Tłuszcz w diecie- prawdy i mity
 


 

trendy

Tłuszcz w diecie- prawdy i mity

2021-06-28

Wiele diet przekonuje do ograniczenia tłuszczu w diecie.Różnorodność porad, dotyczących zdrowego odżywiania, może przytłoczyć. Jest jednak jedna rzecz, co do której wszyscy eksperci żywieniowi nie mają wątpliwości: powinniśmy unikać "szybkiego" i przetworzonego jedzenia. Ale czy dlatego, że jest w nich tłuszcz? Ustalmy czy powinniśmy go w ogóle unikać, a jeśli nie, to dlaczego.

Co tak naprawdę sprawia, że niezdrowe jedzenie jest niezdrowe? Ludzkie ciało jest niesamowicie złożoną maszyną, której działanie wciąż starają się w pełni zrozumieć nawet najwięksi naukowcy. I być może wszyscy trochę za bardzo się na tym skupiamy. Sprawiliśmy, że bycie zdrowym stało się dużo bardziej skomplikowane, niż powinno być. Przez lata wydawało się, że jedyną słuszną drogą do optymalnego zdrowia, jest liczenie kalorii i spożycia tłuszczu oraz obliczanie makro i mikroelementów. Rzeczywistość może być o wiele przyjemniejsza. 

Jeśli myślisz, że jedzenie tylko „niskotłuszczowej” żywności jest kluczem do utraty wagi, nie jesteś sam: takie przesłanie głoszono wszem i wobec przez ponad pół wieku. Dziś mamy na ten temat lepszą wiedzę. Nasze ciała potrzebują tłuszczu, aby czuć się nasycone, w przeciwnym razie nasz mózg po prostu sygnalizuje nam, żebyśmy spożywali więcej kalorii, co może prowadzić do przybierania na wadze. Oprócz chudego białka i mnóstwa owoców i warzyw, wszystkie posiłki powinny zawierać źródło zdrowego tłuszczu. Można go znaleźć w orzechach, awokado i oliwie z oliwek. Czy to oznacza, że powinniśmy unikać tłuszczu zawartego w produktach, które uwielbiamy, np. w żółtym serze? Wszystko jest dla ludzi, tylko z umiarem. – Pamiętajmy także o wartościach odżywczych żółtego sera. – przypomina Ewa Polińska z MSM Mońki. – Ser jest także cennym źródłem witamin oraz składników mineralnych, zwłaszcza takich jak wapń czy witamina D – dodaje. Unikajmy natomiast przetworzonej żywności oznaczonej jako „niskotłuszczowa”, która zwykle zawiera duże ilości cukru.

Aktywność fizyczna jest kluczem do utrzymania zdrowej wagi, a nawet utraty kilogramów, jeśli to jest Twoim celem. Eksperci zalecają 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo (lub 75 minut intensywnych ćwiczeń, takich jak bieganie), aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i raka. Ale spędzanie godzin na bieżni może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, jeśli chcesz schudnąć. Długie okresy intensywnych ćwiczeń pobudzają wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu, który daje ciału sygnał, aby magazynowało tłuszcz. Dlatego zamiast maratońskich sesji cardio warto rozważyć treningi HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności), które okazały się skuteczne w utracie tłuszczu. Czym się wspomagać w walce o lepszą sylwetkę? Naszym sprzymierzeńcem może być żółty ser. – W serze znajduje się CLA, czyli sprzężony kwas linolowy (CLA) z rodziny kwasów omega-6 – wyjaśnia ekspert z MSM MOŃKI.  Poprzez zmniejszenie zawartości tłuszczu w organizmie pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Ci, którzy w ogóle nie ćwiczą, powinni natomiast spróbować dodać jakąkolwiek aktywność do swojej codziennej rutyny, nawet jeśli miałby to być tylko spacer wokół bloku.

Jak widać, zdrowy styl życia nie musi oznaczać ogromnych wyrzeczeń. W rejonach świata nazwanych „niebieskimi strefami”, gdzie ludzie żyją najdłużej i cieszą się przy tym nadzwyczaj dobrym zdrowiem, nie spożywa się żadnych tajnych mikstur. Mieszkańcy tych stref jedzą niewielkie ilości pełnotłustych produktów mlecznych, w tym sera oraz duże ilości owoców, warzyw, roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych, oliwy z oliwek i owoce morza. Warto brać z nich przykład


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail