Smak Francji
 


 

Smak Francji

2015-02-20

Z Warszawy m.in. Ateleier Amaro, Opasły Tom, Senses, Le Victoria Brasserie Moderne, z Gdyni Sztuczki, z Łodzi Piotrkowska Klub Zielińskich i Syn to niektóre z trzydziestu siedmiu restauracji w całej Polsce, które zaproponują swoim gościom kolację przygotowaną zgodnie z francuską tradycją gastronomiczną w ramach międzynarodowej inicjatywy Goût de France (Smak Francji).

pws-2015-01c-70
Fot. PIXABAY


To wydarzenie ma na celu promowanie francuskiej gastronomii na świecie. Wszystko odbędzie się w czwartek 19 marca. Ponad 1300 kolacji „à la française” zostanie zaproponowanych w restauracjach na pięciu kontynentach i francuskich ambasadach w 150 krajach, by wspólnie celebrować francuską sztukę kulinarną. – Chcemy, by ten dzień był świętem francuskiej kuchni, pełnej inwencji, żywej i otwartej, a jednocześnie wiernej temu, co rozsławiło ją na świecie: połączeniu jedzenia z przyjemnością, towarzyskim spotkaniem, smakiem wyśmienitych produktów i szacunkiem dla dobrej kuchni – pisze w komunikacie Ambasada Francji.

Projekt „Goût de France / Good France” jest wspólną inicjatywą Alaina Ducasse’a, francuskiego kucharza i francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego. W ramach tej akcji szefowie kuchni z całego świata zaproponują w swoich restauracjach „menu à la française”: francuski aperitif, zimna i ciepła przystawka, danie główne z ryby lub owoców morza, z mięsa lub drobiu, francuski ser, deser z czekoladą, wina i digestif (kieliszek mocniejszego alkoholu na trawienie). Jednocześnie będą mogli odwołać się do swojej narodowej tradycji kulinarnej, uwydatniając również jej zalety.

W pierwszej edycji „Goût de France”, w międzynarodowym „rendez-vous” gastronomicznym, postanowiło wziąć udział ponad 1300 szefów kuchni z całego świata, prowadzących lokale wszelkich typów – od zwykłych bistro począwszy aż po uznane świątynie sztuki kulinarnej. Wyzwanie polega na zaproponowaniu takiego menu, które eksponowałoby francuską gastronomię: powinna to być propozycja kulinarna oparta na produktach świeżych, sezonowych, pochodzących z upraw miejscowych, z dużym udziałem wszelkich warzyw, jednocześnie przy oszczędnym stosowaniu tłuszczu, cukru czy soli. Dania powinny być przygotowane z dbałością o zasady zdrowego odżywiania i poszanowania środowiska naturalnego.

Liczne restauracje na całym świecie, ale także francuskie ambasady, placówki konsularne i kulturalne włączą się w tę akcję, organizując kolację w ramach „Goût de France”. W ten wyjątkowy wieczór także Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce, wyda kolację „à la française” w swojej warszawskiej rezydencji. Lista polskich restauracji biorących udział w akcji jest dostępna na stronie: http:restaurateurs.goodfrance.com/fr/


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail