Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


I Targi Horeka Expo Rzeszów za nami

2019-10-23

16-17 października w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa odbyły się I Targi Horeka Expo Rzeszów.Wydarzenie to przygotowane zostało z myślą o branży hotelarskiej i gastronomicznej.

 268

Podczas wydarzenia zaprezentowana została kompleksowa oferta produktów spożywczych potrzebnych do zaopatrzenia lokali gastronomicznych, regionalnych wyrobów spożywczych z ekologicznych upraw, sprzętu i wyposażenia dla restauracji, kawiarni, barów i innych punktów gastronomicznych, wyposażenia hoteli i obiektów turystyczno-wypoczynkowych.

Podczas targów odbyły się m.in. pokazy gotowania na żywo wraz z degustacją w wykonaniu najlepszych szefów kuchni z organizacji, zrzeszającej kucharzy z całej Polski - Euro Toques. Młodzi adepci sztuki kulinarnej wzięli udział w I Podkarpackim Szkolnym Konkursie Kulinarnym. Goście mieli okazję zobaczyć też pokazy sztuki barmańskiej w wykonaniu Jerzego Czapli, założyciela Centrum Szkolenia Barmanów, kipera herbat, specjalisty i trenera. Tegoroczne Targi Horeka Expo Rzeszów to także szkolenia z marketingu, sprzedaży i obsługi social media dla restauratorów i managerów hoteli prowadzone przez ekspertów z agencji KAMAN Social Media – Agatę Koman i Tomasza Więcha, szkolenia ze sprzedaży w Internecie prowadzone przez Google Internetowe Rewolucje i konferencja szkoleniowa dla restauratorów i managerów hoteli poprowadzona przez zespół profesjonalistów z organizacji Hotele Plus.

Na targach pojawili się najlepsi szefowie kuchni z Podkarpacia i nie tylko. Swój pokaz kuchni molekularnej zaprezentował Kamil Tłuczek – Executive Chef w Grand Hotel Boutique  wraz ze swoim zastępcą Piotrem Kuzdro, którzy jako jedyni z województwa podkarpackiego po raz kolejny zakwalifikowali się do finału Kulinarnego Pucharu Polski, najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego dla profesjonalnych szefów kuchni.

W jury I Podkarpackiego Szkolnego Konkursu Kulinarnego zasedli, wspomniany wyżej Kamil Tłuczek Executive Chef w Grand Hotel Boutique, Mariusz Nazimek – Chef Doradca Kulinarny Rational, Marcin Czekalewski – Executive Chef w Hotelu Rzeszów, Marcin Dudek -   Executive Chef Hotel Best Western Q Kraków, Robert Żochowski, wiceprezes stowarzyszenia Euro Toques oraz znany i ceniony na Podkarpaciu i nie tylko Marcin Purgacz, Ambasador Marki Podkarpackie Smaki. W konkursie wygrali uczniowie z Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie.

 


Polecamy
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności