Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Wine&Food Noble Night po raz 12.

2019-06-12

Ruszyła 12. edycja prestiżowego konkursu Wine&Food Noble Night. Znamy listę zakwalifikowanych do konkursu zespołów kulinarnych z całego kraju.

DG 2 Kliczkow

Organizatorzy 12. edycji Wine&Food Noble Night odkrywają nowe oblicze konkursu. Wybrane w ogólnopolskich eliminacjach zespoły restauracyjne na oczach gości przygotują dwudaniowe menu, które podlegać będzie ocenie Jury Profesjonalnego, ale też publiczności.
Podczas gali poznamy najlepszą drużynę, a scenariusz wydarzenia toczyć się będzie wokół społecznie zaangażowanych tematów. Osią wydarzenia, którego finał będzie 12 października w Warszawie, będą ważne społecznie tematy, takie jak ochrona jakości produktów, czystość wód i powietrza, trendy wege i less waste.
Przyszłość jest w naszych rękach i… na talerzach
Organizatorzy tegorocznej, 12. już edycji Wine&Food Noble Night za hasło przewodnie wydarzenia wybrali Future starts now. Tym samym zwracają uwagę na to,
że nadszedł już najwyższy czas - także dla osób związanych ze sztuką kulinarną -
na dostrzeżenie niebezpieczeństw i konieczność wdrożenia zmian, których tak bardzo,
dla przetrwania, potrzebuje nasza planeta. Kampania informacyjna związana z konkursem toczyć się ma wokół społecznie odpowiedzialnych tematów, zagrożeń, trendów i możliwości, którymi dysponuje świat gastronomii. Od 11 lat Wine&Food Noble Night był swoistym przewodnikiem po polskich trendach restauracyjnych, wskazując najciekawsze i najbardziej obiecujące miejsca na kulinarnej mapie Polski. Od tegorocznej edycji organizatorzy konkursu mają ambicję nie tylko wyznaczać ścieżki turystyki kulinarnej w kraju, ale dodatkowo pokazywać, jak jeść wartościowo i minimalizować negatywne skutki dla naszej planety.   

Odpowiedzialność zaczyna się w kuchni
Edyta Brykała, Prezes Noble Concierge i organizator konkursu podkreśla, że świat sam upomniał się o aspekt edukacyjny tego wydarzenia. - Coraz więcej osób i firm mówi NIE plastikowi. Coraz więcej marek angażuje się w walkę o czystość planety. Nie wyobrażamy sobie, by gastronomia nie była częścią tej zmiany, która dokonuje się na naszych oczach. Jako organizatorzy największego konkursu kulinarnego w Polsce czujemy tę odpowiedzialność. Klienci Concierge coraz częściej oczekują polecenia restauracji nie tylko ze względu na smak dań czy atmosferę lokalu, ale też na jakość produktu. Przyszedł czas, aby zwrócić uwagę na jego pochodzenie, transparentność produkcji oraz szacunek do ziemi, z której pochodzi  – przekonuje Edyta Brykała.

3 x 12 - finałowa 12-stka, na 12. edycję, 12 października
Jak co roku o tej porze, nadszedł czas na oficjalne ogłoszenie finałowej dwunastki zespołów, które w październiku staną do rywalizacji. Wybór nie był łatwy, ale po burzliwych obradach Jury wyłoniło następujące zespoły zakwalifikowane do 12. edycji Wine&Food Noble Night, które 12 października przygotują popisowe dwa dania dla tysiąca gości:

– Robert Biniasz i Mateusz Bieniek szefujący restauracji Umami Piąty Smak w Pyskowicach
– Patryk Dusza z katowickiej Isto,
– Patryk Dziamski z Aroma by Patryk Dziamski w Rokietnicy k. Poznania,
– Dawid Grucel z restauracji L'atmosphère w podkrakowskich Balicach,
– Dawid Łagowski z Destylarnii w Pałacu Mierzęcin,
– Tomasz Olewski z poznańskiej Concordia Taste,
– Marcin Pławecki - szef kuchni restauracji Gęś w Dymie w Laskowej,
– Łukasz Rakowski z białostockiego Restaurant & Bar Cristal
oraz przedstawiciele warszawskich lokali:
– Oliwia Bernady z Zielonego Niedźwiedzia
– Paweł Chomentowski z White One
– Wojciech Kilian z Signature
– Anna Klajmon zLAS - Lokalnej Atrakcji Stolicy.
Wine&Food Noble Night to coś więcej niż największy i najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny w Polsce. To wyjątkowe wydarzenie, które rokrocznie w odmiennej stylistyce
i tematyce przewodniej zapewnia oryginalną promocję polskiej gastronomii.
Konkurs Wine&Food Noble Night to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży restauracyjnej w Polsce. Co roku ocenie wymagającej publiczności zrzeszonej wokół Noble Concierge oraz Jury Profesjonalnego wywodzącego się z tak utytułowanych organizacji,
jak m.in.: Akademia Gastronomiczna, poddają się szefowie kuchni z najlepszych lokali
w Polsce. W menu tej specjalnie zaaranżowanej ogromnej restauracji pojawią się najciekawsze przystawki i dania główne, które będą podlegały ocenie w zakresie: smaku użytych produktów i ich zestawienia, prawidłowego doboru dodatków i technik przygotowania, jak również estetycznego wyglądu potrawy i dotrzymania wskazanej w regulaminie konkursu wagi głównego składnika potraw.

Nagrody i zwycięzcy 2019
Nagrodami dla zwycięzców w obu kategoriach (danie główne i przystawka) są profesjonalne szkolenia kulinarne dla szefa kuchni oraz szeroko pojęta rekomendacja i promocja restauracji w wydawnictwach i kanałach komunikacyjnych organizatora. Jak pokazuje wieloletnie doświadczenie, działania te niezwykle dobrze wpływają na zainteresowanie klientów oraz mediów zwycięskimi lokalami i gotującymi szefami kuchni.
W 2018 roku I miejsce w kategorii dań głównych głosami publiczności zdobył Mariusz Kucharczak z restauracji Boletus w Zamku Kliczków, zaś w kategorii przystawek triumfował Rafał Wałęsa z gdyńskiej restauracji Sztuczka. Było o co walczyć, ponieważ nagrodą był staż w restauracji Miramar Paco Péreza (2 gwiazdki Michelin) oraz Vodka Cîroc 6 l. Fundatorami i sponsorami były firmy: Noble Bank przy wsparciu Akademii Gastronomicznej w Polsce oraz Diageo. Z kolei jury profesjonalne wyróżniło Jakuba Kasprzaka z restauracji Lumière w Baranowie, który w ramach nagrody ufundowanej przez Akademię Gastronomiczną w Polsce odbył staż w restauracji El celler de Can Roca (3 gwiazdki Michelin), zaś dzięki Winkolekcji mógł skosztować Szampana Laurent Perrier La Cuvée Brut Jeroboam. To zresztą nie koniec profesjonalnych staży dla zdolnych szefów kuchni.
Wyróżniony nagrodą specjalną przez Akademię Gastronomiczną pod przewodnictwem Macieja Dobrzynieckiego Robert Koczwara z krakowskiej Fiorentiny wyjechał szkolić się
pod okiem najlepszych także do restauracji El celler de Can Roca (3 gwiazdki Michelin). Ponadto pozostali nagrodzeni uczestniczyli w Madrid Fusión 2019 oraz w stażu w Northcote (1 gwiazdka Michelin), a sponsorami tych nagród byli: Madrid Fusión oraz Gościnność
i L’Officiel Polska.


Polecamy
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności