Bartłomiej Wójcik- zwycięzca konkursu World Class Poland
 


 

personalia

Bartłomiej Wójcik- zwycięzca konkursu World Class Poland

2021-07-27

2021 BWojcik MRock

Nigdy się nie poddawaj – z tą dewizą Bartłomiej Wójcik z Łodzi startował we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu barmańskiego World Class Poland. W szóstym krajowym finale wreszcie zdobył statuetkę i przepustkę na światowe zawody. Zmagania 22 kandydatów po raz pierwszy można  było zobaczyć online w formule reality show!

Bartłomiej Wójcik ma 39, za barem pracuje od 7 lat. Jest szefem baru w Spirit Bar, w łódzkim PURO Hotel. Pochodzi z Gubina (woj. lubuskie). Z wykształcenia jest fotografem, z tytułem magistra Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. W profesji barmana to samouk i wielki pasjonat. Umiejętności pogłębia m.in. obserwując mistrzów z kraju i zagranicy oraz uczestnicząc w konkursach. W World Class Poland jest weteranem – uczestniczył we wszystkich sześciu dotychczasowych edycjach i za każdym razem dotarł do samego finału. W swojej pracy umiejętnie łączy techniki barmańskie i kulinarne.

– Po pięciu startach w krajowych eliminacjach, łączeniu pracy i życia rodzinnego z przygotowaniami, w tegorocznym konkursie towarzyszyły wielkie emocje. Zawsze było tak blisko do tytułu. Chwilami byłem bliski rezygnacji. Dziś jestem ogromnie szczęśliwy, że się nie poddałem. Dziękuję wszystkim rywalom, którzy mocno podbili poziom konkurencji i konkursowych emocji. Na pewno będzie to bardzo ciekawe widowisko – powiedział Bartłomiej Wójcik, Barman Roku World Class Poland 2021, finalista globalnych zawodów World Class. 

World Class to najbardziej prestiżowy konkurs barmański globu. Każdego roku ponad 10 000 barmanów na sześciu kontynentach przechodzi przez sito krajowych eliminacji, by wziąć udział w światowym finale. W Polsce konkurs odbywa się od 2015 roku. Od tamtej pory po tytuł polskiego Barmana Roku sięgnęli: Maciej Mazur (2019), Marcin Kruk, Janusz Lemiesz, Paweł Rodaszyński i Mateusz Szuchnik (2015) – to dziś gorące nazwiska sceny barowej i koktajlowi influencerzy. W 2020 roku w związku z pandemią konkurs został odwołany. Po roku przerwy powrócił w nowej formule: barmańskiego reality show, który poprowadził dziennikarz i prezenter radiowy oraz telewizyjny, Maciej Rock.

Spośród internetowych zgłoszeń z całej polski, jury wybrało krajowych półfinalistów. W półfinale udział wzięło 22 barmanów i barmanek. Na podstawie konkursowych prezentacji sędziowie wyłonili zwycięzcę. – W tym roku barmani spotkali się w Cukrowni Żnin, z zachowaniem norm bezpieczeństwa, by pod okiem międzynarodowych sędziów zmierzyć się w sześciu konkurencjach. W rezultacie powstało kilka odcinków programu rozrywkowego, który jednocześnie pokazuje kuchnię zawodu barmana i wielkie emocje towarzyszące zmaganiom – relacjonuje Bartosz Paśko, koordynator polskiej edycji konkursu World Class.

Do tej pory fani kultury koktajlowej mogli obserwować krajowy finał konkursu na żywo w Warszawie. W 2021 roku, po raz pierwszy w historii wydarzenie ma formułę internetowego serialu. – Od lat widzowie zasiadają przed telewizorami lub monitorami, by obserwować grillowanie, blanszowanie, ale też krople potu na czołach uczestników kulinarnych reality shows. Czas na barmanów! Zamiast piekielnej kuchni, zobaczycie piekielnie trudne zadania barmańskie, wzloty, ale i upadki uczestników. Przekonacie się też, co kryje się za tajemniczą miksturą, którą podaje wam barman – mówi Maciej Rock, prowadzący program.

O tytuł Barmana Roku w krajowym półfinale i finale ubiegało się 22 najlepszych polskich barmanów i barmanek z 8 polskich miast, w tym aż 6 kobiet. Półfinaliści to utalentowani ludzie z wiedzą, pasją i entuzjazmem. Mają od 21 do 39 lat. Wśród nich są bardzo doświadczeni barmani nawet z 16-to letnim stażem, a także „młode wilki”, które szlify w profesji zdobywają od około 3 lat. Na co dzień pracują w koktajlbarach w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Opolu i Katowicach. W programie mierzą się z czasem i tremą, tworząc niezwykłe koktajle pod okiem międzynarodowej sławy jurorów oraz kamer. – W tegorocznej edycji o tytuł barmana roku ubiegało się w półfinale aż sześć kobiet, które były bardzo blisko sięgnięcia po najwyższe krajowe trofeum. To potwierdza, że mamy w kraju nie tylko świetnych barmanów, ale też genialne kobiety-barmanki, odnoszące sukcesy w profesji, która stereotypowo bywała przypisywana mężczyznom – dodał Bartosz Paśko.

Zmagania konkursowe najlepszych barmanów w krajowej edycji World Class 2021 można zobaczyć w formie sześcioodcinkowego reality show, na stronie www.worldclass.onet.pl. Więcej o konkursie na www.facebook.com/worldclasspoland/

2021 world class dzien3 tanqueray sociale 48

Wszyscy półfinaliści World Class Poland 2021

GDAŃSK

Angelika Leśniewicz, Salty Bar, Gdańsk

Aleksander Pelowski, Mała Sztuka, Gdańsk

Dawid Skrzypek, Treinta y Tres, Gdańsk

Aneta Wawrzyniak, Salty Bar, Gdańsk

 

KRAKÓW

Alicja Bączyk, TAG., Kraków

Krzysztof Kalita, Kraina Szeptów, Kraków

Artur Kozłowski, TAG., Kraków

Cezary Nowak, TAG., Kraków

Łukasz Ogórek, Opus Lounge Bar, Kraków

Grzegorz Pikulski, NEON, Kraków

Piotr Szreniawski, Better CUT, Kraków

Alexander Wolańczyk, Better CUT, Kraków

 

WARSZAWA

Daniel Błaszczyk, Bank Club, Warszawa

Grzegorz Dąbrowski, Klar Cocktail Bar, Warszawa

Katarzyna Ferens, Lorneta Bar, Warszawa

Ewelina Figiel, Loreta Bar, PURO Hotel, Warszawa

Łukasz Plewka, Worek Kości, Warszawa

Uladzislau Tomchyk, Niewinni Czarodzieje 2.0, Warszawa

 

POZOSTALI

Davyd Ilinskyi, DoSopotu Club & Lounge, Katowice

Olga Palamarchuk, 2Pier Sushi House, Lublin

Alexander Pasieka, Prywatka Bydgoszcz

Bartłomiej Wójcik, Spirit Bar, PURO Hotel, Łódź


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail