Barman z El Koktel najlepszy w Polsce
 

 


Barman z El Koktel najlepszy w Polsce

2015-06-08

Znamy zwycięzcę zawodów barmańskich World Class Poland – jest nim Mateusz Szuchnik z warszawskiego koktajl baru El Koktel. Jako pierwszy Polak weźmie on udział w światowych finałach prestiżowego konkursu miksologicznego World Class Competition i zmierzy się z konkurentami z około 60 krajów w światowym finale World Class Competitionw Kapsztadzie.

a2

Zwycięzca World Class Poland pokonał w finale 11 konkurentów, przy czym najbardziej zaciętą walkę stoczył z reprezentantem z Krakowa – Dominikiem Ubysz (Le Scandale Tiki Bar i Bar Instytut). – W finałowej rywalizacji do zdobycia było maksymalnie 212 punktów, a różnica między pierwszymi dwoma zawodnikami to zaledwie 0,39 punktu. Wszyscy finaliści doskonale zaprezentowali swoje umiejętności barmańskie i wyczucie w doborze składników w etapach ‘Market Challenge’ i ‘Food Pairing’ (na dopasowanie koktajlu do przekąski), a także sprawdzili się w roli showmanów podczas otwartej dla publiczności konkurencji ’Cocktails Against The Clock’ (na czas) – powiedział Łukasz Piwowarczyk z World Class Poland, koordynator polskiej edycji konkursu.

Ostatecznie zmagania finalistów zakończyły się zwycięstwem Mateusza Szuchnika, drugie miejsce zajął Dominik Ubysz, a trzecie – Paweł Rodaszyński (również z El Koktel). Mateusz Szuchnik jako barman pracuje od 6 lat. Szlify w zawodzie zdobywał warszawskich lokalach El Popo, Paparazzi, Pies Czy Suka oraz w Londynie – w Pollen Street Social i LAB London Academy of Bartenders. Aktualnie prowadzi własny bar El Koktel w Warszawie. Na swoim koncie ma zdobycie trzeciego miejsca w światowym konkursie Bols Around The World 2013.

– To była długa podróż dla barmanów od pierwszej rundy z udziałem 100 uczestników do finałowego starcia 12 finalistów, które odbywało się na przełomie maja i czerwca – skomentował wynik zawodów juror Tim Judge. – Mateusz w pełni zasłużył na zwycięstwo w konkursie World Class Poland 2015, choć tytuł najlepszego barmana w Polsce przyjął zarówno z dumą i pasją, jak i z pokorą. Przez kilka miesięcy eliminacji prezentował niezmiennie wysoki poziom, dlatego nie mam żadnych wątpliwości, że ma on szanse na sukces w konkursie globalnym w Kapsztadzie.

Pracę finalistów oceniło jury w składzie: Georgie Bell (Wielka Brytania) – globalna ambasadorka portfolio ekskluzywnych whisky single malts, Tim Judge (Wielka Brytania) – globalny ambasador Bulleit Bourbon, a także Maciej Prot – szef kuchni „ambasada” restauracji RAW FOOD w Warszawie.

– „World Class Competition to najbardziej prestiżowy, globalny konkurs miksologiczny, który kreuje międzynarodowe gwiazdy sztuki barmańskiej – dodał Łukasz Piwowarczyk z World Class Poland. –Mateusza Szuchnika czeka nie tylko niesamowita podróż do Kapsztadu, ale przede wszystkim szansa na poznanie największych autorytetów sztuki barmańskiej, możliwość sprawdzenia swoich sił w rywalizacji z najlepszymi barmanami z całego świata, a także perspektywa światowej kariery w tym zawodzie.

Zwycięzca krajowego konkursu wyjedzie pod koniec sierpnia 2015 roku do Republiki Południowej Afryki, gdzie weźmie udział w światowym finale World Class Competition i zmierzy się z 60 gwiazdami sztuki barmańskiej. Charakter wydarzenia pozostaje tajemnicą, ale – biorąc pod uwagę dotychczasowe finały – można się spodziewać ekscytujących okoliczności oraz atmosfery rywalizacji. Do tej pory zawodnicy startowali m.in. na pokładzie samolotu lecącego z Londynu do Nowego Jorku oraz na pokładzie luksusowego liniowca, pływającego po Morzu Śródziemnym, odwiedzając tak wyjątkowe miejsca jak Monte Carlo, Saint-Tropez, Ibiza czy Barcelona.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail