Brasserie Astoria w Sztokholmie – pięknie odrestaurowana zabytkowa przestrzeń
 
 


nowe miejsce

Brasserie Astoria w Sztokholmie – pięknie odrestaurowana zabytkowa przestrzeń

2021-09-16

W eleganckiej dzielnicy Nybrogatan, w jednym z „it spotów” Sztokholmu z początku XX wieku, otwarto restaurację Brasserie Astoria. Bogata aranżacja wnętrza tworząca widowiskową przestrzeń, doskonała kuchnia i świetna akustyka pomieszczeń sprzyjają spędzaniu tu czasu w różnorodny sposób, od spokojnego lunchu do zabawy w późnych godzinach nocnych.

Brasserie Astoria Rockfon 1 

W jednej z najbardziej eleganckich dzielnic Sztokholmu znajduje się budynek Astoria House, wzniesiony w latach 70. XIX wieku. Obecnie został on pięknie odrestaurowany i przekształcony w restaurację, którą otwarto w marcu 2021 roku. Przygotowując projekt wnętrz, firma Joyn Studio czerpała inspiracje z lat 20-tych, XX wieku, kiedy to działało tu kino Astoria. Stworzenie w restauracji kinowej atmosfery było zatem naturalnym punktem wyjścia. Praca w zabytkowym budynku wiązała się z wyzwaniami i przestrzeganiem wielu ograniczeń. Zachowane zostały niektóre istniejące mury i oryginalne detale architektoniczne oraz wnętrzarskie.

 Brasserie Astoria Rockfon 2

Rozłożona na dwóch piętrach restauracja o powierzchni 1500 m2 obejmuje kilka przestrzeni, które pozwoliły zespołowi zajmującemu się projektowaniem wnętrz na odkrywanie nastrojów i eksperymentowanie z doznaniami gości, przy jednoczesnym zachowaniu wspólnego tematu. Czerpiąc bezpośrednią inspirację z historii budynku stworzono projekt, który gra na kontrastach odwołując się do rustykalnej elegancji i zrelaksowanego, ale wesołego wnętrza.

Stonowane kolory nadają szyku

Brasserie Astoria, prowadzona przez Grupę Frantzén, z szefem kuchni Björnem Frantzénem na czele, to wytworna restauracja o międzynarodowym charakterze. Stare foyer kina służy w niej jako nowe wejście dla gości. Pierwszymi elementami, które rzucają się w oczy wchodzącym, są bogate kolory zastosowane również na suficie dzięki wykorzystaniu płyt Rockfon Mono Acoustic, drewniane kolumny, podłogi z mieszanki drewna i marmuru oraz wrażenie luksusu. Ważnym elementem jest tu oświetlenie, które uwydatnia zastosowane materiały i funkcje, kluczowe dla wystroju wnętrza, ale także tworzy funkcjonalną przestrzeń zarówno dla gości, jak i personelu. W wielu miejscach oprawy oświetlenia zostały pomalowane na ten sam kolor co sufit, co przyczynia się do silnego poczucia spójności całego wnętrza i tworzy doznanie spokoju oraz porządku. Ten prosty zabieg, dodaje wiele do ogólnego wrażenia tego unikalnego miejsca.

 Brasserie Astoria Rockfon 3

Ida Wanler z Joyn Studio mówi: „Wybierając sufit podwieszany w kolorach zielonym i czerwonym, inspirowaliśmy się detalami znalezionymi w oryginalnych wnętrzach. Rozwiązanie to bardzo dobrze pasuje do nowej przestrzeni. Wnętrze baru nie jest oświetlone światłem dziennym, dlatego chcieliśmy nadać tej przestrzeni własny charakter, wyrażony przez grę świateł i cieni oraz kolorów sufitów podwieszanych. Zastosowane kolory i design uzupełnione kwitnącymi roślinami dają poczucie ciepła, które można znaleźć np. w oranżerii lub szklarni”.

 Akustyka wspiera doznania gości

Będąc w restauracji, zwracamy uwagę na coś więcej niż tylko wspaniałe jedzenie czy ekscytujący wystrój wnętrza. Restauracja powinna też umiejętnie tworzyć wyjątkowe chwile. Dlatego tak ważne jest, aby goście siedzący przy jednym stole mogli się dobrze słyszeć, bez konieczności podnoszenia głosu. Niestety powszechnym zjawiskiem jest sytuacja, w której hałas panujący wokół wymusza coraz głośniejsze mówienie. Problem ten szybko eskaluje i prowadzi do jeszcze większego poziomu hałasu, a zjawisko takie znane jest jako efekt Lombarda.

 Brasserie Astoria Rockfon 4

Aby kontrolować akustykę w Brasserie Astoria z poszanowaniem oryginalnej architektury budynku, firma Joyn Studio zastosowała sufity Rockfon Mono Acoustic. Uzyskano akustykę, która wspiera różne funkcje pomieszczeń, towarzyszące im tempo wydarzeń i nastroje gości. Dlatego można tu zatańczyć w migoczącym i pulsującym barze, a jednocześnie, w sąsiednim pokoju, zasiąść do kameralnej kolacji dla dwojga i cieszyć się spokojnym otoczeniem przy świecach i światowej klasy posiłku.

Brasserie Astoria Rockfon 5 

„Z wieloletniego doświadczenia w projektowaniu kantyn pracowniczych, pomieszczeń socjalnych, sal spotkań, wiemy jak duży poziom hałasu generuje zagęszczenie setki ludzi na niewielkiej powierzchni. Użytkownicy, wykorzystując czas wolny i sposobność przeprowadzenia nieformalnych rozmów, potrzebują zapewnienia odpowiednich warunków ze strony akustyki. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie okładziny, która idealnie uzupełni design danego miejsca, nadając prócz oczywistych wysokich właściwości akustycznych – kameralny i przytulny charakter, czego najlepszym przykładem jest realizacja restauracji Brasserie Astoria, w której wykorzystano sufit Rockfon Mono w stonowanych kolorach” komentuje projekt Alicja Zielińska, architektka wnętrz w The Design Group

 

fot. materiał prasowy 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail