Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaHACCP. Błędy na różnych etapach produkcji

Sukces finansowy w gastronomii to większe obroty i zyski, ale też często więcej problemów i błędów na wszystkich etapach świadczenia usług, a co za tym idzie, większe zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności i wytwarzanych potraw. Jakie najczęściej błędy są popełniane i jak im zapobiegać?

 

 rs 2019 01ea 24

 

  Kontrole Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jak również audyty wewnętrzne, do których prowadzenia zobowiązany jest każdy zakład gastronomiczny na mocy obowiązujących przepisów, wykazują bardzo często wiele niezgodności mogących w mniejszym lub większym stopniu zagrozić bezpieczeństwu gości restauracji. Przyczyny identyfikowanych problemów są bardzo różne. Wynikają najczęściej z zaniedbań pracowników liniowych, ale spotykamy również takie, które są wynikiem zaniedbań, zaniechań, braku wiedzy kadry zarządzającej. Bywają też ściśle związane z niewłaściwie zaprojektowanym zapleczem produkcyjnym restauracji. 

Wiedza o dostawcach

Proces produkcji w restauracji i każdym zakładzie gastronomicznym rozpoczyna się od przyjęcia surowców niezbędnych do wyprodukowania potraw podawanych gościom. Jest on bardzo istotny i w jego trakcie bardzo często występuje sporo nieprawidłowości. Brak właściwej kontroli surowców na etapie przyjęcia to jeden z błędów najczęściej popełnianych przez personel odpowiedzialny za ten proces. Zanim jednak się na nich skupimy, zachęcam do tego, aby każdy właściciel i menedżer restauracji zadał sobie pytania: • Czy mam dokładne informacje o moich dostawcach? • Czy mam pewność, że każdy z nich posiada stosowne uprawnienia do realizacji dostaw? • Czy warunki, w jakich produkowana jest przez nich żywność, są bezpieczne? Problem ten staje się szczególnie istotny w odniesieniu do dostawców produktów regionalnych, podmiotów produkujących lub dostarczających środki spożywcze na rynku lokalnym. Zanim kupimy produkty regionalne takie jak sery, wędliny czy mięsa, musimy dokładnie sprawdzić, czy podmiot nam je oferujący ma odpowiednie zezwolenia, i czy sposób, w jaki je wytwarza, gwarantuje bezpieczeństwo naszych gości. Zwróćmy więc uwagę na miejsca, w których się zaopatrujemy. Poprośmy o odpowiednie dokumenty i sprawdźmy, jak wyglądają warunki produkcji artykułów, których chcemy użyć w...Marcin Leśniak Audytor, konsultant, trener. Właściciel firmy BM Quality Group Marcin Lesniak z Warszawy. www.bm-qualitygroup.pl

Restauracja 1/2019, OD KUCHNI

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności