Czy restauracja potrzebuje „zimnego pokoju”
 


 w numerze

Czy restauracja potrzebuje „zimnego pokoju”

Niezależnie od tego, czy otwieramy nową restaurację, czy odnawiamy istniejący lokal, jednym z kluczowych pytań, jakie musimy sobie zadać, jest to, jak w przyszłości rozwiążemy kwestię przechowywania pokarmów i ich chłodzenia.

rst 022022 360331 774444

Dla wielu restauracji chłodnia typu walk-in, czyli „zimny pokój” lub też komora chłodnicza, jest optymalnym rozwiązaniem. Czym właściwie jest i jakie korzyści może przynieść restauracji? 

Czym jest „zimny pokój”?

„Zimny pokój” to w zasadzie lodówka, tylko na znacznie większą skalę. Pozwala na przechowywanie łatwo psujących się artykułów w odpowiedniej temperaturze, w ilościach wymaganych do prowadzenia działalności komercyjnej. Chłodnia z wejściem to duże chłodzące urządzenie, które pozwala wejść, przechowywać żywność i zabrać wszystko, czego potrzebujemy. 

Jak to działa?

Chłodnia zawiera następujące elementy: sprężarka – spręża gaz chłodniczy; skraplacz – schładza gorący gaz do zimnej cieczy; zawór rozprężny – kontroluje przepływ ciekłego gazu i chłodzi wężownicę, pochłaniając energię; wentylatory lodówki – rozprowadzają powietrze nad zimnymi wężownicami parownika i schładzają pomieszczenie; wreszcie drzwi do chłodni – sztywne drzwi z doskonałą izolacją, które pomagają utrzymać temperaturę w chłodni. Komory stosowane w gastronomii dzieli się na chłodnicze (0 do 10oC) oraz komory mroźne (-5 do -25oC). Jednym z głównych czynników, które należy brać pod uwagę podczas projektowania komór chłodniczych, jest izolacja cieplna ścian. Kolejny element to paroszczelność, którą określa się za pomocą współczynnika dyfuzji pary wodnej. Jednym z najbardziej zalecanych materiałów jest płyta izolacyjna wypełniona pianą poliuretanową typu pur lub pir, najlepiej z połączeniami na zamek tzw. camlock....


Restauracja 3/2022, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail