Sposoby na bezpieczną sprzedaż jedzenia
 








Sposoby na bezpieczną sprzedaż jedzenia

2020-03-16

Od soboty w lokalach gastronomicznych żywność może byś sprzedawana wyłącznie na wynos lub z dostawą. Główny Inspektor Sanitarny poinformował w jaki sposób branża spożywcza powinna postępować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Warto też w miarę możliwości prowadzić sprzedaż bezkontaktową. Wprowadziły je światowe firmy specjalizujące się w dowozie jedzenia, jak UberEats, Deliveroo czy Takeaway.

pizza

Jak czytamy na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego, EFSA podkreśla, że na podstawie doświadczeń z wirusami SARS i MERS można sądzić, że nie dochodzi do infekcji człowieka poprzez żywność wirusem SARS COV-2. Tak więc jest mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność, i nie ma dotychczas dowodów aby miało to miejsce. GIS podkreśla jednak, że w zachowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności istotne jest rygorystyczne zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności, które służą zapobieganiu jej zanieczyszczeniu, w tym również wtórnemu zanieczyszczeniu na etapie dystrybucji i sprzedaży.

Obróbka termiczna a koronawirus
Koronawirus przenosi się na dwa sposoby: bezpośrednio – poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby (droga kropelkowa, ale również kał i mocz) i pośrednio – poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej poprzez kichanie i kaszel. Wirus może przetrwać kilka godzin na powierzchniach, natomiast można pozbyć się go ze środowiska, podobnie jak w przypadku większości mikroorganizmów, za pomocą środków dezynfekcyjnych.
Koronowirusy potrzebują do namnażania gospodarza, którym jest człowiek. Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu, gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60 st C przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.

Ważne w kontakcie z żywnością

Firmy produkujące jedzenie, w tym także lokale gastronomiczne powinny stosować dobre praktyki higieniczne, w tym właściwe mycie rąk mają na celu zapobieganie zanieczyszczeniu żywności potencjalnie chorobotwórczymi mikroorganizmami, których źródłem mogą być osoby mające kontakt z żywnością. Dotyczy to również SARS COV-2. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca więc, aby stosować standardowe praktyki w celu zredukowania ekspozycji i transmisji chorób, które obejmują:
- właściwą higienę rąk|
- higienę kasłania/kichania
- zasady bezpieczeństwa żywności
- ograniczenie przez pracowników bliskiego kontaktu z każdą osobą, która ma objawy chorobowe ze strony układu oddechowego (kichanie, kaszel)
- osoby chore wykazujące ww. objawy nie mogą pracować w zakładach spożywczych.

Pracownicy branży spożywczej muszą myć ręce:

- przed rozpoczęciem pracy
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona
- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną
- po zajmowaniu się odpadami/śmieciami
- po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji
- po skorzystaniu z toalety
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa
- po jedzeniu, piciu, lub paleniu
- po kontakcie z pieniędzmi.

Ważne standardy
Producenci żywności, a więc także lokale gastronomiczne, jak również sklepy czy hurtownie, mając na uwadze obowiązujące przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywności powinny:

- przypominać pracownikom zasady higieny osobistej, mycia rąk, obowiązku informowania o złym stanie zdrowia, nie tylko osobom mającym bezpośredni kontakt z zakładem i żywnością, ale również pracownikom biurowym, kierowcom, dostawcom, współpracującym rolnikom, serwisantom
- prowadzić wzmożony nadzór nad przestrzeganiem zasad higieny przez pracowników i ściśle je egzekwować
- przeanalizować wewnętrzne procedury czyszczenia i dezynfekcji powierzchni roboczych, podłóg, maszyn i wszędzie tam, gdzie klienci są potencjalnym źródłem zanieczyszczenia (koszyki sklepowe, kasy, taśmy przy kasach, poręcze, uchwyty) i jeśli to wymagane – zwiększyć częstotliwość wykonywanych zabiegów
- dokonać weryfikacji dobrych praktyk higienicznych oraz procedur HACCP, aby wyeliminować ewentualne luki lub możliwe ścieżki zanieczyszczeń
- uświadamiać pracowników, że zarówno oni jak i ich rodziny powinny przestrzegać zasad higieny, stosować ograniczenia zalecane aktualnie przez władze. Kolejnym działaniem, jest egzekwowanie podziału na strefy, szczególna dbałość o higienę miejsc wspólnych takich jak szatnie, przebieralnie, łazienki, stołówki.
- wzmożyć procedury mycia i czyszczenia toalet
- opracować wewnętrzny plan zarządzania kryzysowego.

Dowóz bezkontaktowy

Firmy specjalizujące się w dowozie jedzenia już w piątek wprowadziły zasady bezkontaktowego dostarczania dań do klientów. Zamówienia opłacane online dostarczają przed drzwiami, tak aby ograniczyć kontakty. Platformy wprowadziły też możliwość zaznaczenia preferowanej opcji dostawy podczas składania zamówienia: kurier może tradycyjne dostarczyć je do drzwi, zostawić na progu, lub wręczyć klientowi.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail