Dlaczego warto skupić się na wybranym typie gości?
 


 
w numerze

Dlaczego warto skupić się na wybranym typie gości?

Dlaczego niektórzy klienci mogą zepsuć twój biznes? Całkiem niedawno, rozmawiając ze swoim klientem, usłyszałem, że w ich mieście okresowo zamknęła się konkurencja. Koncept podobny, ale zupełnie inaczej prowadzony, z tańszym produktem i gorszą jakością. Generalnie na innym poziomie. Zapytałem więc, czy może jest to okazja do przejęcia klientów konkurencji.

rst 042022 275046 269264

Usłyszałem mocny protest: „Nie chcemy tych klientów, nie doceniają tego, co robimy. Tak, odwiedzają nas, staramy się, ale i tak zostawiają jedynki i narzekają. Nie podoba im się. Przychodzą, bo muszą, bo chwilowo nie mają gdzie. To nie nasi klienci! Z ich wizyt jest więcej szkody niż pożytku, szkoda naszej pracy”. 

Czy to szaleństwo?

Gdybym nie znał ich podejścia do biznesu, mógłbym pomyśleć: szaleństwo, wybrzydzają w kryzysie! Ale jest to dobry przykład, że nie z każdym klientem będzie ci po drodze. I bardzo świadome rozumienie, jakie skutki może mieć to, kiedy próbujesz być „dla wszystkich”. Otwierając czy prowadząc lokal, warto, żebyś określił: 1. kto będzie twoim klientem, 2. dla jakiego klienta masz ofertę, 3. jakie ma potrzeby albo problemy, 4. na czym mu zależy, 5. kim jest. 

Dlaczego warto to zrobić

Żaden koncept nie jest dla wszystkich. Nie polubią cię wszyscy, to niemożliwe. Przecież sam nie lubisz wszystkich. Też chodzisz do innych lokali, ale nie do wszystkich. Niektórych nie odwiedzisz nigdy. Tak samo klienci. Czy małe lokale powinny określić swojego klienta? Powiem tak: zwłaszcza małe. Duże firmy mogą sobie pozwolić na pójście po bardziej zróżnicowanych klientów, mają większy budżet, narzędzia i są bardziej rozpoznawalne. Małe powinny „przytulić” do siebie tego idealnego swojego klienta z sąsiedztwa, z najbliższej okolicy, bo to on będzie gwarantem stabilnej sprzedaży. Jeżeli będziesz miał lokal pełny mam i ze sporym kącikiem dla dzieci, zapomnij o biznes lunchach. Jeżeli masz lokal pełny młodych, głośnych klientów, starszy gość szukający spokoju raczej do ciebie nie zawita. Jeżeli masz w ofercie modny street food, zapomnij o kliencie, który szuka kameralnych kolacji przy winie. I odwrotnie. 

Klient docelowy

Opisując docelowego klienta, określamy wiek, płeć, stan cywilny oraz to, jak funkcjonuje, gdzie bywa, ile zarabia, gdzie...Krzysztof Kaliciński


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail