Polska edycja konkursu Les Chefs en Or rozstrzygnięta
 
 


konkursy

Polska edycja konkursu Les Chefs en Or rozstrzygnięta

2021-06-26

 

IK DONE 507Tomasz Jarmolski z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych z Bielska-Białej zwyciężył w tegorocznej polskiej edycji konkursu Les Chefs en Or zorganizowanej przez Transgourmet i Selgros Cash & Carry. Dwuetapowe zmagania oficjalnie zakończyły się 18 czerwca, w Instytucie Kulinarnym Transgourmet. Zwycięzca otrzymał 2 000 zł i statuetkę, a szkoła, w której na co dzień szlifuje swoje kulinarne umiejętności 3 000 zł w bonach na zakupy do Selgros Cash & Carry oraz puchar.

 Młodzi adepci sztuki kulinarnej mogli sprawdzić swoje umiejętności oraz powalczyć o wartościowe nagrody dla siebie oraz swoich szkół w polskiej edycji konkursu Les Chefs en Or. Warto podkreślić, że konkurs został zorganizowany mimo pandemii, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, a jesienne eliminacje odbyły się wyjątkowo w formule online. Młodzi kucharze mierzyli się na tym etapie z tematem „sztuka mięsa”. Zadaniem było przygotowanie dania na bazie dowolnie wybranego kawałka mięsa uwzględniając produkty oraz tradycje kulinarne regionu, z którego pochodzą zawodnicy. W wyniku tych zmagań wyłoniono dziewięciu najlepszych uczniów ze szkół gastronomicznych z całej Polski.

W finale, który odbył się w Instytucie Kulinarnym Transgourmet uczestnicy konkursu przygotowywali potrawy na bazie selera. O tym jaki produkt zostanie wzięty na warsztat przez młodych kucharzy zdecydowali internauci, w głosowaniu na profilu Facebook Instytutu Kulinarnego Transgourmet, wybierając między łososiem, perliczką i selerem.

 Po zaciętej rywalizacji, która wymagały nie tylko umiejętności, wiedzy, ale i wyobraźni, zwyciężył Tomasz Jarmolski z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej. Danie, które zapewniło mu pierwsze miejsce na podium to strudel z selera z jabłkiem, żurawiną, kolendrą i palonym masłem. Obok znalazł się bombon z kaszanki w panko, grasica smażona na maśle, mizeria z karmelizowanym rabarbarem oraz sos demi glace z wiśniami w żelu, ziarnami kawy i korzennymi przyprawami.

 - Seler był dla mnie wyzwaniem, to dość trudne warzywo i osobiście nie jest moim ulubionym. Jednak ostatnio inspirują mnie jarzyny, szczególnie te niepopularne, dzikie zioła i rośliny jadalne. Sporo eksperymentuję i próbuje różnych połączeń w kuchni, dzięki czemu wykonałem danie finałowe, z którego jestem zadowolony i które zapewniło mi wygraną. Talerz, który przygotowałem na początku powstał na papierze. To mój sposób pracy nad nowymi kompozycjami. Najpierw szkicuję i maluję, bawię się składnikami a następnie dopracowuję je. Bardzo chciałem, żeby seler w moim daniu był zapieczony w cieście, w związku z tym, że lubię także cukiernictwo zdecydowałem się na podanie go w strudlu w lekko słodkim wydaniu – mówi Tomasz Jarmolski.

W skład jury, które oceniało młodych kucharzy weszli: Jan Kuroń – autorytet kulinarny, absolwent legendarnej szkoły Le Cordon Bleu, Jarosław Uściński - prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Andrzej Drus - manager Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Marek Burkacki – szef kuchni Instytutu Kulinarnego Transgourmet.

 - Konkurs Les Chefs en Or to absolutnie fantastyczny projekt i inicjatywa. Po pierwsze, jest to wsparcie gastronomii poprzez realne działania, ale także dostrzeżenie młodych adeptów sztuki kulinarnej ze szkół gastronomicznych i pomoc w rozwinięciu im skrzydeł. Wszystko to na światowym poziomie realizacji i w bardzo przyjemnej atmosferze – podsumowuje Jan Kuroń.

 - Bardzo cieszymy się, że mimo pandemii udało nam się przeprowadzić kolejną edycję konkursu Les Chefs en Or. To kolejny dowód naszego wsparcia dla branży. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie oczywiście tym, którzy stanęli na podium, gdyż tegoroczny poziom był bardzo wysoki. Cieszymy się, że możemy wspierać zapał i kulinarny talent każdego z nich. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ich sukcesów w kulinarnym świecie – mówi Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Transgourmet Polska, operatora marek Transgourmet i Selgros Cash & Carry. – Ważnym elementem jest także możliwość wsparcia szkół gastronomicznych. Dzięki temu możemy przyczynić się do rozwoju młodych kucharzy – dodaje.

 Była to już kolejna edycja konkursu kulinarnego dla uczniów szkół gastronomicznych organizowana przez Transgourmet i Selgros Cash & Carry. Poprzednia miała miejsce w listopadzie 2019 roku i także cieszyła się dużym zainteresowaniem 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail