Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


HACCP w restauracji – to się jednak opłaca

2012-08-21

Każdy, niezależnie od wielkości, podmiot gospodarczy, występujący w tak zwanym łańcuchu żywnościowym, obejmującym również branżę HoReCa, zgodnie z prawem żywnościowym jest zobowiązany do wdrożenia zasad systemu HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point – Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli).

 

Według ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. nr 171 z 27.09.2006, poz. 1225) oraz Rozporządzenia 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych, również firmy z sektora HoReCa mają obowiązek wdrażania systemu HACCP, czyli przeprowadzenia obligatoryjnych szkoleń dla swoich pracowników, posiadania certyfikatów, czyli zaświadczeń o odbyciu szkoleń oraz wprowadzenia procedur HACCP wraz z wymaganą dokumentacją, a także stosowania prawidłowej praktyki w dziedzinie higieny i produkcji (czyli GHP i GMP – Good Hygienic Practice i Good Manufacturing Practice). Stosowanie systemu HACCP ma zapewnić bezpieczeństwo żywności – przez analizę potencjalnych zagrożeń, wyznaczenie krytycznych punktów kontroli i monitorowanie ich. Ale przede wszystkim należy podejmować działania korygujące, aby opanować zagrożenia, które mogą pojawiać się na poszczególnych etapach, np. na etapie transportu surowców, przechowywania, przygotowywania posiłków itd.

 

Zło konieczne?

System HACCP dość często postrzegany jest przez właścicieli i pracowników, np. restauracji, jako zło konieczne, wyłącznie jako zbędny koszt związany z wdrożeniem. Tak naprawdę jest to system działający na korzyść przedsiębiorcy, zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Oczywiście pod warunkiem, że działa prawidłowo. W praktyce wdrożenie systemu HACCP w restauracji sprowadza się do dostosowania do wymogów prawa żywnościowego oraz przeprowadzenia obligatoryjnych szkoleń pracowników. Jednak to nie tylko posiadanie stosownej dokumentacji, ale także stosowanie na co dzień określonych procedur i prowadzenie zgodnie z nimi bieżących zapisów....

Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności