Noma najlepszą restauracją świata
 

 
Noma najlepszą restauracją świata

2014-04-30

Po roku nieobecności na pierwszym miejscu duńska Noma odzyskała tytuł najlepszej restauracji świata w rankingu World’s 50 Best Restaurants kosztem hiszpańskiej Celler Can Roca.

3980b964
The World’s 50 Best Restaurants


Noma jest już od dziewięciu lat na liście najlepszych restauracji świata. Trzy lata w 2010, 2011 i 2012 roku wygrywała konkurs World’s 50 Best Restaurants.
W zeszłym roku, dwa miesiące przed ogłoszeniem wyników, ponad sześćdziesięciu gości restauracji zachorowało z powodu norowirusa, wywołującego zapalenie żołądka i jelit. Wygląda na to, że właśnie to zdarzenie było powodem, dla którego restauracja na rok straciła tytuł najlepszej na świecie.

Szefem kuchni i właścicielem Nomy jest René Redzepi, który w świecie kulinarnym rozpoznawalny jest za swoją orginalność i promowanie kuchni nordyckiej. Redzepi bardzo przywiązany jest do detalów,eksperymentuje z fermentacją.

Skandynawskie podejście do kuchni od lat uchodzi za najbardziej nowatorskie. Kolejną restauracją na liście z tego rejonu świata jest szwedzka Fäviken (na miejscu 19). Szefem kuchni jest Magnus Nilsson’s, a restauracja usytułowana jest w nadmorskim Järpen. Na liście jest od trzech lat, w zeszłym roku była oceniona na 34 miejscu, a więc skok o piętnaście jest ogromnym sukcesem. Od trzech lat jest obecna także sztokholmska restauracja Frantzén (miejsce 23). Duńska restauracja Geranium jest na miejscu 42.

W zeszłym roku na pierwszym miejscu była hiszpańska restauracja El Celler de Can Roca. Prowadzona jest przez trzech braci. Na uwagę zasługuję Jordi Roca, który w tym roku wygrał tytuł Najlepszego Cukiernika Świata w konkursie World’s 50 Best Resturants. Jordi znany jest z kreatywnego podejścia do deserów, a także niewiarygodnych umiejętności i precyzji. Na tegorocznej liście najlepszych restauracji świata jest siedem lokali z Hiszpanii. Trzy z nich są w pierwszej dziesiątce: El Celler de Can Roca (miejsce 2), Mugaritz (miejsce 6), Arzak (miejsce 8). Nową restauracją z półwyspu Iberyjskiego w tym roku jest Azurmendi z Larrabetzu niedaleko Bilbao (na miejscu 26).
W konkursie znalazły się trzy włoskie restauracje. Najlepsza, podobnie jak rok temu, zajmuje Osteria Francescana. Pierwszy raz w historii konkursu Wielka Brytania ma dwie restauracje w pierwszej dziesiątce. Heston Blumenthal zajmuje 5 miejsce, czyli o dwa oczka więcej niż rok temu, a The Ledbury zamyka pierwszą dziesiątkę (rok temu miejsce 13)

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail