Jeśli listopad, to gęsina
 
 Jeśli listopad, to gęsina

Dawniej była bardzo popularna na polskich stolach. Po II wojnie światowej gęsina niemal zupełnie z nich zniknęła. Dziś stała się atrybutem Dnia Niepodległości. Gęsinę w restauracjach można zjeść coraz częściej. I słusznie, bo jest bardzo zdrowa.

rs 2020 06cd 33

Na przestrzeni dziejów gęś zapisała się w wielu kulturach w sposób szczególny. Już w starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie, a nawet w cywilizacji chińskiej i japońskiej traktowano ją w sposób szczególny i doceniano jej walory. Gęś uznawano za ptaka słonecznego, pośrednika między ziemią a niebem. W kulturze chińskiej i japońskiej gęś stała się symbolem inspiracji, sezonowych zmian, szczęścia małżeńskiego. Wierzono, że spożywanie gęsiny zapewni powodzenie w tych sferach życia. Podobnie starożytni Grecy uznawali gęś za symbol miłości i najdoskonalszy afrodyzjak. Gęsina była zatem podstawowym daniem podczas uczt związanych z kultem Afrodyty. Kroniki chrześcijańskie odnotowują, że już w IV w. gęsina była tradycyjnym daniem świątecznym, a szczególną popularnością cieszyła się w czasie świąt Bożego Narodzenia oraz uczt urządzanych z okazji różnych uroczystości. 

Geneza Święta Marcina

Dziś najbardziej znane święto kojarzone z gęsiną to Dzień Świętego Marcina przypadający 11 listopada. Geneza tego święta wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Ściśle wiąże się z okresem przygotowywania zapasów na zimę i zakończenia zbiorów. Był to czas ucztowania i składania ofiar opiekuńczym bóstwom za udane zbiory, podczas których zjadano gęś. Część tych zwyczajów została przejęta przez Kościół, który połączył obrzędowe ucztowanie przed rozpoczynającym się postem z obchodami Święta Marcina, a sam święty stał się patronem urodzaju oraz zwierząt domowych. W dawnej Polsce Dzień Świętego Marcina zbiegał się z terminem płacenia danin, a częścią tych świadczeń niejednokrotnie bywały gęsi. Dlatego na dworach w tym dniu królowała gęsina. Bogatsi gospodarze zapraszali na uczty uboższych sąsiadów, by wzorem świętego Marcina dzielić się jadłem i winem. W Polsce Dzień Świętego Marcina zbiega się z obchodami Dnia Niepodległości, zatem pieczona gęś stała się atrybutem tego święta. 


Restauracja 6/2020, SMAKOŁYKI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail