Szokowe mrożenie produktów – (r)ewolucja w polskiej gastronomii
 
 
Szokowe mrożenie produktów – (r)ewolucja w polskiej gastronomii

Czy wykorzystując nowe technologie, można naturalnie zachować świeżość i wartości odżywcze produktu? Okazuje się, że za sprawą głębokiego mrożenia jest to w pełni możliwe, a metoda ta pozwala dodatkowo oszczędzać czas, utrzymywać kontrolę nad food costem i ograniczać straty. Na czym ona polega i dlaczego wielu polskich restauratorów i właścicieli firm cateringowych coraz chętniej przekonuje się do tego rozwiązania?

 rst 022022 129426 395053

Eksperci z dziedziny głębokiego mrożenia żywności uznają tę metodę za jeden z najlepszych naturalnych sposobów przedłużenia świeżości produktów spożywczych. Jest to zaawansowany technologicznie proces, oparty na tzw. metodzie szokowej. 

Metoda szokowa podstawą głębokiego mrożenia

Dochodzi w niej do bardzo szybkiego zamrożenia żywności, której temperatura utrzymuje się na poziomie -18°C lub niższym. Jest to możliwe wyłącznie poprzez zastosowanie specjalistycznych urządzeń, choć nie bez znaczenia pozostaje także jakość wykorzystywanych surowców. Produkty zamrożone w sposób szokowy wymagają ponadto odpowiednich warunków przechowywania. Żywność pochodzącą z głębokiego mrożenia należy również odpowiednio oznaczać. Na etykietach, poza nazwą handlową, powinien widnieć dopisek „produkt głęboko mrożony” oraz termin przydatności do spożycia, który w przypadku tych produktów jest niezwykle długi, sięgający nawet kilkunastu miesięcy. Dlaczego jest to zdrowy sposób na świeżą żywność przez wiele tygodni? Ponieważ nie stosuje się dodatkowych substancji konserwujących do zachowania pożądanej jakości produktu. Bazuje się wyłącznie na szokowym zamrażaniu i podtrzymywaniu stałej, niskiej, kontrolowanej temperatury. 

Jakość, wygląd i smak produktów

Badacze analizujący różne metody konserwacji żywności podkreślają, że szybkie zamrażanie żywności ma zasadniczą przewagę nad powolnym. Jest nią zachowanie odpowiedniej struktury produktu. Podczas głębokiego mrożenia powstają kryształki wody, których jest znacznie więcej, a jednocześnie są nieporównanie mniejsze od tych pojawiających się przy tradycyjnym mrożeniu. Rozmiar ma w tym przypadku zasadnicze znaczenie, ponieważ mniejsze kryształki nie uszkadzają struktury biologicznej żywności. Zachowana jest więc konsystencja oraz wygląd produktów. Smak żywności po rozmrożeniu zależy w gruncie rzeczy od jakości składników...


Restauracja 3/2022, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail