Żywność mrożona bardziej popularna niż kiedykolwiek
 


 

trendy

Żywność mrożona bardziej popularna niż kiedykolwiek

2021-06-29

Mrożona żywność na dobre zagościła na stołach Polaków i zyskuje kolejnych zwolenników. Od momentu wprowadzenia pierwszych obostrzeń do maja ub.r. jej sprzedaż wzrosła o 15 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Polacy dostrzegają zalety mrożonych produktów, którymi są m.in. naturalna metoda konserwacji żywności, zachowanie wysokich wartości odżywczych, wygoda przechowywania czy ograniczanie marnowania żywności. Rodzimy rynek rośnie i jak zapowiadają eksperci – nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

Rynek żywności mrożonej od lat notuje stabilne wzrosty. Według raportu Gemius, Polacy rocznie kupują 92 mln kg produktów tego typu, wydając na nie około 770 mln zł. Mrożone warzywa i owoce są obecne w menu prawie 70 proc. gospodarstw domowych. Pozytywnego trendu nie przerwała pandemia: w czasie lockdownu (okres od początku obostrzeń do połowy maja ubiegłego roku) odnotowano wzrost sprzedaży mrożonych produktów tj. owoce, warzywa, ale również gotowe dania, ryby, mięso, na poziomie 15 proc. w stosunku do analogicznego sprzed roku. Na wysokim poziomie stoi nie tylko zapotrzebowanie na produkty o dłuższym terminie przydatności, ale także ich produkcja. Zgodnie z danymi prezentowanymi przez GUS, w 2020 roku wyprodukowano nad Wisłą 511 tys. ton warzyw mrożonych, co stanowiło 97,9 proc. produkcji z tego samego okresu roku 2019 oraz 329 tys. ton mrożonych owoców (włączając orzechy) – czyli 91,8 proc. poziomu produkcji w tej kategorii w roku 2019

Wzrosty w kategorii żywności mrożonej wyraźnie wskazują na to, że Polacy coraz chętniej wybierają ją do przygotowania codziennych posiłków oraz dostrzegają jej zalety. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat aż 46,3 proc. respondentów stwierdziło, że decyduje się na tego typu produkty, ponieważ mrożenie stanowi naturalną metodę konserwacji żywności. Coraz więcej konsumentów, zwłaszcza w czasie pandemii, zmieniło swoje nawyki żywieniowe i zaczęło zwracać uwagę na to, aby jedzenie było nie tylko smaczne, ale także pełnowartościowe i zdrowe. We wspomnianym badaniu Biostatu 41,3 proc. respondentów wskazało, że doceniają mrożonki za to, że zachowują wartości odżywcze i walory smakowe przez długi czas. W odróżnieniu do świeżych owoców i warzyw, te w zamrożonej formie można bezpiecznie przechowywać od 3 do nawet 12 miesięcy. Kolejnym najpopularniejszym powodem, dla którego Polacy cenią mrożonki jest możliwość uniknięcia wyrzucania przeterminowanej żywności.

– Marnowanie jedzenia niestety wciąż jest dużym problemem nie tylko w naszym kraju, ale globalnie -twierdzi Stan McGowan z Foods Brothers, firmy założonej przez dwóch  pasjonatów jedzenia Andrzeja Kołosowskiego i Stana McGowa, którzy zawsze wierzyli, że dobra, naturalna, czysta żywność promuje zdrowy tryb życia, tworzy szczęśliwe doświadczenia i, co najważniejsze, świetnie smakuje. Firma istnieje od 2019 r. Wprowadzili na polski rynek roślinne „mięso” światowych marek. W ofercie polskiego startupu znajduje się mrożona żywność wegańska, w tym m.in. roślinne zamienniki mięsa mielonego, drobiu, wieprzowiny, wege burgery, klopsiki czy kiełbaski. Firma stawia na sprzedaż produktów premium dla HoReCa & Retail a także w detalu w licznych sieciach handlowych.

- W każdej sekundzie do kosza trafia 150 kg żywności, co rocznie daje prawie 5 mln ton wyrzuconego jedzenia. To, że społeczeństwo zauważa ten problem i podejmuje świadome kroki, które pozwalają go pomniejszać, to bardzo pozytywny znak dla naszej planety. Bardzo cieszy nas fakt, że żywność mrożona, która z niewiadomych powodów została owiana złą sławą, od kilku lat zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nic nie wskazuje na to, żeby popularność żywności mrożonej miała spadać. Jak pokazują dostępne raporty rynkowe, ale także obserwacje własne, konsumenci zaczęli doceniać mrożenie. Zmiany nawyków żywieniowych oraz pozytywna reakcja rynku na czas pandemii utwierdzają w przekonaniu, że kategoria ta będzie dalej się rozwijać – mówi Stan McGowan z firmy Foods Brothers. 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail