Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Trendy w restauracjach

Według przygotowanego przez Makro Polska raportu „Polska na Talerzu 2019” aż 9 proc. naszych rodaków w ciągu ostatniego półrocza odwiedziło lokale gastronomiczne. Okazuje się, że chęć jadania poza domem wynika z faktu, że lubimy spotykać się ze znajomymi i odkrywać nowe smaki. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów kuchni niezmiennie dominują polska i włoska.

 

  Zdecydowana większość polskich konsumentów jada poza domem. 93 proc. badanych korzysta z lokali gastronomicznych, co w porównaniu z ubiegłym rokiem pozostało na podobnym poziomie (94 proc.). Z kolei liczba osób odwiedzających restauracje minimum dwa, trzy razy w miesiącu wzrosła o 3 proc. w stosunku do roku 2018. Wyraźne są różnice w kwestii częstotliwości wyjścia do restauracji w różnych grupach wiekowych. 40 proc. respondentów w wieku 18-24 lat je poza domem co najmniej raz na tydzień. Odsetek tych osób systematycznie maleje i w grupie 50+ wynosi tylko 16 proc. 

Powody jedzenia w lokalu

Wyniki przeprowadzonych przez Makro badań potwierdzają, że głównym powodem wyjścia do restauracji jest okazja do spotkania ze znajomymi, co zadeklarowało 41 proc. respondentów. Badani wskazywali również, że jest to chęć poznania nowych, nieznanych dotąd smaków (38 proc.) oraz możliwość spożycia posiłku w miejscu pracy lub nauki (30 proc.). Niechęć do gotowania wciąż pozostaje najrzadziej wybieranym powodem jadania poza domem (7 proc.). 

Popularniejsze fast foody i kawiarnie

Największą popularnością wśród Polaków cieszą się pizzerie (68 proc.), sieci typu fast food (65 proc.) oraz restauracje (52 proc.). Czołówka liderów najczęściej odwiedzanych formatów gastronomicznych pozostaje bez zmian od kilku lat. Coraz chętniej Polacy jadają w lokalach typu fast food, co potwierdza wzrost odsetka badanych preferujących ten format gastronomiczny (65 proc. vs. 59 proc.). Na popularności w stosunku do roku 2018 zyskały również kawiarnie (49 proc. vs. 43 proc.) oraz food trucki (21 proc. vs. 16 proc.). 

 

Co powoduje że wybieramy lokal
oferujący daną kuchnię?

rs 2019 05ez 17

Lubimy jeść tradycyjnie i smacznie

Na pytanie o najchętniej...


Restauracja 5/2019, RAPORT

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności