Zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacja - propozycje wsparcia gastronomii
 
 Zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacja - propozycje wsparcia gastronomii
koronawirus

2020-10-23

Zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacja – to propozycje rozwiązań na najbliższy miesiąc dla branży gastronomicznej - poinformowało 23 października Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, kierownictwo resortu przeprowadziło konsultacje z branżą gastronomiczną.

rozmowy

- Dzisiejsza decyzja o ponownym zamknięciu restauracji z powodu nasilającej się pandemii koronawirusa w Polsce, to ogromny cios dla całej gastronomii – poinformował Piotr Popiński, warszawski gastronom, na swoim profilu na Facebooku. - Szukając rozwiązań na kolejne tygodnie życia naszej branży, już dzisiaj odbyła się video-konferencja przedstawicieli gastronomii z Panem Premierem Jarosławem Gowinem i Panią Minister Rozwoju Olgą Semeniuk. Rozmawialiśmy o możliwościach i potencjalnych rozwiązaniach pomocowych. Liczymy na szybkie wdrożenie omawianych propozycji.

- Zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacja – to konkretne propozycje rozwiązań na najbliższy miesiąc – listopad – dla branży - wskazało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Reprezentantom gastronomii przedstawili je wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister Olga Semeniuk.

- To trudny dzień dla nas wszystkich. Musimy wprowadzić obostrzenia, które także dla nas – jako resortu odpowiedzialnego za przedsiębiorczość – są bardzo bolesne - wskazał cytowany w komunikacie PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. - Chcemy, by ograniczenia te trwały jak najkrócej. Jeżeli uda się zbić liczbę zachorowań, zostaną one zniesione – zadeklarował.

Gowin podkreślił, że są już "pierwsze konkretne propozycje rozwiązań" dla szeregu najbardziej poszkodowanych branż, w tym gastronomicznej. - To zwolnienie ze składek ZUS i wypłata postojowego za listopad. "Na stole" jest też m.in. temat mikrodotacji" - wskazał. Wiceminister Olga Semeniuk wyjaśniła, że konsultacje z branżami mają na celu przede wszystkim wypracowanie rozwiązań, które pomogą im w przetrwaniu obecnego trudnego czasu.

Według resortu w spotkaniu z branżą gastronomiczną uczestniczył też wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. A także z przedstawiciele takich firm gastronomicznych, jak: North Food, Charlie Food & Friends, Gastromall, Zielony Niedźwiedź, ZP HoReCa, 7th Street, Costa, Amrest, McDonald’s, Sfinks, Bobby Burger, Nines, Grycan, Kręgliccy Catering, Czerwony Wieprz, Ale Wino, Tawerna, Salad Story, Cafe Nero, Mexican, So Coffee, Tacamole, Etno Cafe, Street Restauracje, Green Eat, Bułkę przez Bibułkę, Pasibus, Orzo, Max Premium Burgers, Sodexo, Bollywood Lounge, Bierhalle.

W związku z sytuacją epidemiczną, od soboty mają zacząć obowiązywać nowe obostrzenia. Cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Oznacza to m.in. zakaz stacjonarnej działalności restauracji i lokali gastronomicznych, przy zachowaniu możliwości sprzedaży jedzenia na wynos i dowóz. Obostrzenia te mają obowiązywać przez dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail