Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Zero waste a bezpieczeństwo żywności

Filozofia zero waste wkracza także do polskich restauracji. Z pozoru może wydawać się to trudne, ale okazuje się, że jeśli zrobimy to mądrze, jest inaczej. W lokalu gastronomicznym można prowadzić działania pozwalające na ograniczanie marnowania jedzenia, a jednocześnie pogodzić to z dbaniem o bezpieczeństwo mikrobiologiczne żywności.

 rs 2019 05ez 23

  Zero waste to filozofia i styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Głównym przesłaniem tej filozofii są następujące wytyczne: refuse – odmawiaj, reduce – redukuj, reuse – użyj ponownie, recycle – przetwarzaj, rot – kompostuj. Wielokrotnie pojawiają się również: repair – naprawiaj oraz respect – szanuj. Idea zero waste jest niezwykle pożyteczna i postępowanie zgodnie z jej zasadami przynosi wiele korzyści zarówno dla nas, jak i dla kolejnych pokoleń, dlatego nie powinniśmy zastanawiać się nad wcieleniem jej w życie w naszej restauracji. Oczywiście obecnie nie jest proste wprowadzenie jej w pełnym wymiarze. Nie powinniśmy jednak się poddawać, ale krok po kroku wdrażać kolejne rozwiązania. Jakie więc działania możemy podjąć w naszej restauracji i jakie mają one odniesienie do bezpieczeństwa żywności? Czy zero waste może podnieść poziom bezpieczeństwa żywności, a przez to naszych konsumentów? Oczywiście, że tak. Mamy więc kolejny argument przemawiający za wdrożeniem tej polityki w naszym zakładzie gastronomicznym. 

Redukuj zapasy

Skupmy się na jednej z wytycznych omawianej filozofii, czyli reduce – redukuj. Na gruncie gastronomicznym dotyczy to przede wszystkim gospodarki magazynowej. Mądre zarządzanie zaopatrzeniem magazynu w restauracji ma ogromny wpływ zarówno na ilość odpadów, jak i na bezpieczeństwo żywności. Bardzo często widzimy przepełnione magazyny restauracji, będące skutkiem zamawiania surowców bez jakiegokolwiek planowania i analizy tego, co dzieje się w lokalu. Takie praktyki, w szczególności w wypadku produktów nietrwałych, generują ogromne straty, bo środki spożywcze ulegają przeterminowaniu lub zepsuciu i muszą być usunięte do odpadów. Przepełniony magazyn to również większe prawdopodobieństwo podania produktów przeterminowanych lub zepsutych gościom naszych restauracji ze względu na brak lub ograniczone możliwości systematycznych kontroli podczas ich przechowywania....Marcin Leśniak Audytor, konsultant, trener. Właściciel firmy BM Quality Group Marcin Leśniak z Warszawy; www.bm-qualitygroup.pl

Restauracja 5/2019, NARZĘDZIA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności