Mistyfikacje na talerzu
 


 
Mistyfikacje na talerzu

Zdarza się, że zaopatrując restauracyjną kuchnię, nie zwracasz uwagi na jakość, ale patrzysz przede wszystkim na cenę produktów. Okazuje się, że tym sposobem padasz ofiarą oszustwa i kupujesz towar podrabiany, a potem ten ląduje na talerzu twojego gościa. A przecież to właśnie u ciebie ma być smacznie i zdrowo… Jakie produkty najczęściej są fałszowane?

rs 2020 03e 16

 Częstym przedmiotem fałszerstw są produkty spożywcze cieszące się popularnością ze względu na unikatowe pochodzenie geograficzne. Podawane są więc nieprawdziwe informacje o miejscu pochodzenia surowca bądź samym produkcie – dotyczy to produktów tradycyjnych oraz chronionych znakami pochodzenia geograficznego. Przykładem mogą być podróbki szynek surowo dojrzewających i win z chronioną nazwą pochodzenia we Włoszech czy Francji. W krajach specjalizujących się w owocach morza, np. Hiszpanii, na rynek trafiają owoce morza sprowadzane z dalekich krajów pod etykietą rodzimej hodowli. Fałszowanie żywności to doskonale rozwinięty biznes przestępczy, przez który cierpią nie tylko konsumenci, ale także restauratorzy i cały przemysł spożywczy. Jego rozmiary przekraczają już skalę przestępczości narkotykowej. Myślisz, że ten problem nie dotyczy ciebie? Zobacz, jakie produkty spożywcze najczęściej są podrabiane przez przestępców. 

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek może być modyfikowana na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest rozcieńczanie jej tańszymi olejami czy oliwą kiepskiej jakości. Ułatwieniem dla fałszerzy jest fakt, że butelkuje się ją przed użyciem i trudno ustalić jej faktyczne pochodzenie. Jeżeli np. na opakowaniu jest etykietka „butelkowana we Włoszech” lub „pakowana we Włoszech”, może to oznaczać, że była tam tylko butelkowana, a nie wyprodukowana. Nie mamy więc pewności, z jakiego kraju pochodzi produkt. Szukając prawdziwej oliwy, warto zatem upewnić się, że na etykiecie widnieje napis „wyprodukowano we Włoszech”. 

Wanilia

To jedna z najczęściej podrabianych przypraw. Ekstrakt waniliowy jest dojrzałym roztworem ziaren wanilii macerowanych w alkoholu i wodzie (jest...


Restauracja 3/2020, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail