Sprawne wyciągi Marzenia a rzeczywistość
 
 Sprawne wyciągi Marzenia a rzeczywistość

Dobrze zaprojektowana i prawidłowo wykonana instalacja wentylacji nie jest gwarantem optymalnych warunków komfortu i zdrowia dla przebywających w pomieszczeniu osób. Wymaga jeszcze prawidłowej eksploatacji oraz konserwacji i czyszczenia.

rs 2020 06cd 38

Najczęściej złe samopoczucie i związane z tym choroby użytkowników danego lokalu czy pomieszczenia związane są z niewłaściwymi parametrami nawiewanego świeżego powietrza i nieprawidłowym odciągiem powietrza zanieczyszczonego. Przyczyną są głównie zanieczyszczone kanały wentylacyjne. Na stopień zabrudzenia instalacji w systemach wentylacyjnych ma wpływ również jakość zastosowanych filtrów i ich zabrudzenie. 

Skąd te zanieczyszczenia?

Szybkość zanieczyszczenia, w zależności od lokalizacji i przeznaczenia obiektu, jest zmienna. Nawet nowo zainstalowane przewody nie są pozbawione zanieczyszczeń. Powstają one głównie podczas prac instalacyjnych. Należy również wziąć pod uwagę, że system wentylacyjny może być wtórnym źródłem zanieczyszczeń i tworzyć własne środowisko do rozwoju szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów. Są to m.in. produkty procesów korozji metali i materiałów budowlanych, w tym izolacji, oraz mikroorganizmy powstające wokół ognisk wilgoci. Szczególne znaczenie ma to w razie stosowania systemu recyrkulacji, gdyż wszystkie zanieczyszczenia, pyły, kurz, tłuszcz itp. zbierane z całego budynku będą się kumulować właśnie w kanałach. Brak odpowiedniej higieny w przewodach prowadzi najczęściej do zmniejszenia wydajności nawiewu powietrza lub zmniejszenia prawidłowości działania odciągu powietrza tłustego. Zabrudzone filtry, wymienniki, wentylatory oraz zmniejszone przekroje kanałów wentylacyjnych pogarszają bowiem skuteczność tych urządzeń, co równocześnie zwiększa koszty eksploatacyjne, a także stwarza realne zagrożenie np. pożarowe. 

Czyszczenie wentylacji – rzeczywistość

Wieloletnie doświadczenie w zapewnianiu higieny instalacji wentylacyjnych skłoniły nas, jako jedynych w Polsce, do zaoferowania bezpłatnych audytów stanu higienicznego układów wentylacyjnych. Celem tej inicjatywy było skonfrontowanie z rzeczywistością tezy, że zarządcy budynków nie mają świadomości konieczności mechanicznego czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Uważają , że sam fakt posiadania wentylacji jest wystarczający i bezobsługowy. Niestety wyniki bardzo szybko potwierdziły tę tezę. Na podstawie zebranych danych zarządców i właścicieli obiektów (niezależnie od przeznaczenia tychże) podzieliliśmy na kilka podstawowych grup: 

tych, którzy nie chcą skorzystać z audytu ze względu na przekonanie o braku konieczności czyszczenia wentylacji,

tych, którzy nie chcą skorzystać z audytu, bo nie uwzględnili w budżecie kosztów...


Restauracja 1/2021, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail