Piwo w restauracji i poza nią
  


Piwo w restauracji i poza nią

2014-12-19

RAPORT

38 procent konsumentów piwa w ciągu ostatniego roku kupowało je w pubie, barze lub kawiarni wynika z raportu opublikowanego przez KPMG.


beer-199650
for. PIXABAY


Relatywnie często Polacy decydują się także na spożywanie piwa w restauracji (23 procent ankietowanych), w klubach i dyskotekach oraz czasowych punktach sprzedaży (po 18 procent). – W miarę jak Polacy bogacą się i coraz chętniej spędzają czas poza domem, w dłuższym terminie można spodziewać się stopniowego wzrostu znaczenia on-trade w strukturze dystrybucji, jednak rewolucji na miarę południowych sąsiadów nie będzie – mówi Andrzej Bernatek, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef grupy doradczej dla rynku dóbr konsumpcyjnych w KPMG w Polsce.

Pozostałe 81 procent sprzedaży, przypadające na kanał off-trade, ma miejsce przede wszystkim w mniejszych punktach detalicznych, tracących jednak klientów na rzecz średnich i dużych sklepów, które przejęły już 40 procent sprzedaży sklepowej piwa.

22,8 miliona osób (73 proc.) piło złoty trunek regularnie lub przynajmniej kilkukrotnie w tym roku. W 2013 roku Polacy kupili w detalu i on-trade 3,82 mld litrów piwa za kwotę 19,3 mld złotych. Aż 47 procent wydatków Polaków na napoje alkoholowe przypada właśnie na piwo.

Z raportu KPMG wynika, że rynek piwa w Polsce jest pod względem ilościowym nasycony lub bardzo bliski nasycenia, na co wskazują wolumen sprzedaży, jego dynamika i porównanie z innymi rynkami europejskimi.

W przyszłym roku firmy piwowarskie spodziewają się ilościowych wzrostów o ok. 2 procent rocznie. Od dalszego wzrostu wolumenowego ważniejsze dla branży piwowarskiej jest jednak zwiększanie wartości kategorii.

Średnie wydatki na litr piwa kupowanego w sklepach i on-trade są w Polsce o 20 procent niższe niż w Czechach, o 60 procent niż w Niemczech, nie wspominając o Wielkiej Brytanii (niższe o blisko 80 procent). Wpływa na to nie tylko niższa cena piwa na półce sklepowej, ale także dużo mniejsza konsumpcja w restauracjach, pubach czy barach. – Jest więc potencjał do wzrostu wydatków na piwo, konsument musi mieć jednak poczucie, że otrzymuje w zamian produkt wysokiej wartości – mówi Tomasz Wiśniewski, partner w dziale doradztwa finansowego w KPMG w Polsce.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail