Pierogarnia Stary Młyn na liście dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza
 

 


Pierogarnia Stary Młyn na liście dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza

2021-11-18

Toruńskie restauracje „Pierogarnia Stary Młyn” oraz „Pierogarnia Stary Toruń” zostały włączone do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza. Wyróżnienie przyznawane jest restauracjom i producentom, którzy w sposób szczególny dbają o zachowanie i rozwój lokalnych tradycji kulinarnych.

Wpisanie naszych pierogarni na liste Dziedzictwa Kulinarnego to dla nas ogromne wyroznienie Sandra Rybicka manager ds. Rozwoju Pierogarni Stary Myn 1

Od stycznia 2012 roku województwo Kujawsko-Pomorskie jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która zrzesza restauratorów, producentów i przetwórców z poszczególnych regionów Europy, którzy w sposób szczególny dbają o zachowanie i rozwój lokalnych tradycji kulinarnych. Włączenie do sieci Dziedzictwa Kulinarnego to ogromne wyróżnienie i rozpoznawalna w całej Europie oznaka jakości. – Tradycja w naszych pierogarniach jest na pierwszym miejscu – nie tylko, jeśli chodzi o przepisy. Dbamy o jakość naszych produktów, współpracujemy z lokalnymi dostawcami. Wpisanie naszych pierogarni na listę Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza to dla nas ogromne wyróżnienie i sygnał, że nasza praca ma szerszy sens, przyczynia się do kultywowania tradycji w regionie – mówi Sandra Rybicka, manager ds. Rozwoju.

Pomysł powołania Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego narodził się w połowie lat 90. w szwedzkim regionie Skania oraz na duńskiej wyspie Bornholm. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno władz, jak i przedsiębiorców – najpierw w Skandynawii, a niedługo później również w sąsiednich krajach. Obecnie do Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego należą różne regiony Europy – łączy je wspólny cel: promocja regionalnej żywności i wzmacnianie lokalnej tożsamości. Znakiem rozpoznawczym przynależności do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego jest biała czapka kucharska na niebieskim tle – miejsca opatrzone słynnym logiem oferują regionalne produkty oraz rozpowszechniają lokalne tradycje kulinarne.

Włączone na listę Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza Pierogarnia Stary Toruń i Pierogarnie Stary Młyn w swoim menu stawiają na łączenie tradycji ze szczyptą finezji.
– Pierogi kojarzone są silnie z naszą rodzimą tradycją, to jedno z najlepiej rozpoznawalnych dań polskich również za granicą. Zależy nam, żeby w naszych restauracjach każdy znalazł coś dla siebie, dlatego pierogi w naszych restauracjach interpretujemy na różne sposoby, historię łączymy z aktualnymi trendami  – dodaje Sandra Rybicka, manager ds. Rozwoju.

Specjalnością Pierogarni Stary Toruń  i Pierogarni Stary Młyn są pierogi z pieca. Niewiele osób wie, że właśnie taka forma przygotowywania tego dania najprawdopodobniej była pierwszą stosowaną na ziemiach polskich.

Aktualnie regionalna sieć Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza zrzesza 85 członków. Celem projektu jest promowanie regionalnych potraw i produktów, wspieranie współpracy lokalnych producentów żywności z restauracjami, a także wymiana wiedzy pomiędzy regionami członkowskimi. Stary Toruń i Stary Młyn to jedyne pierogarnie wpisane na listę Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza

fot. materiał prasowy

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail