Kondrat Wina Wybrane 2020 ze wzrostem sprzedaży w ubiegłym roku
 
 


wino

Kondrat Wina Wybrane 2020 ze wzrostem sprzedaży w ubiegłym roku

2021-02-23

Firma Kondrat Wina Wybrane zanotowała w 2020 roku wzrost sprzedaży o 37%. Konsumenci najchętniej wybierali wina za ok 30 zł.

Kondrat raport2020 1

  - Rok 2020 był zdecydowanie inny niż poprzednie lata. Sprzedaż w naszej sieci po raz pierwszy opierała się głównie na klientach detalicznych. W detalu zanotowaliśmy wzrost na poziomie 49%. Pozostałe gałęzie tj. HoReCa i B2B odnotowały spadki. Najlepiej sprzedawały się tytuły do 30 złotych. Ich aktualny udział w sprzedaży ogółem to 67% i jest to o 4% więcej niż w 2019 roku. Wina w cenie powyżej 50 zł zanotowały spadek udziału o 2%. Wahania na rynku walutowym w pierwszej połowie ubiegłego roku wpłynęły na obniżenie marży, co w konsekwencji zmniejszyło dochód ze sprzedaży ogółem. – podsumowuje Anna Sułek, dyrektor zarządzająca Kondrat Wina Wybrane.

 Białe czy czerwone?

Według raportu Kondrat Wina Wybrane udział w sprzedaży win czerwonych pod względem wartościowym, w 2020 roku wyniósł 57%, win białych 40%, a win różowych 3%. Podobnie wygląda udział ilościowy. Na wzrost zainteresowania kategorią win czerwonych wpłynęła przede wszystkim zwiększona aktywnością klientów w marcu i grudniu na co m.in. miały wpływ zaostrzone obostrzenia związane z pandemią połączone z prawidłowością na zwiększone zainteresowanie winami czerwonymi w okresie jesienno-zimowym.

Wina wytrawne zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowym mają największy udział w sprzedaży (87%), wina półwytrawne 6%, półsłodkie 5% a słodkie 2%. Największą popularnością wśród win czerwonych cieszą się jednoodmianowe: primitivo, tempranillo, cabernet sauvignon,  malbec i syrah. Wśród win białych to: sauvignon blanc, macabeo, pinot grigio, viognier

i chardonnay.

Według raportu Kondrat Wina Wybrane wino największym zainteresowaniem cieszy się w województwie mazowieckim. Wysoko plasują się również dolnośląskie, pomorskie i małopolskie. Klienci specjalistycznych sklepów winiarskich mieszkają głównie w dużych miastach. Oprócz Warszawy jest to przede wszystkim Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Katowice i Poznań.

Wina musujące z niezmienną popularnością

Ważną pozycją w ofercie Kondrat Wina Wybrane stanowią też wina musujące. W ubiegłym roku ich udział ilościowy i wartościowy wynosił tyle samo co w 2019 roku tj. 7%. Prym wiodą cava oraz prosecco, na co ma przede wszystkim wpływ ich przystępna cena. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również polskie
pet-naty, czyli wina musujące wytwarzane metodą pradawną, gdzie musowanie bierze się z fermentujących
w butelce drożdży, których nie usuwa się w przeciwieństwie do metody tradycyjnej.

- Końcówka 2020 roku pod względem sprzedaż win musujących była rekordowa w całej historii firmy - podsumowuje Anna Sułek, dyrektor zarządzająca Kondrat Wina Wybrane.  Wina z Włoch, Francji i Hiszpanii najpopularniejsze. Wzrost zainteresowania winami portugalskimi.

Od wielu lat wina hiszpańskie, włoskie i francuskie cieszą się  największą popularnością wśród klientów Kondrat Wina Wybrane.  W ubiegłym roku wina włoskie wyprzedziły pod względem sprzedaży wina hiszpańskie, które przez wiele lat były na pierwszym miejscu wśród najchętniej kupowanych tytułów. Udział win włoskich
w sprzedaży zarówno pod kątem sprzedanych butelek jak i wartości w 2020 roku wynosił 30%.

- Preferencje konsumentów pokrywają się z najbardziej popularnymi kierunkami enoturystycznymi. W ubiegłym roku ze względu na pandemię odbyły się jedynie dwa wyjazdy w ramach projektu „Misja Wino”.Wierzymy jednak, że w tym roku będziemy mogli kontynuować projekt już bez przeszkód. W planach mamy m.in. Toskanię, Umbrię, Marche, Bordeaux i Gaskonię. - wyjaśnia Małgorzata Sułek, Kondrat Wina Wybrane.

 Szkolenia i degustacje online pandemicznym hitem

- Ubiegły rok upłyną nam pod znakiem rozwoju działalności szkoleniowej w sieci. Obostrzenia nie pozwoliły nam na organizację spotkań stacjonarnych, dlatego rozszerzyliśmy naszą ofertę o szkolenia online. Korzystali z nich zarówno klienci indywidualni jak i firmy w ramach spotkań integracyjnych. Webinary prowadzone są w taki sposób, by rozwinąć zarówno umiejętności teoretyczne jak i praktyczne. Od początku istnienia firmy edukacja była jednym z jej priorytetów. Szkolenia online stały się ważnym elementem naszej działalności
i pozostaną w ofercie. - Mikołaj Kondrat, Prezes Kondrat Wina Wybrane.

 Jakie wina będą sprzedawały się najlepiej w 2021 roku?

Według ekspertów z firmy Kondrat Wina w 2021 roku wyraźnie wzrośnie zainteresowanie winami polskimi
i z Nowego Świata. Konsumenci wraz z rosnącą wiedzą o produkcji wina interesują się także m.in. winami ekologicznymi i wegańskimi. Nie słabnie również moda na wina musujące i koktajle na bazie tego trunku więc na pewno w tym roku sprzedaż „bąbelków” także będzie wysoka. Coraz bardziej lubimy też wina w wygodnych opakowaniach typu Bag-in-Box o pojemności od 3 do 5 l.

- W  związku z dużym zainteresowaniem winami polskimi, w tym roku rozszerzymy ofertę o nowe tytuły. Niebawem na półkach pojawią się również nowości z mniej znanych regionów winiarskich, jak np. Majorka.
W 2020 roku znacznie wzrosła nam także grupa koneserów rzadkich i drogich win, dlatego niebawem pojawią się u nas kolejne pozycjez Bordeaux i Burgundii. – podsumowuje Mikołaj Kondrat, Prezes Kondrat Wina Wybrane.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail