Czy nadszedł już czas na drogie wina w karcie?
 


 
Czy nadszedł już czas na drogie wina w karcie?

Alkohol, tak jak inne produkty, drożeje. Wzrost cen nie wpływa jednak na sprzedaż najdroższych win. Branża produktów luksusowych jest odporna na kryzys. Wiedzą o tym właściciele restauracji fine diningowych.

rst 06 936312 912842

W wielu topowych polskich lokalach gastronomicznych znajdziemy znane, kultowe i drogie marki alkoholi, a długość karty nieraz przyprawia o zawrót głowy. Popatrzmy na to zjawisko z różnych perspektyw. 

Z perspektywy klienta

Dane opublikowane przez KPMG pokazują, że w 2020 r. (czyli w roku pandemii!) wzrósł majątek Polaków o 8,4 proc., a zapasy gotówki powiększyły się aż o 1/3. Według tego samego raportu, przybyło także osób, których wartość majątku netto wynosi ponad milion dolarów. W 2020 r. w Polsce mieszkało ich 134 tys., podczas gdy w 2017 – 62 tys. Klasa średnia rośnie jeszcze szybciej, a to ma wpływ na jakość życia i konsumpcję. Klient restauracji fine diningowej nie przychodzi do niej, aby oszczędzić pieniądze. Zwykle ma inny cel i do jego realizacji potrzebuje dobrego, a czasem wręcz bardzo prestiżowego alkoholu. Jeśli nie znajdzie go w karcie, będzie zawiedziony. 

Z perspektywy dystrybutora

Paweł Gąsiorek, prezes zarządu Domu Wina, jednego z najważniejszych importerów znanych marek, wyjaśnia, że trzeba odróżnić rynek win luksusowych, które kupowane są po to, aby je skonsumować, od rynku kolekcjonerskiego, na którym butelka wina jest inwestycją lub częścią zbiorów, a jej cena może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. – Z handlowego punktu widzenia wino, za które płacimy w restauracji kilkaset złotych za butelkę, to już jest segment superpremium – twierdzi Paweł Gąsiorek. W 2021 r. firma odnotowała wzrost sprzedaży w segmencie win kosztujących powyżej 360 zł za butelkę aż o 61,4 proc.!

Co się najlepiej sprzedaje

?...Witosław Stępień

Restauracja 6/2021, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail