Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Reklama


Reklama

Strona z której użytkownik chce korzystać

2013-03-18

Do czego restauracji potrzebna jest strona www? Odpowiedź wydaje się prosta: do tego, aby klient zadzwonił i zarezerwował stolik. Wtedy możemy zadać kolejne pytanie: a dlaczego ma to zrobić? Tu odpowiedź też jest prosta: bo przekonała go do tego strona internetowa. W tym miejscu łatwe pytania i odpowiedzi się kończą. Polskie strony internetowe restauracji w większości przypadków niestety nie przekonują.

rs-2012-02-29

Ponieważ lubię różnorodne kuchnie, dlatego wizytę w nowej restauracji niemal zawsze zaczynam od strony internetowej i gdyby nie inne argumenty - zasłyszana opinia zaufanej osoby, recenzja w gazecie lub przewodniku czy wcześniejsza wizja lokalna, na wizycie na stronie by się skończyło. Ponieważ jestem jednak dociekliwy, więc nawet na nieprzekonującej stronie poszukam menu.

Co zrobić, aby użytkownik, który spośród tysięcy stron www restauracji wybrał właśnie naszą (o tym jak go do nas zwabić, pisałem w poprzednim numerze Restauracji), podjął decyzję i został naszym gościem? Należy przestrzegać pewnych zasad budowy stron określanych słowem usability (czyli „użyteczność”).

 

1. Najważniejsze: strona musi działać!

To wydaje się oczywiste – niestety często tak nie jest. Pamiętajmy, że mamy pięć wiodących przeglądarek: Firefox, Chrome, IE, Opera, Safari i do tego w ogromnej liczbie wersji. A każda z nich działa trochę inaczej. Co prawda różnice mogą być niewielkie, ale niedopilnowanie prawidłowego przygotowania, np. wersji dla IE, może skutkować mocno „rozwalającą się” stroną, co natychmiast zniechęci użytkownika. Z IE korzysta ponad 16 proc. użytkowników, Firefox ma ponad 32 proc., a Chrome – prawie 25 proc. Do tego dochodzą coraz bardziej popularne tablety i oczywiście smartfony. Jeśli oferta restauracji skierowana jest do klienta biznesowego, który z dużym prawdopodobieństwem skorzysta właśnie z takiego urządzenia, konieczne jest zagwarantowanie dostępności strony, czyli np. nieużywanie flasha (który nie jest obsługiwany przez takie urządzenia) lub przygotowanie wersji alternatywnej. Projektowanie strony na urządzenia mobilne to bardzo szerokie zagadnienie, określane jako responsive design.

rs-2012-02-28

2. Strona ma nie przeszkadzać użytkownikowi w osiągnięciu celu!

Zdefiniujmy cel strony: dla restauracji będzie to zarezerwowanie stolika lub sprawdzenie dokładnej lokalizacji i menu. Wchodząc na stronę www, użytkownik skanuje (ogląda) jej zawartość – a...

Polecamy

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności