Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
 
Sztuka ekstrakcji smaku

Słowo infuzja wywodzi się z terminologii aptekarskiej, oznaczało ono wyciąg lub napar. Dziś w miksologii infuzja to, najprościej mówiąc, dodanie aromatu i smaku do alkoholu czy koktajlu. Poznajcie jej tajniki.

 

 rs 2019 03ez 37

  Sztuka nadawania smaku alkoholom znana jest od stuleci. Według legendy pierwszym, który sporządził znaną do dziś nalewkę, był starożytny lekarz z greckiej wyspy Kos – Hipokrates. Pomieszał on wino z miodem oraz przyprawami, a powstały eliksir nazwano Hipokrasem. Inna hipoteza głosi, że nazwa Hipokrasu pochodzi od „rękawa Hipokratesa”, który miał być prymitywnym rodzajem filtra używanym przy produkcji tegoż trunku. Lata mijały, a ludzkość stosowała coraz to nowsze metody, by nadać alkoholom pożądany smak. 

Napar lub wyciąg

Samo słowo infuzja wywodzi się z terminologii aptekarskiej – dziedziny pokrewnej ze sztuką mieszania koktajli. Oznacza ono wyciąg lub napar, najczęściej używany oczywiście do celów leczniczych. Słowo to nieco wyszło z mody w Polsce w okolicach XVII w. wraz z pojawieniem się trendu na kuchnię francuską i przenoszeniem niektórych terminów z nią związanych na nasz rodzimy grunt. Swoje pierwsze „starcie” z tematem infuzji miałem prawie dziewięć lat temu, kiedy jako młody adept sztuki barmańskiej, wiedziony fantazją, bardzo chciałem z tym tematem eksperymentować. Owocem tych eksperymentów były takie abominacje, jak wódka o smaku czekolady z papryczkami chili (doprowadzająca moich gości do łez, bynajmniej nie wzruszenia) czy też...Marcin Kruk Barman zdobywca tytułu World Class Poland Bartender of The Year 2018. Na co dzień menedżer baru w warszawskim koktajlbarze Kita Koguta

Restauracja 3/2019, ALKOHOLE
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail