13 września Międzynarodowy Dzień Czekolady
 


 


13 września Międzynarodowy Dzień Czekolady

2021-09-13

Bez kakao i czekolady nie wyobrażamy sobie życia. Czekoladki stanowią ulubiony upominek, bez nich nie ma świąt i uroczystości. Czekolada jest uwielbiana zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Dla tych pierwszych stanowi źródło energii i zabawy, dla tych drugich często bodziec do rozpalenia zmysłów i wyobraźni, bowiem od wieków znana jest, jako afrodyzjak. Do tego stopnia przeniknęła w świadomość kulturowa, że jest bohaterką książek i filmów, jak choćby słynna adaptacja książki o tym samy tytule.

Fotolia 11160772 Subscription L

Wszystko zaczyna się od kakao. Mistrzowie czekolady (chocolatiers) używają do produkcji swoich czekolad tylko najlepszych i wyselekcjonowanych ziaren kakaowca. Ojczyzną kakao jest Ameryka Środkowej i Południowa. W Ameryce Prekolumbijskiej kakao znane już było ok. 1000 lat p.n.e. Majowie czy Aztekowie popijali napoje przygotowywane z tego składnika. Dziś jednak dwie trzecie światowej produkcji tego surowca pochodzi z zachodniej Afryki, a dokładnie z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Wybór czekolad jest ogromny. W wielu krajach istnieją osobne sklepy, tylko i wyłącznie z czekoladą i wyrobami czekoladowymi takimi jak pralinki, ciastka, cukierki itp. Oprócz „koloru” czekolady tj. ciemnej pełnej kakao, mlecznej czy białej, istnieje cale mnóstwo wariacji smakowych, od słodkich waniliowych i mlecznych impresji, po przez smaki owocowe, orzechowe aż po wyrafinowane odmiany i na bazie trufli czy egzotyczne połączenia czekolady z papryczką chili a także jest już czekolada różowa zwana też rubinową.

IMG 1147

Najwykwintniejsze czekolady od tanich i masowych kuzynek różnią się zwłaszcza strukturą i konsystencją. Najlepsza czekolada ma być aksamitna, a w ustach ma rozpuszczać się delikatnie i pozostawiać po sobie jedwabisty woal. Na taki efekt ogromny wpływ ma cały proces wytwarzania i etapy jej produkcji. Te najdoskonalsze są przygotowywane długo, pieczołowicie i z dużą uwagą. Do dziś czekolady z najwyższej półki, to te które produkuje się w manufakturach na mniejszą skalę a nie taśmowo w wielkich fabrykach. Każda z takich firm, gdzie proces produkcji odbywa się ręcznie i z ogromna pieczołowitością, ma swoje własne tajemnice odnośnie receptur, a smak ich czekolad jest unikalny i nie do podrobienia

fot. Fotolia


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail