Czas pandemii – czas trudnych zadań i wyzwań
 


 


Czas pandemii – czas trudnych zadań i wyzwań

Pasjonat podróży i dobrej kuchni, biznesmen, restaurator, właściciel kilkunastu restauracji.
Artur Jarczyński opowiada, jak wygląda transformacja gastronomii wymuszona przez pandemię.

 rst 06 663480 191840

Spotykamy się w warszawskim Der Elefant. To pierwsza i jedyna restauracja w Polsce, która prosi gości o okazanie potwierdzenia szczepienia lub testu na koronawirusa. Jak goście na to reagują?

Nasi goście bardzo dobrze przyjęli tę decyzję. Nie było z ich strony żadnego narzekania. Wręcz przeciwnie, czują się dzięki temu bezpiecznie i komfortowo. 

Gość restauracji po ostatnich miesiącach jest inny? Bardziej zwraca uwagę np. na bezpieczeństwo?

Odnoszę wrażenie, że wszyscy byliśmy naprawdę spragnieni doświadczenia i emocji, jakie daje wyjście do restauracji. Od momentu ich ponownego otwarcia widać, jak chętnie goście do nas wracają i jak wyrażają z tego powodu radość. Co do zmian, to zdecydowanie mamy mniej gości z zagranicy. Polscy goście, zwłaszcza po pandemii, są bardziej oszczędni w wydatkach. 

Minionego lata dało się już słyszeć język angielski na ulicach Warszawy czy Krakowa.

Tak, ale to wciąż kropla w morzu. Od miesięcy nie są organizowane większe targi, konferencje itp., a takie wydarzenia niesamowicie napędzają rynek gastronomiczny. 

Wracając do okazywania w restauracji słynnego kodu QR z certyfikatem szczepień, dlaczego to w Polsce jest tak mało popularne, czy nie jest narzucone odgórnie tak, jak to się dzieje w innych krajach?

Aby coś zaakceptować, najpierw trzeba to zrozumieć. Przez wiele lat byłem typowym kierowcą, który nie zapinał pasów i było mi z tym wygodnie. Dopiero przykład moich dzieci, w ogóle niedyskutujących z tym nakazem, uświadomił mi, że pasy nie są skierowane we mnie i niczego mi nie ograniczają, a wręcz przeciwnie, są dla mojego dobra. Tak samo jest w przypadku maseczek, szczepień, testów. Dopóki tego sobie nie uświadomimy, wielu z nas będzie odbierało to jako coś „przeciwko mnie”. Pamiętajmy, że nie żyjemy tylko sami ze sobą czy swoją rodziną, ale w społeczeństwie, i jeśli jakiś kierunek jest dobry dla wszystkich, wybierzmy go wspólnie i idźmy w nim. 

rst 06 324032 950713

W branży gastronomicznej słychać głosy niezadowolenia i frustracji. Właściciele restauracji skarżą się na formy pomocy, inflację, a przede wszystkim długi lockdown.

Dziś jesteśmy zupełnie w innym punkcie, niż to było chociażby rok temu. Te kilkanaście miesięcy wstecz byliśmy bezbronni wobec wirusa. Nie było szczepionki czy leku na COVID-19. Media bombardowały nas liczbami i zdjęciami zmarłych osób. A służba zdrowia była niezwykle obciążona. To co rząd mógł innego zrobić? Lockdown był jedyną formą jakiejkolwiek ochrony i prewencji. Owszem, to były długie miesiące, ale w porównaniu z innymi...


Restauracja 6/2021, OD KUCHNI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail