Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Reklama


Reklama

Na gęsinę czas

Gęsina zaliczana jest do luksusowych mięs i arystokracji wśród drobiu. Od lat była doceniana przez zagranicznych smakoszy, a zwłaszcza Niemców, którzy w ilościach hurtowych sprowadzali ją z Polski. Od pewnego czasu stała się, jak indyk w Stanach Zjednoczonych, symbolem kojarzącym się z datą 11 listopada – Świętem Niepodległości i wspomnieniem św. Marcina.

 

 

 

 rs 2018 11ea 36

 

 

 

  Tradycja jedzenia gęsiny w Polsce jest długa i wiąże się z nią wiele zwyczajów, a nasz kraj od ponad 300 lat jest największym jej producentem w Europie. Jednak aż 96,5 proc. trafia na eksport – głównie do Niemiec. O tradycji jedzenia gęsiny w Polsce wspomina XIX-wieczny polski etnograf Oskar Kolberg: „Pieczenie gęsi na św. Marcina bardzo dawnych czasów zasięga; stąd to zapewne pochodzi, że włościanie zwykle natenczas znosili daniny, między którymi były także gęsi. Pobierający, mając ich dostatek, spraszał gości na ucztę z pieczonej gęsi. Zazwyczaj gęś pieczona bywa wówczas z kwaśnymi jabłkami (w nadzieniu). Bicie i pieczenie gęsi na św. Marcina może więcej stąd pochodzi, że są wtenczas najtłustsze i najsmaczniejsze". 

 

 

 

Co z gęsiną ma wspólnego św. Marcin?

 

 

 

Święty Marcin uznawany jest m.in. za patrona winiarzy i hodowców drobiu (w tym gęsi) oraz ubogich. Legendy głoszą, że obdarował własnym płaszczem napotkanego żebraka. Podobno też, aby uniknąć sakry biskupiej, ukrył się przed wysłannikami papieża, ale jego obecność zdradziły hałasujące gęsi. Święty Marcin przyjął sakrę, a na jego pamiątkę 11...


Restauracja 6/2018, SMAKOŁYKI

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 03
4/2019   Spis treści »
lipiec-sierpień
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności