczności zamykania sklepów. Sprzeciw wobec zamykania sklepów w niedzielę wynika z coraz większej świadomości społecznej konsekwencji tego rozwiązania. Kantar TNS zapytał reprezentatywną próbę mieszkańców Polski o opinię w sprawie propozycji wprowadzenia zakazu handlu w co drugą niedzielę. Co ciekawe, bardziej niż wzrostu cen na stacjach benzynowych czy w małych osiedlowych sklepach, Polacy obawiają się chaosu, korków i kolejek, z którymi będą musieli się zmierzyć w soboty poprzedzające niedziele z zakazem handlu (51 proc.) oraz braku dostępu do restauracji, kin, usług zlokalizowanych w centrach handlowych (46 proc.).

Problematyczne w równym stopniu co dezorientacja konsumentów będzie, zdaniem Polaków, odebranie im możliwości wyboru formy spędzania wolnego czasu z rodziną w galeriach oraz...Rafał Skórs ki

Restauracja 1/2018, TEMAT NUMERU
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail