Czas na grzyby
  w numerze

Czas na grzyby

Polacy uwielbiają zbierać i jeść grzyby. Ja połowicznie – nie cierpię ich zbierać, za to bardzo chętnie widzę je pod każdą postacią w mojej kuchni oraz na talerzach gości. Nie mają one szczególnie dużo wartości odżywczych, nie są też kaloryczne. Niby takie nic, a jednak nie wyobrażamy sobie bez nich wielu tradycyjnych potraw, a w szczególności polskich świąt.

rst 042022 604578 895883

Mamy jesień, czyli szczyt grzybowego sezonu. Wiele restauracji wprowadza na ten czas specjalne menu ukraszone rydzami, smardzami czy tak popularnymi borowikami. Pojawiają się w naszym menu przez cały rok – jako dodatek, przyprawa, uzupełnienie. Warto jednak wykorzystać jesienny sezon, aby stworzyć dania, w których grzyby grają, jeśli nie solo, to przynajmniej pierwsze skrzypce. 

Na staropolskim stole

Wszystkim restauracjom specjalizującym się w kuchni polskiej – ludowej, dworskiej czy mieszczańskiej – zwracam szczególną uwagę na grzyby. Te dary lasu były bardzo dobrze znane i często stosowane w kuchni staropolskiej. Mamy na to liczne dowody w postaci przepisów czy kronikarskich notatek. Sporo miejsca grzybom poświęcił też Mickiewicz w narodowej epopei. Wieszcz, opisując grzybobranie w Soplicowie, wykazał się dużą znajomością nie tylko odmian, ale także zastosowania fungusów, jak je dawniej nazywano. „Grzybów było w bród: chłopcy biorą krasnolice, Tyle w pieśniach litewskich sławione lisice, Co są godłem panieństwa, bo czerw ich nie zjada, I dziwna, żaden owad na nich nie usiada. Panienki za wysmukłym gonią borowikiem, Którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem”. „Pan Tadeusz” (Księga III – „Umizgi”) 

Burgund biały albo czerwony

To, że grzyby są smaczne i warte wykorzystywania w gastronomii, jest oczywiste i nie podlega dyskusji. Kwestią, nad którą można się zastanowić, jest to, jakie wino podawać do grzybów. Wybór między białym a czerwonym winem z Burgundii właściwie mógłby zakończyć rozważania na ten temat. Większość podręczników...Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail