Prawie połowa Polaków odżywia się sezonowo
 
 


badania rynku

Prawie połowa Polaków odżywia się sezonowo

2020-11-10

Według raportu „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2020” blisko połowa Polaków (44%) stara odżywiać się sezonowo, czyli na co dzień wybiera produkty i dania z najbardziej dostępnych w danym czasie składników.

 sezonowoc

Polacy wracają „do korzeni”. Jedzenie zgodne z porami roku, czyli wybieranie produktów, które są najsmaczniejsze i najbardziej dostępne w danym czasie jest dla nas coraz bardziej istotne. Wśród 44% osób, które zdecydowały się na sezonowy sposób odżywiania aż 26% to kobiety.

 Sezonowe i świeże jest zdrowe*

Produkty sezonowe postrzegane są jako zdrowe przez 60% Polaków, a nieprzetworzone przez 68%. Dla 78% zdrowa żywność kojarzy się ze świeżymi składnikami, a dla 74% to przede wszystkim ta bez konserwantów.Według raportu, aktualnie najważniejszym czynnikiem podczas zakupu produktów spożywczych i dań gotowych jest jakość, na którą zwraca uwagę aż 73% Polaków, na drugim miejscu jest cena (69%),

a na trzecim smak (55%). Jakość, cena i smak to kluczowe kwestie zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Co Polacy lubią jeść w poszczególnych porach roku?*

Jesienią i zimą najczęściej sięgamy po gorące i pożywne zupy (jesień 64%, zima 70%), dania obiadowe kuchni polskiej (jesień 60%, zima 64%) i pierogi (jesień 51%, zima 53%),. W okresie letnim najchętniej jemy sałatki (62%). Natomiast ryby, dania z makaronem, czy mięso drobiowe z ryżem jadamy chętnie i regularnie niezależnie od pory roku.

- Sezonowość produktów jest niezywkle istotnym czynnikiem również przy komponowaniu menu cateringu dietetycznego. W chłodniejszych miesiącach w naszych zestawach częściej goszczą
warzywa korzeniowe i kiszonki. Zwracamy również uwagę na to, by nasi klienci otrzymywali więcej dań do zjedzenia na ciepło. Jesienią i zimą do lodówek vendingowych dostarczamy znacznie więcej dań do podgrzania, a latem prym wiodą sałatki. - mówi Jakub Kukuła, pomysłodawca i założyciel cateringu dietetycznego Kukuła Healthy Food.

 Sezonowe odżywianie w opinii dietetyka

- Podczas odżywiania sezonowego wykorzystujemy najsmaczniejsze w danym czasie produkty. Jedząc zgodnie z porami roku, żyjemy zdrowiej i w zgodzie z naturalnym cyklem. W ten sposób odżywialiśmy się jeszcze nie tak dawno temu. Nasi dziadkowie w piwnicach przechowywali warzywa korzeniowe, a w każdej spiżarni można było znaleźć domowe przetwory. Posiłki na bazie sezonowych produktów są nie tylko pyszne, ale również pełne wartościowych składników odżywczych i witamin. – wyjaśnia Natalia Chybzińska, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Kukuła Healthy Food

Coraz powszechniejszy „zdrowy i aktywny styl życia”*

Według raportu Kukuła Healthy Food aż 60% Polaków stara się zdrowo odżywiać na co dzień a 47% zmieniło nawyki żywieniowe na zdrowsze w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Dla 48% o zdrowym stylu życia decyduje właściwe odżywianie, dla 24% jest to uprawianie sportu, a 23% wymienia spokojny tryb życia.

 *Raport „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2020”. Badanie zostało zrealizowane w 2020 roku na reprezentatywnej grupie 1020 Polaków w wieku 18-65 lat.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail