Smaki, za którymi nie przepadaliśmy jako dzieci, a które kochamy jako dorośli
 





 



trendy

Smaki, za którymi nie przepadaliśmy jako dzieci, a które kochamy jako dorośli

2022-07-21

Dzieci zwykle nie lubią jeść tego, co zielone, co ma specyficzny zapach lub konsystencję. Wśród przedszkolaków ciężko znaleźć amatorów groszku, szpinaku, pietruszki, cebuli czy wątróbki. Ile razy w dzieciństwie usłyszałeś od rodziców sławne zdanie: „Polubisz, jak dorośniesz”? Może rzeczywiście, by docenić niektóre smaki, trzeba dorosnąć, a może to kwestia odpowiednich dodatków i sposobu przygotowania nielubianych potraw?

Zrzut ekranu 2022 07 20 o 13.13.14fot. wątróbka z malinami  

Zielony szpinak, wydzielająca nieprzyjemny zapach wątróbka, śliskie grzyby… Podpowiadamy, jak przyrządzić nielubiane składniki z dzieciństwa, tak aby w dorosłym życiu podbiły one nasze serca i podniebienia.

 Większość dzieci odrzuca szpinak, zanim w ogóle go spróbuje. Dlaczego? Po pierwsze, to warzywo liściaste, a po drugie, ma ono zielony kolor i już te dwie cechy nie zachęcają najmłodszych do jego spożywania. Za to rodzicom, ze względu na właściwości zdrowotne, często bardzo zależy na wprowadzeniu szpinaku do diety swoich pociech. Jeśli w przedszkolu szpinak był Twoją zmorą, teraz warto dać mu drugą szansę. Z dodatkiem czosnku, cebuli, żółtego sera lub twarogu smakuje on bowiem wyśmienicie.

Do smaku, a zwłaszcza do konsystencji grzybów niekiedy ciężko się przekonać. Zwykle kojarzą się one z ciężkimi sosami do mięs. Już teraz warto zaplanować jednak jesienne spacery w poszukiwaniu tych leśnych skarbów, bo nic nie sprawia więcej satysfakcji niż samodzielne zebranie i przygotowanie grzybów. Dziecięce uprzedzenia względem nich pomoże pokonać danie w interesującym wydaniu: spróbujcie przygotować omlet idealny na śniadanie.

Dzieci nie przepadają nie tylko za smakiem, ale też za zapachem wątróbki. Najczęściej podawana jest ona w towarzystwie cebuli. Warto jednak pokusić się o pewne nieoczywiste połączenie i nie zważając na wspomnienia z dzieciństwa – zestawić wątróbkę ze słodkimi malinami. Taki duet gwarantuje zaskakujący, ciekawy efekt warty odkrycia.

 Wątroba cielęca z malinami

 Składniki:

 · 0,5 kg wątróbki cielęcej

· 1 szklanka mleka Łaciate 3,2%

· 1 marchewka

· 4 łyżki mąki

 · 4 łyżki masła extra Łaciate

· 3 łyżki miodu

· 300 g malin

· 1 łyżeczka soli

 · 1 szklanka czerwonego wina

· 1 łyżeczka pieprzu

· 1 łyżeczka octu

 Przygotowanie: Wątrobę dokładnie myjemy, kroimy na części i zalewamy mlekiem. Odstawiamy na 1 godzinę, a następnie odlewamy mleko i obtaczamy w mące. Marchewkę obieramy i ścieramy na grubych oczkach. Wątróbkę obsmażamy na rozgrzanym na patelni maśle, pod koniec smażenia dodajemy startą marchewkę i chwilę razem dusimy. W rondelku karmelizujemy miód i dodajemy maliny z winem. Gotujemy ok. 5–10 minut, aż całość ładnie się połączy. Doprawiamy solą, pieprzem i octem. Wątróbkę podajemy z sosem malinowym.

 

Więcej przepisów na pomysłowe dania znajdziesz na www.najlepszewkuchni.pl

fot. materiał prasowy 

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail