Program „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki”
 
 


CSR

Program „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki”

2020-04-29

Prowadzony od 10 lat przez ZT Kruszwica program już kolejny rok z rzędu został wpisany do największego w Polsce raportu CSR, opublikowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu - „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki”. „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” to pierwsza w Polsce i jednocześnie najdłużej funkcjonująca inicjatywa prowadzona na rzecz ochrony pszczół, której celem jest budowanie świadomości na temat ich roli w przyrodzie, a także prowadzenie realnych działań służących poprawie jakości życia tych owadów.

W tym roku Forum Odpowiedzialnego Biznesu już po raz osiemnasty opublikowało największy w kraju przegląd działań prowadzonych przez firmy z różnych sektorów w ramach prowadzenia społecznie odpowiedzialnego biznesu. Do Raportu zostało wpisanych 1696 praktyk podejmowanych przez przeszło 214 firm z całej Polski.

10 lat działań Programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”

Program zainicjowany w 2011 roku przez ZT Kruszwica regularnie pojawia się w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki” jako praktyka długoletnia.

„Od 10 lat nieprzerwanie podejmujemy realne działania na rzecz ochrony i poprawy życia pszczół w Polsce. Nasz program jest praktyką wieloletnią, ale w każdym roku obejmuje ona inne inicjatywy, które podejmowaliśmy w ostatnich latach. W 2018 roku zrealizowaliśmy trzyletni cel - w całej Polsce powstało blisko 70 000 miejsc, w których owady znalazły pożywienie, prowadziliśmy także szereg działań kierowanych do gmin, szkół, organizacji pozarządowych, centrów ogrodniczych i pracowników. Z kolei w ubiegłym roku zorganizowaliśmy konkurs grantowy, po raz trzeci zaktywizowaliśmy gminy do podpisania Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom i osiągnęliśmy kolejny cel -  ponad milion posadzonych kwiatów dających pszczołom pokarm – pyłek i nektar.” – mówi Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica.  

Od samego początku działania prowadzone w ramach programu są kierowane do rozmaitych odbiorców takich jak konsumenci, lokalne społeczności, samorządy oraz społeczności szkolne.

Milion roślin dla pszczół

W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół z czego aż 222 z nich są zagrożone wyginięciem. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest fakt, że tym owadom brakuje miejsc, w których mogłyby zdobywać pokarm, rozmnażać się i bezpiecznie żyć. W ubiegłorocznej, 9. edycji programu dzięki licznym inicjatywom prowadzonym w ramach programu „Z Kujawskim Pomagamy

Pszczołom” zrealizowaliśmy cel zasadzenia miliona roślin przyjaznych pszczołom. W ramach realizacji tego celu po raz kolejny podjęliśmy współpracę z samorządami z całej Polski, które przyłączyły się do inicjatywy – aż 269 gmin podpisało Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom
i włączyło się w działania. Zorganizowaliśmy także 3. edycję programu grantowego dla organizacji pozarządowych, gmin oraz innych placówek zajmujących się edukacją przyrodniczą. Zwycięzcy konkursu zrealizowali 13 wyjątkowych projektów. 8 sierpnia 2019 po raz siódmy obchodziliśmy też Wielki Dzień Pszczół – święto powołane przez program. W działaniach edukacyjnych w całej Polsce wzięło udział ponad 14 000 osób.

Program „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” został także uhonorowany miejscem w rankingu inicjatyw, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu opracowanym przez ośrodek THINKTANK oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach projektu „30-lecie gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Biznesie, co dalej?”


Komunikaty Branżowe

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail