Vacuum sprzymierzeńcem w kuchni
 
 
Vacuum sprzymierzeńcem w kuchni

Technologia vacuum, czyli pakowania próżniowego, doskonale sprawdzi się zarówno w różnego typu lokalach gastronomicznych, jak i firmach kateringowych. Dzięki niej przechowywanie produktów staje się bezpieczniejsze, a efekty gotowania metodą sous vide mogą zachwycić gości. Nie mniej ważną zaletą jest oszczędność czasu i pieniędzy, co w przypadku tego biznesu ma kluczowe znaczenie.

rs 2020 05e 20

Podczas wykopalisk w miejscowości Corent we Francji archeolodzy odkryli 120 wydrążonych w skałach spichlerzy, które mogą świadczyć o tym, że metoda pakowania próżniowego znana była już około 800 lat przed naszą erą. W każdym z nich przechowywać można było ponad tonę zboża. Galowie najpierw niszczyli wszelkie bakterie i drobnoustroje, używając do tego ognia, a następnie wypełniali spichlerze ziarnem w taki sposób, by powietrze nie dochodziło do najniższych warstw. W ten sposób zboże mogło być przechowywane latami. Eksperci twierdzą, że metoda wymyślona przez Galów przypomina pakowanie próżniowe. Pierwsza profesjonalna pakowarka próżniowa powstała jednak dość niedawno. W 1987 r. Hans Kristen stworzył urządzenia, które skutecznie eliminują powietrze z opakowań, zapewniając tym samym lepszą ochronę żywności. 

Jak to działa?

Wkładamy do specjalnego woreczka produkt, za pomocą pakowarki wysysamy z niego powietrze, a następnie błyskawicznie odcinamy dopływ powietrza, zgrzewając wolny brzeg. Korzystając z tej technologii, można pakować produkty surowe, półprodukty i dania gotowe – przechowywać je i marynować. 

Dlaczego warto?

Pakowanie próżniowe to coraz popularniejsza technika pakowania i konserwowania żywności. Odgrywa ważną rolę w przypadku gotowania metodą sous vide czy sezonowania mięsa. Doskonale sprawdza się także wtedy, kiedy chcemy zabezpieczyć produkty przed psuciem i przechowywać je dłużej w niezmienionym stanie....


Restauracja 5/2020, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail