15 X Światowy Dzień Żywności
 


 
15 X Światowy Dzień Żywności

2021-10-15

Alarmujące prognozy naukowców, bijące rekordy wzrosty temperatury i coraz gwałtowniejsze zmiany pogodowe są wyraźnym ostrzeżeniem, że nadchodzą zmiany klimatyczne. To już nie jest pytanie „czy”, tylko „kiedy” odczujemy wyraźnie ich skutki. Jak podchodzą do tych kwestii Polacy i czy przekonują ich doniesienia medialne? W jakim stopniu jesteśmy gotowi do wyrzeczeń w imię powstrzymania zmian klimatycznych? Na te pytania odpowiemy w najnowszym raporcie „Czy Polacy są gotowi na uratowanie Ziemi” wydanym z okazji Światowego Dnia Żywności.

Zrzut ekranu 2021 10 12 o 17.27.41 

W 2030 ma zostać zrealizowanych 17 celów zrównoważonego rozwoju ustanowionych przez ONZ. Cele te dotyczą ochrony środowiska, ale także bezpieczeństwa żywnościowego, walki z ubóstwem, głodem, nierównościami oraz dążenia do podnoszenia poziomu edukacji. W 2021 roku Polska awansowała o 8 miejsc w rankingu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, wyprzedzając Kanadę, Wielką Brytanię i Szwajcarię. Oprócz zmian systemowych kluczowe jest podejście całego społeczeństwa, jego świadomość ekologiczna, właściwe postawy i działania mające na celu ochronę planety.

Mamy głębokie przekonanie, że kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa stanowi nadrzędny cel zrównoważonego rozwoju. Aby zmienić świat, musimy zacząć od siebie, poprzez zmianę codziennych nawyków jak i praktycznego podejścia do kwestii dbania o czystość naszej planet.y – mówi Beata Ciepła, prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Zmiany klimatu już dotyczą naszego życia. Fale upałów czy powodzie to nie jedyne manifestacje zmieniającego się świata. Już niedługo z półek sklepów znikną niektóre gatunki win z basenu Morza Śródziemnego, a czekolada i kawa będą bardziej rarytasem niż codziennością. Miejmy świadomość, że każdy wyrzucony kilogram jedzenia to czyjaś praca, zasoby planety, energia i woda. Na szczęście jest proste rozwiazanie tego palącego problemu! Wystarczy nie marnować żywności. To ważne, bo zmarnowanie jedzenie odpowiada za 10% emisji CO2e. To proste, zróbmy rachunek sumienia i podejmijmy wyzwanie niemarnowania. Skorzysta na tym nie tylko środowisko, ale także nasze portfele. - dodaje Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go.

Patrząc z perspektywy czasu, zmianie uległa zarówno świadomość Polaków, jak również podejście firm do kwestii ochrony środowiska. Coraz częściej działania dla planety stają się ważną częścią ich strategii biznesowej.

Jako marka świadoma swojego wpływu na kształtowanie zachowań konsumenckich, jesteśmy zaangażowani w liczne projekty, mające na celu promocję pro-ekologicznych zwyczajów konsumenckich. Przykładem takiego działania jest nasza ostatnia kampania pod hasłem „Sztuka niemarnowania”, w ramach której edukowaliśmy konsumentów w zakresie niemarnowania żywności. Inny przykład stanowi projekt edukacyjny „Ekomisja – nie marnuję”, który realizujemy wraz z Federacją Polskich Banków Żywności i dzięki któremu dotarliśmy z treściami edukacyjnymi na temat niemarnowania żywności już do 35 tys. uczniów z 205 szkół, zlokalizowanych w 12 województwach w Polsce. Wierzymy, że działając wielotorowo, możemy razem kształtować zachowania konsumenckie, przyjazne dla planety i jej zasobów. – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head Of Corporate Communications & CSR.

Wspólnie z marką Winiary pragniemy inspirować konsumentów do pozytywnych zmian. Dlatego realizując działania na rzecz środowiska, nie ograniczamy się do operacji naszej firmy. Staramy się również wspierać konsumentów w ważnych dla nich kwestiach. Znakomitym przykładem takich działań jest program Winiary „Pomagamy w gotowaniu i niemarnowaniu”, którego celem jest pomoc w ograniczaniu marnowania żywności w domach. Dzięki ciekawym ambasadorom i prostym wskazówkom na niemarnowanie, kampania cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych konsumentów. Pokazuje to, jak chętnie korzystają oni ze wsparcia, by zmniejszyć swój wpływ na środowisko. – komentuje Szymon Ulkowski, Kierownik ds. e-Business i Komunikacji Europy Centralnej i Wschodniej w Nestlé Polska.

Jak pokazują nasze badania wysoka jest również gotowość i chęć Polaków do zdecydowanych działań, w tym poniesienia kosztów finansowych i zmiany dotychczasowego stylu życia. Czy to oznacza gotowość do przeprowadzenia rewolucji proekologicznej w naszym kraju? W rozmowach z Polakami skupiliśmy się na szerokim spektrum tematów, począwszy od naszych nawyków komunikacyjnych, podejścia do energii atomowej po odpowiedzialną konsumpcję. 

Prezentacja raportu odbędzie się podczas wydarzenia organizowanego 15 października z okazji Światowego Dnia Żywności. Wyniki będą komentowane podczas panelu przez ekspertów z różnych branż: (handlu, produkcji, startupów).  

W trakcie eventu zostanie również poruszony temat ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.  Spróbujemy podsumować dwa lata obowiązywania tego aktu prawnego i ocenić jej wymierne skutki. Również podejmiemy dyskusję mającą na celu nakreślenie kluczowych zmian przy nowelizacji ustawy.

Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 12:00 i odbędzie w Marzycielach i Rzemieślnikach przy ul. Brackiej 25.

Jest ono otwarte dla gości (limit osób 30), po wcześniejszej rejestracji w systemie Evenea https://app.evenea.pl/event/SwiatowyDzienZywnosci2021/

Całość wydarzenia będzie transmitowana na profilu FB Banków Żywności.

Raport będzie można również pobrać ze strony internetowej FPBŻ https://bankizywnosci.pl/raport-sdz-2021/

Organizatorami są Federacja Polskich Banków Żywności oraz Bank Żywności SOS w Warszawie.

Wydarzenie wspierają partnerzy strategiczni: Miasto Warszawa/Kampania „Wiem, co jem”, Winiary, Lidl oraz partnerzy wspierający: Too Good To Go, Restaurant Club.

O Federacji Polskich Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 31 Banków Żywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera z supermarketów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, Domów Pomocy Społecznej, świetlic środowiskowych, noclegowni, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. Poza ratowaniem żywności Federacja zajmuje się edukacją i działaniami mającymi na celu wzrost świadomości ekonomicznych, społecznych i ekologicznych konsekwencji marnowania żywności wśród konsumentów.

WWW
Facebook

O Too Good To Go

Too Good To Go zrzesza użytkowników we wspólnej walce z marnowaniem żywności, łącząc klientów z miejscami, w których zostało nadwyżkowe jedzenie. Aplikacja wystartowała w Danii w 2016 roku i od tamtej pory zyskała ponad 44 miliony użytkowników w 16 krajach. Wśród partnerów Too Good To Go są m.in.: Auchan, Carrefour, Costa, czy sieć hoteli Accor i Scandic, Lindt, Starbucks, Pizza Hut, A. Blikle, North Fish, Massolit, Natura Cold Press, MOD Donuts i wiele innych.

 Misją Too Good To Go jest inspirowanie społeczeństwa i udostępnienie narzędzi do walki z marnowaniem jedzenia poprzez budowanie Ruchu Przeciw Marnowaniu Jedzenia, stworzonego, by wywrzeć wpływ na czterech płaszczyznach: Gospodarstw domowych, Przedsiębiorstw, Edukacji i Polityki.

Too Good To Go należy do grona B Corp, społeczności około 2600 certyfikowanych firm z różnych branż, stawiających pozytywny wpływ na świat ponad zyski. W tym gronie znajdują się takie znane marki jak Patagonia, Ben & Jerry’s czy Alpro. Obecnie certyfikat B Corp posiada tylko 500 firm w Europie.

Globalną CEO jest Mette Lykke, która wcześniej współtworzyła Endomondo.

Więcej na www.toogoodtogo.pl lub odwiedź nasze social media: Facebook, Instagram,  Twitter, YouTube, LinkedIn

fot. materiał prasowy 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail