Fundacja a stowarzyszenie – najpopularniejsze formy organizacji pozarządowych
 


 

Fundacja a stowarzyszenie – najpopularniejsze formy organizacji pozarządowych

Warto poznać kilka prawnych szczegółów dotyczących najpopularniejszych organizacji pozarządowych, które mogą prowadzić działania na rzecz branży gastronomicznej, aby świadomie i pomysłowo wybrać najlepszą formę działalności z prawnie dostępnych.

rst 042022 961361 819129

Kontynuując poruszone w poprzednim numerze „Restauracji” zagadnienie zrzeszania się i współpracy przedsiębiorców i podmiotów działających w branży gastronomicznej, chciałbym opisać kilka aspektów funkcjonowania fundacji i stowarzyszeń. Informacje te pomogą każdemu, kto rozważa rozpoczęcie działalności w takiej formie, dołączenie do jednej z tych organizacji bądź nawet uzyskanie pomocy od tych podmiotów. 

Dlaczego warto

Fundacje i stowarzyszenia to najpopularniejsze formy organizacyjnoprawne, w których wykonywana jest działalność pozarządowa. Obecnie w Polsce (dane GUS na 2020 r.) działa 95,2 tys. rejestrowych organizacji non profit, z czego najpopularniejszymi są stowarzyszenia i podobne organizacje społeczne (66,8 tys.; 70,1 proc.), a następnie fundacje (16,0 tys.; 16,8 proc.). Dlaczego warto w dalszym ciągu zakładać takie podmioty, mimo iż wydaje się, że działa ich już bardzo dużo? Przyczyn jest kilka – niewiele z nich działa w branży gastronomicznej, prowadzenie działalności w tej formie jest bardzo korzystne i pożądane, a założyciele nowego stowarzyszenia lub fundacji mają możliwość zorganizowania jego struktury oraz określenia sposobu prowadzenia działalności według własnej autorskiej wizji. Dowodem na duże zainteresowanie rejestrowaniem nowych organizacji jest wzrost ich liczby w latach 2010-2020, który wyniósł aż 18,9 proc. Istotnym czynnikiem motywującym do...Bartłomiej Małkiewicz

Restauracja 4/2022, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail