Zarządzanie siecią restauracji to maraton, nie sprint
 

 


Zarządzanie siecią restauracji to maraton, nie sprint

Znana marka Thai Wok to przykład polskiego biznesu rodzinnego, który w ciągu 10 lat przekształcił się w ogólnopolską sieć restauracji, która w tym roku będzie liczyć 25 lokali. Jak przeprowadzić taką transformację formatu sieci restauracji?

rst 022022 300197 833288

Kiedy myślimy o zarządzaniu pojedynczym lokalem, mówimy o pewnego rodzaju mikromanagemencie, skupionym wokół kilku pracowników i dostawców. Niewiele jest pojedynczych lokali z bardzo rozbudowaną strukturą personalną i logistyczną. Kiedy zaczynamy zarządzać kilkunastoma restauracjami i do tego w różnych miastach, pojawiają się naturalne problemy, które wcześniej nie miały aż tak dużego wpływu na funkcjonowanie całego biznesu. 

Mikromanagement na większą skalę

Chodzi o brak centralizacji procedur, problemy komunikacyjne, zarządcze, kontroling, rozbudowane zarządzanie stanami magazynowymi i procesy zakupowe, które wchodzą na zupełnie inny poziom. No i aspekt niezwykle ważny, czyli kwestie personalne. Ograniczony czas właściciela sprawia, że zaczyna on budować strukturę delegacyjną. A im bardziej struktura jest rozbudowana, tym większy chaos się wkrada. Nagle okazuje się, że musimy zmienić podejścia do wielu obszarów naszego biznesu. Przypomina to budowanie małej korporacji, czyli piramidy zarządczej. 

Wyzwania

W przypadku Thai Woka ten dynamiczny rozwój stwarzał dodatkowe problemy, jak zatrudnianie kucharzy azjatyckich, legalizacja ich pobytu czy rozwiązywanie konfliktów międzykulturowych. Wkraczając do kolejnych miast, prozaiczna dostępność oryginalnych azjatyckich produktów, które np. można dostać w Warszawie, ale już trudniej o nie w Poznaniu, również staje się wyzwaniem. Dlatego ważnym krokiem w budowaniu sieci jest przemyślenie systemu zakupowego i logistycznego. Wykorzystuje się do tego centralne magazyny lub outsourcuje zarządzanie procesem zakupowo-logistycznym, łącząc się z ogólnopolskimi dostawcami. Dzięki temu możemy zapewnić ilość niezbędnych surowców. Generując skalę, zmieniamy podejście do zarządzania kosztami, a w tym nam pomagają negocjowane kontrakty handlowe. Dzięki temu zyskujemy...Bartosz Brusikiewicz

Restauracja 2/2022, ZARZĄDZANIE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail