III Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie w listopadzie zagoszczą w Małopolsce
  konkursy

III Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie w listopadzie zagoszczą w Małopolsce

2022-09-15

Trzecia edycja Mistrzostw Polski w Dziczyźnie – Memoriału Mariana Tarnawskiego, organizowanych przez firmę Las-Kalisz z siedzibą w Tomnicach k. Krotoszyna w Wielkopolsce, odbędzie się 17listopada w centrum EXPO Kraków jako wydarzenie towarzyszące targom Horeca oraz Gastrofood. Tegoroczne zadanie konkursowe polega na przyrządzeniu dań z udźca sarny oraz mięsa króliczego z wątróbką. – Stawiamy na sarninę, bo to najwykwintniejszy rodzaj dziczyzny spośród dostępnych w Polsce. Stały element konkursu to także przygotowanie przystawki z królika, jako że jesteśmy jednym z największych jego przetwórców – wyjaśnia Gabriel Mularczyk, dyrektor handlowy Lasu-Kalisz.

Zrzut ekranu 2022 09 15 o 21.16.30

 

Wśród obowiązkowych dodatków muszą się pojawiponadto skorupiakowy fond w płynie marki Chef oraz dojrzewający przez sześć miesięcy ser bursztyn (w tym roku przypada dwudziestolecie opracowania jego receptury) z linii Skarby Serowara firmy Spomlek. Wybranie na podstawę przystawki królika wraz z wątróbką to podkreślenie szacunku dla mięsa i konieczności wykorzystania wszystkich jadalnych elementów zwierzęcia. Podobnie jest z udźcem sarny. Zbyt wielu kucharzy te fragmenty tuszy dużych zwierząt, które nie są szlachetnymi częściami grzbietu, ignoruje lub przeznacza na gulasz czy mielone. To błąd. Chcemy pobudzić kreatywność, a udziec daje ku temu sporo możliwości – mówi Adam Chrząstowski, szef kuchni i ambasador kulinarny marki HoReCa Las-Kalisz. Dobierając fond ze skorupiaków, przełamujemy ponadto stereotyp, że nie łączy się mięsa z owocami morza. Ser zaś stanowi źródło naturalnego umami. Dania konkursowe będą podawane na talerzach udostępnionych przez Polską Grupę Porcelanową.

Zgłoszenia do udziału w mistrzostwach – przepisy na potrawy ze składnikami obowiązkowymi wraz ze zdjęciami gotowych dań – można nadsyłać do 9 października na adres: zgloszenia@mistrzostwadziczyzna.pl. Komisja konkursowa wyłoni spośród nich sześć dwuosobowych zespołów, które zmierzą się w finale podczas targów Horeca w Krakowie. Podobnie jak w ubiegłym roku mistrzostwa będą transmitowane na żywo w mediach społecznościowych organizatora. Ponadto przez całe trzy dni targów potrwa promocja dziczyzny. 16 listopada przewidziano pokazy, w czasie

Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie – Memoriał Mariana Tarnawskiego 2022 Organizator: Las-Kalisz sp. z o.o., ul. Krotoszyńska 1, 63-714 Kobierno
Data i miejsce: 17 listopada 2022 r., Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków www.mistrzostwadziczyzna.pl

których zespoły szefów kuchni w barwach reprezentowanych przez siebie restauracji przedstawią swoje spojrzenie na ten rodzaj mięsa. Z kolei 18 listopada na udostępnionych na potrzeby mistrzostw stanowiskach firmy Plastmet – bezsprzecznie czołowego producenta w swojej branży – młodzież stanie w szranki w ramach Małopolskiego Pucharu Szkół Gastronomicznych, którego tematem będą dzikie smaki.

Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie – Memoriał Mariana Tarnawskiego mają status konkursu nominowanego do rangi eliminacji do Kulinarnego Pucharu Polski. Jesienią w 20. eliminacjach do pucharu zmierzą się zresztą ubiegłoroczni mistrzowie Polski w dziczyźnie – Michał Filipczuk i Marcin Klóska z restauracji Pocztowa 13 w Gorzowie Wielkopolskim.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji wydarzenia można znaleźć w witrynie www.mistrzostwadziczyzna.pl oraz na profilu @mistrzostwadziczyzna na Facebooku

fot. materiał prasowy 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail