Minister Niedzielski ogłosił "alertowy pakiet obostrzeń"
 

 


Minister Niedzielski ogłosił "alertowy pakiet obostrzeń"

2021-11-29

Od 1 grudnia zacznie obowiązywać tzw. pakiet alarmowych obostrzeń. Lokale gastronomiczne zmniejszą swoje obłożenie  z 75% do 50%. Nowe restrykcje  ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

ResizedImage600338 niedz konf zdj 1024x576

Minister Niedzielski wyjaśnił, że nowo obostrzenia związane są tak z czwartą falą pandemii, której apogeum właśnie osiągnęliśmy ale także z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa tkz. Omikron. - Chcę poinformować, że w związku z pojawieniem się nowej mutacji przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Ma on dać nam świadomość wagi tej sytuacji, gdy pojawia się nowe ryzyko - poinformował Adam Niedzielski.

W związku z tym 29 listopada rząd przyjął tzw. pakiet alertowy obostrzeń. Ma on dwa zasadnicze elementy: pierwszy to  uszczelnienia granic ( rząd wyda zakaz lotów do siedmiu krajów z Afryki, m.in. do RPA, także wydłużona zostanie kwarantanna do 14 dni dla podróżujących ze strefy non-Schengen, zaś możliwość zwolnienia z kwarantanny będzie najwcześniej po ósmym dniu po teście PCR- osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w UE, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie). 

Drugi element to zmniejszenie limitów. - Zmniejszamy limity z 75 proc. do 50 proc. zapełnienia w gastronomii, hotelach, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach - wyjaśnił Minister Niedzielski.

Zmniejszony zostaje także limit ze 150 do 100 osób dla imprez typu wesela, komunie, dyskoteki. W imprezach sportowych z 500 do 250. Ostatnia ważna zmiana - w punktach typu siłownia, strefa fitness, targi, konferencje, muzea podniesiony zostaje limit do 1 osoby na 15 m kw. 

Niedzielski podkreślił, że obostrzenia będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia. - Dajemy sobie taki 2,5-tygodniowy czas przede wszystkim na kompletowanie informacji związanych nową mutacją, ale też jednak chcemy zobaczyć, czy w tym okresie narzędziami tego typu udaje nam się przyspieszyć redukowanie fali, którą w tej chwili mamy, czyli doprowadzenie do jej wyraźnych spadków" - powiedział. 

Minister Zdrowia dodał, że zwiększone będą kontrole, a co za tym idzie kary i mandaty.  Minister zapytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator  ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, odpowiedział, że "to jest bardzo prosta sytuacja".

-Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy - odpowiedział Minister.  - Teraz pracujemy nad tym, aby do ustawy dokleić możliwość weryfikowania tego" - dodał szef Resortu Zdrowia.

Niemniej (...) postanowiliśmy, że zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że ta kwestia jest nieweryfikowana, że są przekroczone limity, to siłą rzeczy to jest podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą - podkreślił minister

 

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail