Restauracja w zabytku i jej wystrój
 


 


Restauracja w zabytku i jej wystrój

Zabytkowa mozaika, piękne belki przysufitowe – niektóre restauracje mają głęboko ukryte atuty, o których nie wiedzą ani właściciele, ani klienci. W innych miejscach historia jest obecna wszędzie, a restaurator staje przed innym problemem: czy warto zachować to, co wymaga tyle pracy, i jak to zrobić?

rst 06 43456 243871

Szczególnie dziś, gdy wszystko można mieć od ręki, coraz częściej Polacy wychodzą ze znajomymi do restauracji, by przeżyć coś nowego lub znaleźć się w innym niż zwykle otoczeniu. Obiad, randka czy gala w zabytkowym młynie lub browarze – takie zaproszenie sprawia, że nadstawiamy ciekawie uszu. Zostanie zauważone pośród wielu innych. 

Historyczny wystrój a marketing i PR restauracji

We wnętrzu pracowni architektury wnętrz Madama w Warszawie zachowałam zabytkową posadzkę, drzwi, a nawet dawne piece kaflowe. W dobie masowości nie warto pozbywać się pięknych okuć czy kafli, jakich dziś już się nie produkuje. Taka dbałość o otoczenie w restauracji daje znać, że właścicielowi zależy na czymś więcej niż tylko na przychodach. Nie oszukujmy się – to może być również element strategii PR i marketingu. Polacy coraz bardziej doceniają swoje zabytki, nie tylko te sprzed kilkuset, ale i sprzed kilkudziesięciu lat. Nieprzemyślana decyzja restauratora, by wyburzyć zabytkowe mury lub usunąć całe historyczne wyposażenie, często kładzie się cieniem na reputacji lokalu. Mieszkańcy okolicy długo mogą tego nie wybaczyć, a przyjezdni będą rozczarowani, jeśli zauważą, że nie mają do czynienia z tym, co autentyczne. 

Zabytkowe mury... z wygody?

Czasem decyzja o pozostawieniu elementów zabytkowych nie jest heroiczna. Wręcz przeciwnie – tak jest po prostu taniej, niż gdyby pruć i łatać stare mury. Ciekawego przykładu w kontekście gastronomii dostarcza jedna z sieciowych kawiarni, która mieści się...Agata Frątczak

Restauracja 6/2021, STYL & DESIGN
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail