Szlakiem dobrego smaku wody
 

 


Szlakiem dobrego smaku wody

2019-11-20

Długie, chłodne wieczory to wymarzony czas na rozgrzewkę przy kieliszku wina. Można się nim rozkoszować we własnym domu lub na szlaku podróżniczym, wędrując śladem winnic, gdy jesienią dobiega końca sezon enoturystyczny. Nie trzeba nawet wyjeżdżać za granicę. Wystarczy wybrać się do Małopolski i przy okazji odwiedzić malownicze Pieniny, gdzie leżą źródła naturalnej wody mineralnej Kinga Pienińska.

Chociaż enoturystyka kojarzona jest z takimi krajami Europy, jak  Francja, Włochy i Hiszpania, to od jakiegoś czasu rozwija się również w Polsce. „Tradycja winiarska intensywnie odradza się w Małopolsce, gdzie jedne z pierwszych upraw winorośli pojawiły się już w IX wieku. Dziś występuje tu największe zagęszczenie winnic w skali kraju. Oficjalnie zarejestrowanych jest 54, ale szacuje się, że w regionie jest ich ponad sto” – opowiada Monika Bielka-Vescovi, ekspert z zakresu sztuki sommelierskiej w Polsce.

Uprawie winorośli sprzyja małopolski mikroklimat i urozmaicona rzeźba terenu z licznymi, nasłonecznionymi stokami. Jedne z najbardziej obiecujących dla produkcji wina obszarów znajdują się w północnej i środkowej części województwa małopolskiego: w okolicach Myślenic, Kotlinie Sądeckiej, czy dolinie Dunajca. Tam, w rejonie malowniczo położonego Pienińskiego Parku Narodowego, swoje źródło ma naturalna woda mineralna Kinga Pienińska, która może się przydać na enoturystycznym szlaku.

„Podczas degustacji wina szczególne znacznie ma woda jaką do niego dobieramy. Nie tylko oczyszcza paletę przygotowując na kolejny łyk, ale również podkreśla jego smak. Kinga Pienińska Lekko Gazowana ze swoją delikatną pienistością wspaniale oczyszcza usta, a jej subtelna mineralność i łagodna kwasowość idealnie łączą się z lokalnymi małopolskimi winami. Kinga Pienińska łagodzi charakterystyczną kwaskowość win, wynikającą z chłodnego klimatu i mniejszej dojrzałości winogron, jednocześnie podkreślając delikatne aromaty owocowe, pozostawiając w ustach uczucie harmonii” – mówi sommelierka.

Wyjątkowe walory smakowe Kingi Pienińskiej wielokrotnie doceniło grono ekspertów świata gastronomicznego z International Taste Institute w Brukseli. W tym roku międzynarodowe jury przyznało produktom marki odznaczenia Superior Taste Award aż w trzech kategoriach: najwyższą notę – trzy złote gwiazdki – za wodę niegazowaną oraz dwie złote gwiazdki za wodę lekko gazowaną i gazowaną.

„W środowisku gastronomicznym gwiazdki przyznawane w konkursie Superior Taste Award uchodzą za porównywalne do 3-gwiazdkowej skali oceny według słynnego przewodnika Michelin. Takie wyróżnienie dla Kingi Pienińskiej w kategorii wód niegazowanych pokazuje, jak wysoko cenią ją europejscy znawcy sztuki kulinarnej” – wyjaśnia ekspertka.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail