Jak sobie radzi gastronomia w Polsce rok po wybuchu pandemii? Raport Briefly
 








 







Jak sobie radzi gastronomia w Polsce rok po wybuchu pandemii? Raport Briefly

Minął rok od wybuchu pandemii w Polsce i bardzo trudny czas dla gastronomii. Prawie połowa lokali z szeroko rozumianej branży gastronomicznej i eventowej zawiesiła działalność lub została zlikwidowana.

Na początku marca 2021 r. – do momentu ponownego lockdownu widoczny był wyraźny podział na trzy segmenty w szeroko pojętej branży HoReCa i eventowej: restauracje i kawiarnie – większość (60 proc.) działała na wynos, kluby i przestrzenie eventowe – większość (70 proc.) zawiesiła działalność, hotele – większość (84 proc.) działała zgodnie z reżimem sanitarnym. W czym zatem upatrywać nadziei? – Polacy są spragnieni wyjścia z domów i ponownego otwarcia lokali rozrywkowych. W ciągu minionych 12 miesięcy restauracje i kluby opublikowały najpopularniejsze posty w mediach społecznościowych w maju 2020 r., gdy informowały o otwarciu po pierwszym lockdownie. Lokale otrzymują pozytywne sygnały od klientów i bardzo liczą na „popyt odroczony” – komentuje Tomasz Szczęśniak, współzałożyciel i prezes portalu Briefly, który stworzył raport o stanie polskiej gastronomii na podstawie przeprowadzonych badań rynku. Zebrano informacje na temat 430 lokali gastronomicznych i eventowych. W raporcie posłużono się także informacjami z mediów społecznościowych i stron internetowych analizowanych obiektów, wypowiedziami przedstawicieli lokali oraz statystykami portalu Briefly – wyszukiwarki i platformy do rezerwacji lokali na imprezy okolicznościowe. 

rs 2020 06cd 01

 

Trudny czas dla branży

Z raportu wynika m.in., że jedynie 5 proc. lokali zdołało całkowicie zmienić profil działalności, by móc dalej funkcjonować w epidemicznej rzeczywistości. Zazwyczaj polegało to na rozpoczęciu cateringu w dostawie lub zamiast organizowania przyjęć okolicznościowych – na wynajmowaniu przestrzeni do pracy biurowej (szkolenia, warsztaty). – Pierwsze zamknięcie, które wywołało totalny szok (lockdown był wówczas całkowity), oraz drugie, październikowe, gdy zostaliśmy z towarem dopiero co kupionym. Zamknięcie było w piątek, a towary na weekend przywozimy w czwartek – mówi Ewa Urbańska z klubu Czerwony Fortepian z Kielc. – To było nie tylko nieprzyjemne, ale też dla nas bardzo kosztowne – ocenia. W podobnym tonie wypowiada się Maciej Marks, współwłaściciel Klubokawiarni Jaś i Małgosia z Warszawy: – Ostatnie 12 miesięcy przyniosło spadek obrotów o 40-80 proc. i zysków o 50-90 proc. Psychicznie najtrudniejsze były ostatnie dni przed pierwszym zamknięciem – wówczas nastąpił gwałtowny spadek sprzedaży bez perspektyw na polepszenie sytuacji. 

rs 2020 06cd 02

Rynek dostaw jedzenia wygrywa

Do marca 2020 r. restauracje (z wyjątkiem np. pizzerii) nie inwestowały w promowanie ofert na wynos. Nie był to segment działalności, który przynosił zyski porównywalne z serwowaniem jedzenia na miejscu. Epidemia i zamrożenie gospodarki wymusiły skokowy wzrost liczby lokali, które oferują dania na wynos i z dostawą. Rynek dostaw jedzenia jest z pewnością największym (i raczej jedynym) zwycięzcą okresu pandemii. Ale wobec wysokich prowizji największych platform restauratorzy próbują zachęcić klientów do odbiorów osobistych. Oferują zniżki przy odbiorze osobistym, a czasem wprost proszą klientów o zamawianie bezpośrednio – z pominięciem pośredników. 

rs 2020 06cd 03

Wsparcie – realne czy nie?

Dla branży gastronomicznej ratunkiem są sprzedaż na wynos i z dostawą, pomoc publiczna i samorządowa (zwolnienia pracowników z ZUS, dotacje do pensji z tarcz antykryzysowych, obniżki czynszów i opłat), współpraca z instytucjami finansowymi (odroczenie spłat kredytów, niskooprocentowane kredyty pomostowe). Branża eventowa praktycznie polega wyłącznie na dotacjach i ulgach państwowych. Wśród przedstawicieli lokali opinie na temat pomocy państwa są podzielone. Jedni twierdzą, że wartość pomocy państwowej, obok uruchomienia sprzedaży na wynos i w dostawie, pozwoliła utrzymać działanie lokali bez konieczności czasowego zamknięcia. Inni zwracają uwagę, że ich lokale działały na 25 proc. swojej możliwości, jednak nie otrzymali żadnej pomocy od państwa. Są też tacy, którzy zauważają, że pomoc ze strony państwa w skali makro brzmi imponująco, ale w skali małych firm i realnego pomagania to śmieszna sprawa. Pełny raport można znaleźć na stronie https://askbriefly.com/blog/restauracje-kluby-hotele-rocznica-pandemii-w-polsce/

rs 2020 06cd 04

 

rs 2020 06cd 05


Restauracja 1/2021, RYNEK
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail