Dlaczego warto się szkolić?
  w numerze

Dlaczego warto się szkolić?

2022-09-07

Szkolenia dostępne w gastronomii to nie tylko warsztaty dla szefów kuchni, ale także podnoszenie umiejętności kelnera, barmana, sommeliera, baristy, kierownika sali, menedżera, a także właściciela restauracji. W przypadku kucharzy szkolenia są ścieżką ciągłego rozwoju i przekraczania własnych granic. Przekładają się one na podniesienie poziomu techniki i umiejętności, a także kreatywność.

rst 042022 357167 313457

Dlaczego, będąc szefem kuchni, warto się szkolić? Każdy szef kuchni powinien nieustannie pogłębiać swoją wiedzę, bo w kuchni bardzo łatwo wpaść w rutynę. Nasz zawód opiera się na powtarzalności czynności i zadań, niemal identycznych każdego dnia. Szkolenia czy staże to konfrontacja z innymi metodami, technikami gotowania. Inwestowanie w siebie to budowanie własnego kapitału, którego nikt nam nie zabierze. 

Oferta szkoleń

Na polskim rynku istnieją różne akademie, szkoły, a także warsztaty. Szef kuchni czy restaurator może podnieść swoje kompetencje – od znajomości systemu HACCP, marketingu i promocji w social media, po tematyczne szkolenia z samego gotowania. To jest z pewnością określona doza wiedzy, ale w kuchni nauka odbywa się przede wszystkim przez praktykę. Dlatego polecam wybierać te szkolenia, które stawiają mocno na część praktyczną, a nie tylko teorię. Jestem wiceprezeską Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Jedną z dziedzin działalności izby jest pomoc w organizacji szkoleń dla gastronomii. Proponuję usługę polegającą na pomocy restauracjom, które mają problemy z kuchnią. Przyjeżdżam na kilka dni-tydzień do danej restauracji. Poznaję załogę, oceniam potencjał i wyposażenie kuchni. Po uzyskaniu takich informacji można podpowiedzieć nowe menu, jednocześnie szkoląc personel. Czasami wystarczy przeorganizować kuchnię, zmienić metody czy technologię. Jakże często po takich zmianach przychodzi nowa energia i zapał do pracy. Często dostawcy towarów, czyli nasi partnerzy, organizują szkolenia w swoich centrach szkoleniowych.

Moim zdaniem są one przeznaczone dla kucharzy, bo szef kuchni ma już zazwyczaj niezbędną wiedzę. To, co rozwija szefów kuchni, to konfrontacja z innymi kolegami i wychodzenie ze swojej comfort zone. Dlaczego by nie wymieniać się doświadczeniami? We Francji szefowie wspierają się, jeden uczy się od...Dorota Rydygier

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail