Najlepsza kawiarnia w okolicy
 
 Najlepsza kawiarnia w okolicy

Dziś nie wystarczy fakt, że robisz jakąś kawę. Ma być po prostu dobra. Dla każdego oznacza to coś innego, ale kluczem do sukcesu jest ziarno, dobry sprzęt i przeszkolony barista.

rs 2020 03e 17

 W branży najcenniejsze ziarno zaliczane jest do segmentu speciality i ma ono od 80 do 100 kawowych punktów w skali Q Gradera, przyznawanych przez wykwalifikowanych cup riderów. Prawdopodobnie tych z oceną 100 na 100 nie serwuje się na co dzień w kawiarniach, ponieważ są bardzo drogie. Ich ceny osiągają nawet 250 zł za kilogram. Natomiast jeśli prowadzimy kawiarnię na dobrym poziomie, warto zaopatrywać się także w kawę z segmentu speciality i mieć ją w swojej ofercie, ponieważ świetnie smakuje, zaspokoi oczekiwania kawoszy i podniesie prestiż lokalu. Ważne, aby kupując ziarno, dowiedzieć się o nim jak najwięcej: z jakiej plantacji pochodzi, czy przeszło ocenę, jak się zachowuje w procesie palenia, jaka metoda parzenia będzie dla niego najodpowiedniejsza. 

Różnice w gatunkach

W handlu występują trzy podstawowe gatunki kawy: arabica i robusta oraz dużo rzadsza liberica. W branży kawowej używa się przede wszystkim arabiki. To szlachetniejszy gatunek ziarna, o czystszym aromacie i słodkawym smaku. Ale jedna arabica nie jest równa drugiej. Zupełnie inna jest ta pochodząca z Brazylii od tej z Afryki. Każda odmiana ma swoją specyfikę i smakowe walory. Niektóre ziarno, jak np. z Kenii czy Panamy, zdobyło już sobie rynkową renomę i w związku z tym ma wyższą cenę. Robusta, ze względu na to, że bywa samosiejką, nazywana jest też dziczką. Ten gatunek rośnie głównie w Azji i Afryce i ma charakterystyczny posmak, w którym wyczuwalne są intensywne przyprawy, a nawet popiół czy drewno. Czysty napar z takiego ziarna jest w zasadzie nie do wypicia. Dla nas, baristów, to prawdziwa męka, kiedy przychodzi partia robusty, którą trzeba przetestować. Robusta zawsze stanowi dodatek do arabiki, ale często nawet jej niewielka domieszka nadaje kawie charakter, intensywność i oczekiwaną moc. Zawiera więcej kofeiny niż inne gatunki, co dla wielu klientów ma zasadnicze znaczenie. Liberica, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Liberii w Afryce. Ma okazałe owoce, większe niż arabica, ale w smaku przypomina raczej robustę. Jej udział w kawowym rynku to zaledwie ok. 1 proc. W kawiarni sprawdzają...


Restauracja 3/2020, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail