Jak pandemia zmienia przyzwyczajenia gości gastronomii w Niemczech, Belgii i Holandii?
 
 Jak pandemia zmienia przyzwyczajenia gości gastronomii w Niemczech, Belgii i Holandii?
badania rynku

2020-11-15

W Niemczech tylko co siódma osoba boi się koronawirusa w restauracji, a w Belgii tylko co dziesiąta. Największy strach przed infekcją występuje w Holandii. Portal FoodService.de opublikował wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej w Niemczech, Holandii i Belgii dla Lightspeed, dostawcy rozwiązań handlowych omominchannel. Pod koniec października przebadano około tysiąca osób.

 building 4390141 640

O tym, że coraz mniej osób decyduje się na wyjście do lokalu świadczą nie tylko wyniki sprzedaży w tym kraju. Według opublikowanego przez FoodService.de sondażu od początku pandemii prawie połowa ankietowanych w Niemczech nie była w restauracji. Liczba ta była tylko nieznacznie wyższa w Holandii. Szwajcarzy najrzadziej sugerują się doniesieniami o pandemii w kontekście wyjść do restauracji. Ponad jedna czwarta nadal wychodzi przynajmniej raz w miesiącu, nawet podczas pandemii.

Rosną dostawy

Wiadomo już, że w czasie pandemii, a zwłaszcza podczas lockdownu, oferty dostaw wzrastają. Ponad jedna trzecia ankietowanych w Niemczech częściej zamawia dostawę lub odbiór,  a 13 proc. z nich wręcz wspiera lokalną gastronomię. W żadnym innym kraju liczba ta nie jest wyższa. Z drugiej strony dwie trzecie Holendrów nie zmieniło swoich zachowań i zamawia dania z dostawą tak często, jak przed wybuchem pandemii. Fine dining jednak nie może skorzystać na trendzie dostaw. Niemal połowa respondentów w Niemczech (49%) nie wyobraża sobie zamówienia z dostawą w gwiazdkowej restauracji, bo to po prostu nie byłoby to samo. Niemniej jednak 16% nadal rozważałoby to, gdyby doszło do obniżki ceny.

Pandemia zmienia doznania

Dla wielu ankietowanych doświadczenia w restauracji są najważniejsze. Prawie 39 proc. niemieckich respondentów wskazało ten aspekt jako największą zmianę w żywieniu. Jest to również najczęściej wymieniana odpowiedź w Holandii (34%) i Szwajcarii (38%). Z drugiej strony prawie jedna piąta respondentów w Szwajcarii uważa, że ​​chodzenie do restauracji jest teraz jeszcze przyjemniejsze. Stosowaniem zasad higieny i odległości w restauracjach związanych z przeciwdziałaniem pandemii najbardziej zirytowani są goście z Niemiec (22%), a najmniej Belgowie (7%). W Niemczech tylko co siódma osoba boi się koronawirusa w restauracji, a w Belgii tylko co dziesiąta. Największy strach przed infekcją występuje w Holandii: 18 procent respondentów w tym kraju się jej obawia.

Gotowanie w domu na Święta Bożego Narodzenia

Niestety, badanie ujawnia również ponure perspektywy dla biznesu bożonarodzeniowego. Jedynie nieco ponad 6 proc. Niemców planuje odwiedzić restaurację. Natomiast prawie 90 proc. chce wrócić do tradycji i gotować dla siebie w domach. To najwyższy wynik we wszystkich czterech krajach. W Belgii odsetek ten jest najniższy i wynosi 75 proc., ale co dziesiąty z tych, którzy zostają w domu, planuje zamówić jedzenie do odbioru w święta.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail